MFF Karlovy Vary ocenil české snímky Slovo a Zkouška umění

10 července 2022

Český film (v zahraničí)

MFF Karlovy Vary ocenil české snímky Slovo a Zkouška umění

Český film (v zahraničí)

MFF Karlovy Vary ocenil české snímky Slovo a Zkouška umění

k

V hlavní soutěži MFF Karlovy Vary získalo cenu za režii a nejlepší mužský herecký výkon rodinné drama Slovo režisérky Beaty Parkanové. Soutěži Proxima kraloval dokumentární snímek Zkouška umění, který obdržel také cenu kritiků. Ty zaujalo rovněž psychologické drama Hranice lásky. Cenu diváků má dokument PSH Nekonečný příběh.

Porota 56. ročníku Mezinárodního festivalu Karlovy Vary ocenila křišťálovým glóbem za nejlepší režii českou tvůrkyni Beatu Parkanovou. Její rodinné drama Slovo, které je initimním pohledem na rodinný život mezi léty 1968 a 1969 v Československu, mělo světovou premiéru v hlavní soutěži festivalu. Cenu za nejlepší mužský herecký výkon navíc obdržel Martin Finger, který ve Slovu ztvárňuje morálně zásadového, ale křehkého otce rodiny.

Ceny udělovala v hlavní soutěži také Mezinárodní federace filmových kritiků FIPRESCI, která zvolila nejlepším filmem české psychologické drama Hranice lásky. Celovečerní debut absolventa FAMU Tomasze Wińskiho sleduje rozpadající se vztah dvou třicátníků, kteří se rozhodnou experimentovat v sexu. Domnělé nabytí svobody ale vede pouze k tomu, že zraňují jeden druhého.

V nově formované soutěži Proxima, která je otevřená prvním a druhým snímkům tvůrců z celého světa, uspěl dokumentární počin Zkouška umění zaměřený na složitý úkol pedagogů pražské AVU vybrat ty nejtalentovanější studenty. Film režisérů Adély Komrzý a Tomáše Bojara získal hlavní cenu a bodoval také u kritiků. FIPRESCI ocenila snímek cenou poroty soutěže Proxima.

Diváckou cenu deníku Právo má další dokument. PSH Nekončený příběh, líčící osudy členů populární skupiny Peneři Strýčka Homeboye, natočil jako svůj debut Štěpán FOK Vodrážka.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás