Zátopek vítězem cen Český lev za rok 2021

06 března 2022

Film Industry

Zátopek vítězem cen Český lev za rok 2021

Film Industry

Zátopek vítězem cen Český lev za rok 2021

c

Životopisné drama Zátopek ovládlo 29. ročník cen České filmové a televizní akademie (ČFTA) Český lev. Snímek Davida Ondříčka zvítězil v osmi kategoriích, včetně těch za nejlepší film, režii nebo mužský herecký výkon v hlavní roli. Na pomyslném druhém místě skončila černá komedie Okupace, která si připsala tři vítězství. Večer v pražském Rudolfinu provázela mohutná podpora Ukrajiny v boji proti ruské invazi.

Zátopek vstupoval do slavnostního večera s 13 nominacemi, z nichž se životopisnému snímku mapujícímu život československého olympijského vítěze Emila Zátopka povedlo proměnit 8 v celkové vítězství. Ceny si odnesli Kryštof Mucha a David Ondříček (společnost Lucky Man Films) za nejlepší film, David Ondříček za nejlepší režii, Václav Neužil za mužský herecký výkon v hlavní roli nebo Štěpán Kučera za nejlepší kameru. Zátopek bodoval také v kategoriích nejlepší zvuk, střih, masky a scénografie. Už během nominačního večera navíc ovládl také nestatutární kategorii pro nejlepší filmový plakát a získal také Cenu filmových fanoušků.

Se třemi soškami byla druhým nejúspěšnějším filmem večera Okupace. Černá komedie režiséra Michala Nohejla uspěla v kategoriích nejlepší scénář, který napsali Vojtěch Mašek a Marek Šindelka, hudba v podání dua La Petit Sonja a Hank J. Manchini a také nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli, za který si Českého lva odnesla Antonie Formanová. Mezi oceněnými herci ji doplnili Pavla Gajdošíková, ověnčená za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli (Chyby), a Oldřich Kaiser, jenž získal svého celkově třetího Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli (Muž se zaječíma ušima).

Nejlepším dokumentárním filmem se stala Jednotka intenzivního života režisérky Adély Komrzý a producentky Pavly Janouškové Kubečkové (nutprodukce). V animované kategorii uspěl počin Myši patří do nebe režisérů Denisy Grimmové a Jan Bubeníčka a producentů Vladimíra Lhotáka (Fresh Films) a Alexandra Le Charleta (francouzská společnost Les Films du Cygne). Mezi krátkými filmy byl nejlepší animovaný dokument Milý tati režisérky Diany Cam Van Nguyen a producentky Karolíny Davidové (13ka).

Milý tati pak získal také Cenu Magnesia za nejlepší studentský film. Režisérka Diana Cam Van Nguyen věnovala finanční odměnu 100 000 Kč, která je vítězi každoročně udělována společností Mattoni 1873 - ve spolupráci s ČFTA a Státním fondem kinematografie - nadaci Člověk v tísni na boj Ukrajiny proti ruské válečné invazi. V duchu masivní podpory Ukrajině se nesl celý slavnostní ceremoniál Českého lva. Po ochraně napadené země a po důležitosti svobody volali oceněňování tvůrci i další hosté, mezi než se řadil rovněž ukrajinský velvyslanec v České republice Jevhen Perebyjnis.

Seznam vítězů:

NEJLEPŠÍ CELOVEČERNÍ HRANÝ FILM
Zátopek – producenti Kryštof Mucha, David Ondříček

NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM
Jednotka intenzivního života – režie Adéla Komrzý – producentka Pavla Janoušková Kubečková

NEJLEPŠÍ REŽIE
Zátopek – David Ondříček

NEJLEPŠÍ HEREČKA V HLAVNÍ ROLI
Chyby – Pavla Gajdošíková

NEJLEPŠÍ HEREC V HLAVNÍ ROLI
Zátopek – Václav Neužil

NEJLEPŠÍ HEREČKA VE VEDLEJŠÍ ROLI
Okupace – Antonie Formanová

NEJLEPŠÍ HEREC VE VEDLEJŠÍ ROLI
Muž se zaječíma ušima – Oldřich Kaiser

NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ
Okupace – Marek Šindelka, Vojtěch Mašek

NEJLEPŠÍ KAMERA
Zátopek – Štěpán Kučera

NEJLEPŠÍ STŘIH
Zátopek – Jarosław Kamiński

NEJLEPŠÍ ZVUK
Zátopek – Pavel Rejholec, Jakub Čech

NEJLEPŠÍ HUDBA
Okupace – La Petite Sonja, Hank J. Manchini

NEJLEPŠÍ SCÉNOGRAFIE
Zátopek – Jan Vlasák

NEJLEPŠÍ KOSTÝMY
Božena – Katarína Štrbová Bieliková

NEJLEPŠÍ MASKY
Zátopek – Jana Dopitová

NEJLEPŠÍ TELEVIZNÍ FILM NEBO MINISÉRIE
Božena – hlavní producent Michal Reitler – hlavní tvůrce Lenka Wimmerová

NEJLEPŠÍ TELEVIZNÍ SERIÁL
Ochránce – hlavní producent Michal Reitler – hlavní tvůrci Tereza Kopáčová, Tomáš Feřtek, Matěj Podzimek

NEJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM
Myši patří do nebe – režie Denisa Grimmová, Jan Bubeníček – producenti Vladimír Lhoták, Alexandre Charlet – výtvarníci Denisa Grimmová, Jan Bubeníček, Jan Kurka

NEJLEPŠÍ KRÁTKÝ FILM
Milý tati – režie Diana Cam Van Nguyen – producentka Karolína Davidová

CENA MAGNESIA ZA NEJLEPŠÍ STUDENTSKÝ FILM – nestatutární cena
Milý tati – režie Diana Cam Van Nguyen

NEJLEPŠÍ FILMOVÝ PLAKÁT – nestatutární cena
Zátopek – Aleš Najbrt, Jakub Spurný, Julie Vrabelová – oceněný plakát

CENA FILMOVÝCH FANOUŠKŮ – nestatutární cena
Zátopek – David Ondříček (oceněný režisér)

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás