Tři české filmy budou mít premiéru na prestižním festivalu v Locarnu

05 července 2022

Český film (v zahraničí)

Tři české filmy budou mít premiéru na prestižním festivalu v Locarnu

Český film (v zahraničí)

Tři české filmy budou mít premiéru na prestižním festivalu v Locarnu

l

Významný festival ve švýcarském Locarnu zařadil do soutěžní sekce Cineasti del presente nový film Terezy Nvotové Světlonoc. Po loňském vítězství se na festival vrací Francesco Montagner s krátkým snímkem Asterión. A celovečerní dokument Návštěvníci režisérky Veroniky Liškové byl zařazen do sekce Semaine de la Critique. Všechny tři filmy podpořil Státní fond kinematografie.

Text: Jiří Vaněk, Státní fond kinematografie; Czech Film Center

Prestižní soutěžní sekce Cineasti del presente, určenou prvním a druhým filmům, i letos okoření český zástupce. Bude jím Světlonoc, druhý celovečerní hraný film režisérky Terezy Nvotové (debut Špína). Film je příběhem mladé ženy, která se vrací do rodné vesnice v horách, aby zde našla odpovědi na otázky týkající se jejího pohnutého dětství. Když se snaží odhalit pravdu, začnou se do její reality vtírat dávné legendy, které vedou vesničany k tomu, že ji obviní z čarodějnictví a vraždy.

Slovensko-český film vznikl v produkci BFILM a producenta Miloše Lochmana z moloko film a podpořil ho i Státní fond kinematografie ve všech fázích od scénáře, přes vývoj i výrobu celkovou částkou 10,85 mil. Kč.

Loni tuto soutěžní sekci ovládl a zlatého leoparda získal režisér z pražské FAMU Francesco Montagner se svým debutem Bratrství. Letos se Montagner na festival vrací s krátkým filmem Asterión, zařazeným do soutěžní sekce Pardi di domani: Corti d'autore, která se věnuje formálně inovativním a experimentálním filmům.

Podporu Fondu ve výši 500 tis. Kč získal Asterión právě ve výzvě na experimentální filmy. Česko-slovenský snímek, přemítající nad vztahem života a smrti a lidskou fascinací ovládnout býky, produkovali Veronika Kührová a Michal Kráčmer z Analog Vision ve spolupráci se slovenským Artichoke a FILMTALENT Zlín.

Celovečerní dokumentární film Návštěvníci režisérky Veroniky Liškové zařadil festival do paralelní nezávislé sekce Semaine de la Critique. Druhý film režisérky (debut Danielův svět byl uvedený na Berlinale) sleduje mladou antropoložku Zdenku, která se přestěhovala s rodinou na Špicberky, kde zkoumá dopady globalizovaného světa na místní komunitu. Poté, co se Zdenka zamiluje do svého nového domova, zjistí, že v Arktidě mizí daleko víc než jen ledovce a permafrost.

Film je koprodukcí ČR, Norska a Slovenska a hlavní producentkou je Kristýna Michálek Květová ze Cinémotif Films ve spolupráci s Ten Thousand Images (Norsko), Peter Kerekes Film (Slovensko) a Českou televizí. Státní fond kinematografie snímek podpořil ve výzvách na vývoj i výrobu celkovou částkou 1,8 mil. Kč.

Mezinárodní filmový festival začíná v Locarnu 3. srpna a bude končit 13. srpna. České filmy jsou na něm v posledních letech často zastoupeny. Kromě výše zmíněných titulů to byla před třemi lety například Fondem podpořená slovinsko-česká koprodukce Oroslan, která soutěžila rovněž v sekci Cineasti del presente.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás