Filmy

Cena Magnesia za nejlepší studentský film zná 5 finalistů

17 Leden 2018

Krátké filmy

Cena Magnesia za nejlepší studentský film zná 5 finalistů

Krátké filmy

Cena Magnesia za nejlepší studentský film zná 5 finalistů

m

Letos se bude již po osmé udělovat Cena Magnesia za nejlepší studentský film, v rámci cen Český lev. Cenu Magnesia mladým filmařům uděluje společnost Karlovarské minerální vody (KMV) ve spolupráci s Českou filmovou a televizní akademií a Czech Film Center. Vítěz bude vyhlášen 10. března 2018.

V letošním ročníku bylo do soutěže přihlášeno celkem 101 krátkometrážních studentských filmů se stopáží do 40 minut, z nichž komise Czech Film Center vybrala do užšího výběru 20 snímků. Z nich vzešla nominovaná pětice, o níž rozhodla porota složená z představitelů ČFTA a KMV.

Už osmý vítěz Ceny Magnesia bude vyhlášen na slavnostním večeru Českých Lvů 10. března 2018. Tvůrce vítězného snímku získá odměnu 100 000 Kč, všech 20 autorů z užšího výběru se pak navíc může těšit na podporu v podobě propagace na evropské úrovni. Hlavním cílem KMV v rámci Ceny Magnesia je zviditelnění českého studentského filmu a finanční podpora začínajících umělců. Ocenění má motivovat mladé tvůrce/studenty filmových škol v jejich další tvůrčí práci a objevovat výrazné talenty domácí kinematografie. Vítězka loňského ročníku Ceny Magnesia 2016 Anna Lyubynetska se s vítězným filmem Kyjev Moskva úspěšně zúčastnila několika zahraničních festivalů, na nichž obdržela ceny poroty a diváků a její dílo se promítá na dalších festivalech. S úspěchem se také setkal vítěz Ceny Magnesia za rok 2015 režisér Ondřej Hudeček, jehož snímek Furiant byl nominován na studentského Oscara za cizojazyčný film.

5 finalistů nominovaných na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film:
Atlantida, 2003 (režie: Michal Blaško), SK/ CZ, VŠMU/ FAMU, 30 min., hraný
Rok 2003, čtyři roky před vstupem Slovenska do schengenského prostoru. Martin a Denisija, mladý ukrajinský pár, překročí ilegálně hranici mezi Ukrajinou a Slovenskem, aby se dostali do západní Evropy. Zatímco v současnosti je hranice mezi těmito dvěma státy jednou z nejstřeženějších v celé Evropě, v roce 2003 byla živnou půdou pro převoz alkoholu, cigaret, ale i ilegální migraci, která doufala v lepší život v západní Evropě. Martin a Denisija sní o tom, že se dostanou do Německa, do země, kde předtím nikdy nebyli, oba odhodlaní obětovat tomuto snu všechno.

Bo Hai (režie Dušan Duong), FAMU, 24 min, hraný
Myslí jako Češi, mluví jako Češi, ale vypadají jako Vietnamci. Film Bo Hai je o vztahu starší generace Vietnamců s jejich dětmi. Jejich rodiče se přestěhovali do České republiky a začali zde podnikat a rozhodli se obětovat celý svůj život, aby mohli finančně zajistit svoji rodinu. Vietnamci, kteří se tady narodili nebo se sem přestěhovali ve velmi útlém věku, se zcela integrovali – vychovaly je české chůvy, vystudovali české školy, používají česká jména, ale zato přišli o své kulturní kořeny. Rodiče hovoří velmi špatně česky, jejich děti zas špatně vietnamsky a často neumí ani psát nebo číst v řeči svých rodičů. Jak chcete předat kulturu, když nemáte společný jazyk?

Místo (režie: Tereza Vejvodová), FAMU, 19 min, hraný
Jedna cesta, během které se Anna (20) snaží dostat blíž ke svému bratrovi Filipovi (22), který se jí z nevyřčeného důvodu dlouhodobě straní. Pokus navrátit blízkost mezi dvěma blízkými lidmi.

Plody mraků (režie: Kateřina Karhánková), Masterfilm/ FAMU, 10 min, animovaný
V noře na mýtině, obklopené ze všech stran temným lesem, žije spolu s tlupou druhů Chlupáč. Jejich jedinou potravou jsou oranžová semínka, ze kterých se při dopadu na zem stávají velké svíticí plody. Přilétají však jen zřídka. Strach z lesa zvířátkům brání opustit ztísněný prostor mýtiny a hledat lepší místo k životu. Proto raději jen odevzdaně pozorují oblohu a čekají, až jim sešle další várku plodů. Chlupáče však věčné čekání nudí. Mýtina je mu malá. Les v něm probouzí zvědavost. Chce vědět, co ukrývá...

Přátelské setkání nad sportem (režie: Adam Koloman Rybanský), FAMU, 18 minut, hraný
Nohejbal je typický český sport. Téměř na každé vesnici se každoročně konají amatérské nohejbalové turnaje, které nejsou zdaleka jen o sportu. Je sobota, krásné letní počasí a na malé vesnici právě jeden takový turnaj začíná. Hraje se nohejbal, opéká se kýta a pije se pivo. Pondělí je ještě daleko, takže se nikdo nemusí zatěžovat žádnými starostmi. Alespoň do té doby, než se na turnaji objeví romský tým Jamajky.

Czech Film Center
oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

 

Kontaktujte nás