České filmy na MFF Karlovy Vary 2018

31 května 2018

České filmy na MFF Karlovy Vary 2018

k

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary zveřejnil letošní program snímků v soutěžních kategoriích. Do hlavní soutěžní sekce byly vybrány tři filmy s českou účastí - Všechno bude režiséra Olma Omerzua, filmový debut Adama Sedláka Domestik a nový snímek rumunského filmaře Radu Judeho Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři. V sekci Na východ od Západu bude soutěžit debut Chvilky režisérky Beaty Parkanové a Chata na prodej v režii Tomáše Pavlíčka. Do dokumentární sekce byly vybrány tři tuzemské snímky, Mimořádná zpráva Tomáše Bojara, V Mosulu Jany Andert a Svědkové Putinovi Vitalije Manského. V nesoutěžní části Hlavního programu se představí sci-fi komedie Benjamina Tučka Mars, dále King Skate Šimona Šafránka a Cirkus Rwanda Michala Vargy.

Olmo Omerzu obsadil do hlavních rolí nové road movie Všechno bude dětské protagonisty. Celovečerní hraný debut režiséra Adama Sedláka Domestik je psychologický snímek o neukojitelných ambicích moderního člověka. Rumunský filmař Radu Jude se ve snímku Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři vyrovnává s národním traumatem z druhé světové války. Film vznikl v koprodukci Rumunska, České republiky, Francie, Bulharska a Německa.

V sekci Na východ od Západu budou soutěžit dva české filmy. Prvním je celovečerní filmový debut Beaty Parkanové Chvilky. Rodinný film o mladé ženě Anežce a její ochotě pomáhat všem ve svém okolí zachycuje nástrahy rodinného života. Na MFF Karlovy Vary se vrací i režisér Tomáš Pavlíček se svým druhým filmem Chata na prodej, rodinnou komedií odkrývající vzájemné rozpolcené vztahy členů rodiny, které se odkrývají před chystaným prodejem chaty.

V soutěži dokumentárních filmů se můžeme těšit na tři české počiny. Film Tomáše Bojara Mimořádná zpráva nahlíží do světa novinářské práce během příprav na zásadní oznámení českého vrcholného politika. Válečný dokument V Mosulu je pohledem Jany Andert na příslušníky elitní jednotky irácké armády. Dokumentaristka se v roce 2016 vydala do Iráku, kde po osm měsíců natáčela v první bojové linii. Nejnovější dílo karlovarského vítěze Vitalije Manského Svědkové Putinovi, je časosběrný dokument, který sleduje prezidentskou kariéru Vladimíra Putina. V nesoutěžní části Hlavního programu se představí tři české filmy. Sci-fi komedie Mars režiséra Benjamina Tučka, která se natáčela na stanici americké nevládní organizace Mars Society a dva dokumentární filmy King Skate Šimona Šafránka a Cirkus Rwanda Michala Vargy.

Karlovarský festival také uctí památku zesnulého režiséra Miloše Formana v rámci slavnostního zahájení 53. ročníku festivalu. Zahajovacím filmem letošního ročníku bude legendární Formanova komedie Lásky jedné plavovlásky

Všechno bude / Winter Flies
Režie: Olmo Omerzu
Česká republika, Slovinsko, Polsko, Slovenská republika, 2018, 85 min, producent Jiří Konečný/endorfilm, světová premiéra
Příběh začíná policejním výslechem mladého chlapce, který měl ukrást automobil a podniknout jím jízdu z jednoho konce republiky na druhý. A pokračuje vyprávěním o tom, co se mu cestou přihodilo. V autě jedou dva kluci. Jsou na útěku, na cestě, v kradeném autě. Sotva jim bylo patnáct a možná už nikdy nebudou svobodnější než v těchto dvou dnech. Třetí celovečerní film Olma Omerzua je příběh o nezkrotné touze něco zažít a poutu klukovského přátelství.

Domestik / Domestique
Režie: Adam Sedlák
Česká republika, Slovenská republika, 2018, 116 min, producent Jakub Jíra/ShorePoints, světová premiéra
Vrcholový cyklista Roman už má plné zuby role domestika, závodníka podřizujícího se týmové režii. A jelikož namáhavý trénink ani přísná životospráva ke kýžené výkonnosti nevedou, pořídí si domů kyslíkový stan. Přes obsesi sportovní kariérou ale nevidí, že jeho žena Šarlota marně touží po dítěti. Klaustrofobní drama o rozpadu těla i ducha v jednom manželství, které přidusil přístroj na okysličení krve.

Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři / I Do Not Care If We Go Down In History As Barbarians/ Îmi este indiferent dacă în istorie vom intra ca barbari
Režie: Radu Jude
Rumunsko, Česká republika, Francie, Bulharsko, Německo, 2018, 140 min, producent Jiří Konečný/endorfilm, světová premiéra
Mladá umělkyně připravuje rekonstrukci skutečné události z roku 1941, kdy rumunská armáda na východní frontě spáchala hrůznou etnickou čistku. Jeden z nejvýraznějších autorů současné evropské kinematografie přichází s důmyslně koncipovaným filmem, jenž zatlačí nevídanou silou na divákovy emoce.

Chvilky / Moments
Režie: Beata Parkanová
Česká republika, Slovenská republika, 2018, 95 min, producent Viktor Tauš/Fog‘n’Desire Films, světová premiéra
Mohlo by se zdát, že Anežčin život patří celé její rodině, jen ne jí samotné. Mladá žena se snaží vyjít všem vstříc, postupně ale ztrácí to, co je nejdůležitější: sebe samu. Suverénní debut citlivě zachycuje nástrahy rodinného života, které komentuje s humorem, pochopením a neobyčejně vyvinutým citem pro situace, které zažíváme tak často, až si je ani nejsme schopni uvědomit.

Chata na prodej / Bear with Us
Režie: Tomáš Pavlíček
Česká republika, 2018, 77 min, producenti Tomáš Michálek a Jakub Mahler/MasterFilm, světová premiéra
Rodina se rozhodne prodat chatu, kam už delší dobu nejezdí. S chatou se však pojí řada nostalgických vzpomínek, a tak se zde na matčin popud všichni sejdou, aby zde strávili poslední den před jejím prodejem. Komedie, jejíž hrdinové divákovi nejednou připomenou postavy ze scénářů Jaroslava Papouška, se sympatickým nadhledem přibližuje český fenomén chatařství. 

Mimořádná zpráva / Breaking News
Režie: Tomáš Bojar
Česká republika, 2018, 75 min, produkční společnost Cinema Arsenal, světová premiéra
Pečlivě zkomponované pozorování dvou zpravodajských redakcí, jež se v březnu roku 2017 sháněly informace o rozhodnutí českého prezidenta opět kandidovat. Dva týmy novinářů, jedna mimořádná událost, dvě podoby jedné „objektivní“ zprávy.

V Mosulu / Inside Mosul
Režie: jana Andert
Česká republika, 2018, 70 min, producent Jan Macola/Mimesis Film, světová premiéra
Šoková terapie reportáží z válečné fronty. Dokumentaristka Jana Andert strávila osm měsíců s elitní jednotkou irácké armády v prvních liniích bitvy o Mosul, od roku 2014 do června 2017 okupovaného bojovníky Islámského státu. Nebojácné svědectví o městu v ruinách, které jedna z největších katastrof do dnešní doby obrala o duši. 

Svědkové Putinovi / Putin's Witnesses
Režie: Vitaly Mansky
Lotyšsko, Švýcarsko, Česká republika, 2018, 102 min, producenti Filip Remunda a Vít Klusák/Hypermarket Film, světová premiéra
Poslední den roku 1999 usedl do křesla ruského prezidenta Vladimir Putin. Ve svém novém snímku vychází renomovaný dokumentarista Vitalij Manskij ze svědectví o událostech z průběhu následujících let. Obohacuje je o svůj fascinující osobní pohled i dávnou unikátní zkušenost muže, kterého od událostí v nejvyšší politice dělila pouze kamera. 

Mars / Trash on Mars
Režie: Benjamin Tuček
Česká republika, 2018, 85 min, producenti Benjamin Tuček a Zdeněk Janáček/NYASA FILMS PRODUCTION, světová premiéra
Sci-fi komedie Bena Tučka Mars, uváděná v nesoutěžní části hlavního programu, se natáčela za unikátních okolností na stanici americké nevládní organizace Mars Society. Role Čechů svérázným způsobem osidlujících cizí planetu se chopili Jiří Havelka, Petra Nesvačilová, Tomáš Jeřábek, Tereza Nvotová a Halka Třešňáková. 

King Skate / King Skate
Režie: Šimon Šafránek
Česká republika, 2018, 80 min, produkční společnost Negativ, světová premiéra
Příběh českého skateboardingu za československé normalizace hledí s dávkou nostalgie na komunitu, která si v moři zákazů a omezení minulého režimu našla svůj vlastní ostrov svobody.

Cirkus Rwanda / Circus Rwanda
Režie: Michal Varga
Česká republika, Slovenská republika, 2018, 75 min, produkční společnost Xova Film, světová premiéra
Portrét energií překypujícího principála souboru Cirk La Putyka, který kývne na společný projekt se skupinou rwandských akrobatů. 

Czech Film Center

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás