Čtyři české projekty získaly podporu fondu Eurimages

30 října 2017

Čtyři české projekty získaly podporu fondu Eurimages

e

Dva hrané celovečerní a dva dokumentární projekty s českou účastí získaly grant evropského kulturního fondu Eurimages: celovečerní film režiséra Michala Hogenauera Venku, projekt rumunského režiséra Tudora Giurgiua In the Beat of a Heart a dokumenty Fuga režiséra a producenta Artemia Benkiho a Frem režisérky Viery Čákanyové. 

Fond Eurimages na konferenci konané koncem října podpořil celkem 30 projektů, z toho 22 hraných filmů, 7 dokumentů a 1 animovaný snímek. Rozdělil mezi ně celkem 5 598 535 eur. Eurimages je kulturní fond Rady Evropy, který podporuje evropské filmové koprodukce.

VENKU
Film Venku režiséra Michal Hogenauera, který získal podporu 120 000 eur, je natáčený v koprodukci Česka (Negativ), Lotyšska (Aija Berzina - Tasse Films) a Nizozemska (Stienette Bosklopper, Lisette Kelder  - Circe Films). Byl podpořen Státním fondem kinematografie.

Synopse:
Třiadvacetiletá Mia odjíždí pracovat do ciziny jako au pair do bohaté rodiny žijící v luxusní vile. Má se starat o zdánlivě autistického desetiletého Sebastiana. Při jedné společenské události, kterou navštíví spolu s rodinou, je Mia náhodou svědkem, jak jeden z dospělých bije chlapce tenkou dřevěnou rákoskou, zatímco ten klidně stojí a zcela se ovládá. Následující den se podivná vzpomínka zdá jeví jako sen a hlavní starostí Mii je budování vztahu se Sebastianem.
Jednoho dne je jí ale řečeno, že pokud chce zůstat, musí i ona Sebastiana fyzicky trestat, aby ukázala svou láska k němu.

FUGA
Dokument Fuga režiséra a producenta Artemia Benkiho získal podporu 100 000 eur. Je natáčen v koprodukci České republiky (Artcam Films - Artemio Benki, Petra Oplatková), Francie (Petit a Petit Production), Argentiny (Lome Cine) a Rakouska (Golden Girls Filmproduktion). Film byl podpořen Státním fondem kinematografie, programem MEDIA Programme, CNC - avance sur recettes, INCAA (filmový fond Argentiny) a rakouským fondem Austrian Federal Chancellary of Arts.

Synopse:
Martin P. je mladý argentinský klavírní virtuóz a skladatel, který poslední čtyři roky svého života strávil v ústavu pro duševně choré El Borda v Buenos Aires, největším psychiatrickém zařízení v Latinské Americe. Dětský hudební génius a nejslibnější talent své generace se nyní pokouší najít způsob jak překonat své psychiatrické onemocnění a vrátit se k životu venku za zdmi sanatoria i na koncertní pódia, zatímco pracuje na své nové skladbě Enfermaria.
Fuga vypráví výjimečný a zároveň univerzální příběh o posedlosti tvorbou a dokonalostí, popisující evoluci lidské bytosti, která čerpá svou sílu ze své citlivosti.
Info o filmu také ZDE.

FREM
Dokument Frem režisérky Viery Čákanyové je natáčen v koprodukci Česká republiky a Slovenska, Eurimages mu přidělila podporu 53 000 eur. Producentem filmu je Hypermarket Film (Nina Numankadić), koproducenty Punkchart films (Ivan Ostrochovský, SK) a Česká televize. Film byl podpořen Státním fondem kinematografie, slovenským Audiovizuálný fondem a Creative Europe. 
TRAILER

Synopse:
Frem je dokumentární esej, rekviem za odcházející druh Homo sapiens. Skrze příběhy tří postav mapuje situaci před bodem zlomu, poslední období, kdy jsme ještě lidmi – ve starém, nostalgickém smyslu slova. Jaké atributy nás charakterizují a jaké jsou motivace lidí, kteří je chtějí měnit a posouvat?

IN THE BEAT OF A HEART
Celovečerní snímek rumunského režiséra Tudora Giurgiua In the Beat of a Heart  získal 250 000 eur. Natáčený je v koprodukci Rumunska (Libra Film Productions), Španělska (Tito Clint Movies) a Česka; koproducentem za českou stranu je Evolution Films. Jde o čtvrtý celovečerní filmy Tudora Giurgiua, jehož předešlý titul Why Me? měl premiéru na Berlinale 2015. 

Synopse:
Adrian je rumunský básník, který v roce 2002 ilegálně emigroval do Španělska. Rafael, prodavač ojetých vozů, mu nabídne práci nočního hlídače ve svém automobilovém bazaru. Během rituálů magické noci Svatého Juana se Adrianův život změní. Potkává Mariu, Španělku, která hraje na basu v jazzové kapele a je vdaná za Javiera. Zamilují se do sebe, ale Adrian Marii nikdy neřekne, že on sám je ženatý v Rumunsku.
Rafael se potýká s bankrotem a rozvodem, ale nachází si novou přítelkyni, Marii-Eugenii. Adrian a Maria-Eugenia se stanou dobrými přáteli a snaží se zabránit Rafaelově pádu. Všichni naši hrdinové vyznávají lásku a pochopení. A všichni také chybují.

Czech Film Center

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás