Animované Plody mraků Kateřiny Karhánkové zvítězily na  Cinekidu

28 října 2017

Animované Plody mraků Kateřiny Karhánkové zvítězily na Cinekidu

p

Snímek animátorky Kateřiny Karhánkové Plody mraků (Česko, 2017, 10 min) zvítězil v sekci Best European Short Animation na filmovém festivalu Cinekid zaměřeném na dětskou tvorbu, jehož 31. ročník byl slavnostně zakončen v pátek 27. října 2017.  

V soutěžní sekci krátkých filmů se objevily hned čtyři české snímky. Kromě vítězného to byly filmy První sníh (režie Lenka Ivančíková), Domek (režie Veronika Zacharová) a Probouzeč (Prebúdzač; režie Filip Diviak). Mimo soutěž byl na festivalu uveden také celovečerní film Ivety Grófové Pátá loď, který na jaře tohoto roku bodoval už na Berlinale, kde získal Křišťálového medvěda v sekci Generation Kplus.

Plody mraků vyprávějí o malém živočichovi, který překonáním neznámého uskuteční velký objev. Autorkou scénáře a režisérkou je Kateřina Karhánková, výtvarnicí Alžběta Skálová. Desetiminutový snímek vznikl v produkci MasterFilm (Tomáš Michálek, Dagmar Sedláčková) v koprodukci s FAMU. Film podpořil Státní fond kinematografie. Snímek už má za sebou účast na řadě mezinárodních přehlídek, včetně prestižního Mezinárodního festivalu animovaných filmů v Annecy, kde byl vybrán do sekce krátkých filmů pro děti. 

Synopse filmu:
V noře na mýtině, obklopené ze všech stran temným lesem, žije spolu s tlupou druhů Chlupáč. Jejich jedinou potravou jsou oranžová semínka, ze kterých se při dopadu na zem stávají velké svíticí plody. Přilétají však jen zřídka. Strach z lesa zvířátkům brání opustit stísněný prostor mýtiny a hledat lepší místo k životu. Proto raději jen odevzdaně pozorují oblohu a čekají, až jim sešle další várku plodů. Chlupáče však věčné čekání nudí. Mýtina je mu malá. Les v něm probouzí zvědavost. Chce vědět, co ukrývá…

Prezentace českých producentů na Cinekid for Professionals 
V rámci festivalu se koná také významná industry akce Cinekid for Professionals  - čtyřdenní program pro filmové profesionály, který je zároveň největší akcí zaměřených na dětské filmy a seriály na světě. Každoročně se ho účastní profesionálové téměř ze čtyřiceti zemí.  Součástí programu je Junior Co-Production Market, na kterém se letos prezentuje dvanáct filmových a osm televizních projektů, které hledají koprodukční partnery z celého světa.  

Czech Film Center s festivalem a jeho industry programem dlouhodobě spolupracuje na poli poradenském a konzultačním, letos je jeho partnerem.  Tato spolupráce umožňuje prezentovat Českou republiku na tamním koprodukčním filmovém trhu jako zajímavého partnera v oblasti tvorby pro děti a mládež a podpořit účast českých profesionálů – producentů, kteří mají zkušenost s koprodukcemi a zároveň se věnují tvorbě pro děti a mládež. Cílem je navázat užší spolupráci v této oblasti a podpořit zapojení ČR do tvorby kvalitních dětských filmů, které obohatí zkušenosti i pro majoritně domácí tvorbu a otevře nové možnosti spolupráce a financování v této oblasti. Programu se účastní dva čeští producenti: Petr Oukropec (společnost Negativ – filmy Modrý tygr, Ani ve snu) a Martin Vandas (společnost Maur Film – série Fimfárum, Jedné noci v jednom městě, Strom, Superbia ad.), kteří mají oba zkušenosti s tvorbou pro děti i s filmovými koprodukcemi.  

Foto z filmu Plody mraků ke stažení: http://www.filmcenter.cz/cs/press

Czech Film Center

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás