Dva české projekty na Venice Gap-Financing Marketu

01 srpna 2017

Dva české projekty na Venice Gap-Financing Marketu

b

Jeden hraný a jeden dokumentární projekt byly vybrány pro prezentaci na filmovém trhu Gap-Financing Market (1. – 3. září 2017), který se koná v rámci Venice Production Bridge na MFF v Benátkách: Žáby bez jazyka (Cook, Fuck, Kill) režisérky Miry Fornay (produkce Cineart TV Prague) a dokument Až přijde válka (pracovní název) režiséra Jana Geberta a producenta Radovana Síbrta (Pink Productions).

Během tří dnů konání filmového trhu Venice Gap-Financing Market se představí celkem 47 projektů z celého světa.

Žáby bez jazyka (anglický název Cook, Fuck, Kill; Česko, Slovensko, Chorvatsko) režisérky Miry Fornay popisuje jeden den v životě pachatele domácího násilí, pětačtyřicetiletého Jaroslava K. Jaroslav je pohledný a zdánlivě hodný přítel, syn, otec a slušný manžel. Ve skutečnosti patologicky žárlí na svou manželku Blanku a neustále se obává, že ho jednou se třemi dětmi opustí. Jaroslav K. neváhá použít násilí a teror, což nakonec vede k rodinné tragédii.

Režisérka Mira Fornay vystudovala filmovou režii na pražské FAMU a britské National Film and Television School. Její debut Lištičky měl premiéru na filmovém festivalu v Benátkách v roce 2009 v sekci Mezinárodní týden kritiky. Její druhý film Můj pes Killer získal cenu Hivos Tiger Award na festivalu v Rotterdamu v roce 2013. Projekt Žáby bez jazyka byl prezentován na workshopech Czech Film Springboard (Finále Plzeň, 2017) a Pitch & Feedback (KVIFF, 2014), které organizuje Czech Film Center.

„Stejně jako v mém předchozím filmu Můj pes Killer je hlavní otázkou zodpovědnost za individuální jednání a postoje, a také jaký rozsah odpovědnosti za rodinnou tragédii má společnost a rodina," říká režisérka Mira Fornay. "Rodina je nejvíce agresivní skupinou ve společnosti, s výjimkou policie a armády. Jen v Česku a na Slovensku dochází k domácímu násilí v každé čtvrté rodině. Stejně jako v předchozím filmu o rasismu, Můj pes Killer, jsem si vybrala absurdní situaci, abych ukázala absurditu domácího násilí jako velmi důležitou společensko-politickou otázku současné Evropy. Příběh jsem rozvinula do formy hry. Jaroslav K. nehraje doslova počítačovou hru, ale je hráčem ve svém vlastním životě, hraje pro uznání druhých jakožto nezbytnou lidskou potřebu a formu hodnoty lidské existence. Domnívám se, že toto absurdní drama v netradiční podobě přinese nový pohled na intimitu, sexualitu, násilí a zejména domácí násilí v moderní společnosti. "
Producent: Cineart TV Prague (CZ)
Koproducent: MiraFox (SK), Kinorama (HR), Synergia Film (CZ)
Partner: PubRes (Distributor)

Chystaný dokumentární film Až přijde válka (Česko, Chorvatsko) Jana Geberta pojednává o polovojenské skupině na Slovensku, která přijímá stovky dospívajících členů. Cíl skupiny je jednoduchý - vytvořit modelovou společnost a připravit se na konečný střet civilizací ... Hlavní postavou filmu je Petr, který žije na první pohled šťastný život. Chystá se nastoupit na vysokou školu, má pohlednou přítelkyni a dobře vychází se svými rodiči. Jeho reálný život je ale jinde  v horských lesích, v čele domobrany Slovenskí Branci, čítající čtyři sta mladých lidí, převážně teenagerů s oddíly po celém Slovensku. Před pěti roky se Petr odjel učit domobranu k ruských kozákům a prošel stejných kurzem jako ukrajinští separatisté. Dnes je sám velitelem. Věří, že Evropa směřuje k nevyhnutelnému střetu civilizací. Je odhodlaný bránit slovanský svět se zbraní v ruce. A jednoho dne ho chránit jako velký politik.

„Témata nacionalismu a strach z "odlišných" považuji za hlavní témata, která jsem zkoumal ve svém posledním filmu Hra o kámen (2012), stejně jako v mé profesi novináře," říká režisér Jan Gebert. "V současné době jsou tato témata důležitější než kdy předtím. Evropa prochází krizí, vlna nacionalismu a nenávisti se valí ven jako špína z kanálu. Totalitní a nedemokratické tendence dostávají stále větší podporu ve společnosti a jejich vůdci promlouvají z pódií k dychtivému publiku. Slovenští branci, slovenské mládežnické milice, pravdivě ukazují nárůst temných sil: mladí lidé na prahu svého života jdou o krok dál než jejich rodiče a utvářejí svoji vlastní totalitní komunitu, předzvěst budoucí totalitní Evropy."
Producent: Pink Productions (CZ)
Koproducent: HBO Europe, Hulahop (HR)
Partneři: Státní fond kinematografie, Chorvatské audiovizuální centrum

Czech Film Center

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás