Pět českých filmů a koprodukcí se představí v Benátkách

26 července 2022

Český film (v zahraničí)

Pět českých filmů a koprodukcí se představí v Benátkách

Český film (v zahraničí)

Pět českých filmů a koprodukcí se představí v Benátkách

b

Jeden ze tří nejvýznamnějších mezinárodních filmových festivalů MFF Benátky vybral do jedné z hlavních soutěžních sekcí Orizzonti dvě české koprodukce podpořené Státním fondem kinematografie, snímky Oběť a Obzor. Do paralelní sekce Giornate degli Autori vybral festival české drama Běžná selhání režisérky Cristiny Groșan a v sekci Venice Immersive se představí krátký animovaný dokument s prvky virtuální reality Tmání režiséra Ondřeje Moravce. Trezorový film Ucho režiséra Karla Kachyni bude v Benátkách promítán v sekci Venice Classics.

Text: Jiří Vaněk, Státní fond kinematografie; Czech Film Center

Slovensko-česko-německý snímek Oběť režiséra Michala Blaška zařadil festival do významné soutěžní sekce Orizzonti. Emotivní drama vypráví příběh o silné hrdince Irině, svobodné matce z Ukrajiny, která žije v malém českém městě. Když je její syn napaden, celé město se solidárně spojí a podporuje je proti údajným romským agresorům. Poté, co se její syn probudí v nemocnici, začíná být těžké odlišit pravdu a lež. Z českých herců ve
filmu uvidíme například Igora Chmelu nebo Viktora Zavadila. Českým koproducentem je nutprodukce (Pavla Janoušková Kubečková). Snímek byl vyvíjen v rámci Dramaturgického inkubátoru a Státní fond kinematografie ho dále podpořil v rámci výzev na vývoj i na výrobu celovečerního hraného filmu celkovou částkou 7 mil. Kč. Část filmu byla natáčena v ČR a projekt obdržel také filmovou pobídku.

Režisér Michal Blaško připravoval svůj celovečerní debut několik let. Jeho studentský film Atlantida, 2003 byl v roce 2017 uveden na festivalu v Cannes v sekci Cinéfondation. Letos v únoru pak uvedl na festivalu v Berlíně v sekci Berlinale Series seriál Podezření produkovaný Českou televizí.

Druhým Fondem podpořeným filmem v soutěžní sekci Orizzonti je psychologické drama Obzor režiséra a scenáristy Mihaie Mincana. Koprodukce několika států (Rumunsko, Francie, Řecko, Bulharsko, ČR) je inspirována skutečným příběhem filipínského námořníka, který během plavby na obchodní lodi objeví mezi nákladem ukrytého rumunského uprchlíka. Na důkaz své pevné víry v Boha se rozhodne ho dále ukrývat a jeho přítomnost na lodi utajit i před zbytkem posádky. Brzy ale začne nebezpečná hra na kočku a myš. Českým koproducentem je Mikuláš Novotný z Background Films. Státní fond kinematografie podpořil film v rámci výzvy na podporu
minoritních koprodukcí částkou 2,8 mil. Kč.

České filmy a koprodukce se v posledních letech na festivalu v Benátkách objevují pravidelně, v loňském roce zde byl v sekci Orizzonti uveden a oceněn slovensko-česko-ukrajinský snímek 107 matek Petera Kerekese a premiéru zde měl také rumunsko-česko-lotyšský Zázrak Bogdana George Apetriho.

Běžná selhání jsou druhým celovečerním filmem režisérky Cristiny Groșan. Scénář k dramatu o jednom dni v životě tří žen, který je narušen tajemným přírodním jevem, napsala Klára Vlasáková. Producentem snímku je Marek Novák ze společnosti Xova Film. V hlavních rolích se představí řada známých hereckých tváří, jako například Taťjána Medvecká, Vica Kerekes, Beáta Kaňoková nebo Jana Plodková. Koprodukci ČR, Maďarska, Itálie a Slovenska podpořil Státní fond kinematografie ve výzvách na scénář, vývoj i výrobu celkovou částkou 10,95 mil. Kč. Film se natáčel i v ČR a byl podpořen rovněž ze systému filmových pobídek. V roce 2019 se zúčastnil vývojového programu Czech Film Springboard ("odrazový můstek pro české filmy"), který organizuje oddělení SFKMG Czech Film Center.

Tmání je autobiografický animovaný film, který využívá virtuální realitu k zobrazení autentických zážitků mladého člověka bojujícího s depresí. Režisér Ondřej Moravec dlouho váhal, jak téma nejlépe a nejvěrohodněji uchopit, a
tak se rozhodl, že kromě režijní práce zastane i roli hlavní postavy filmu, byť jen v podobě vypravěče. Scénář spolu s Moravcem napsala Alice Krajčírová. Česko-německý snímek produkovala společnost Frame Films (producentka Hana Blaha Šilarová). Při výrobě filmu byla použita 3D CGI animace. Státní fond kinematografie podpořil projekt ve výzvách na vývoj i výrobu animace celkovou částkou 6,09 mil. Kč.

Digitálně zrestaurovaný film režiséra Karla Kachyni Ucho z roku 1969 bude promítán v rámci sekce Venice Classics. Film s Jiřinou Bohdalovou a Radoslavem Brzobohatým byl restaurován Národním filmovým archivem. V minulých letech bylo díky digitálnímu restaurování v Národním filmovém archivu v rámci Biennale uvedeno několik skvostů československé kinematografie, naposledy Siréna režiséra Karla Steklého, v roce 2019 sekce Venice Classics uvedla film Extase Gustava Machatého a v roce 2017 snímek Černý Petr Miloše Formana.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás