O úspěších českého filmu a českých filmařů a filmařek v zahraničí celoročně informujeme formou newsletterů, ale také v novinkách zde na webu a na sociálních sítích Facebook, Instagram a Threads. Za pozornost stojí rovněž aktuality Státního fondu kinematografie, naší mateřské organizace, kde naleznete i tradiční tiskové zprávy, které Vám posílá kolega Jiří Vaněk (kontakt zde), jenž má ve Státním fondu na starost PR a komunikaci. K dispozici je také databáze Filmy & tvůrci, kterou pravidelně doplňujeme o nově dokončené filmy. V případě zájmu o aktuální dostupné informace Vám tedy doporučujeme některý z těchto kanálů pravidelně sledovat.
Newslettery zároveň využíváme, abychom Vám poskytli základní praktické informace k naší přítomnosti na důležitých zahraničních filmových festivalech a trzích (provozní doba a číslo našeho stánku, kde stánek najít, kdo z Czech Film Center/Státního fondu kinematografie bude na místě přítomný atd.). Takové oběžníky rozesíláme například před Berlinale či festivalem v Cannes.
Během konání těchto akcí se na nás můžete dle potřeby obracet a my Vás rádi propojíme s filmovými tvůrci a tvůrkyněmi, případně poskytneme všechny dostupné informace a materiály k českým filmům v programu (presskity, fotografie apod.). Berte však, prosím, na vědomí, že nejsme schopni zajišťovat vstupenky na filmové projekce – sami žádné od festivalů nedostáváme.
Máte nějaké další otázky? Nebo chcete odebírat náš newsletter? Pište na adresu ludek@filmcenter.cz.
Czech Film Center logo (jpg) / Czech Film Center logo (png) / Czech Film Center logo (tif) / Czech Film Center logo (pdf)
Státní fond kinematografie (CZ verze) / Státní fond kinematografie (EN verze)
Logo Státního fondu kinematografie vzniklo jako součást nové identity na začátku roku 2014. Logo je vytvořeno ve vertikální a horizontální variantě. Varianta loga se volí podle kontextu tak, aby byla dostatečně velká a čitelná. Základní podoba loga je černobílá, alternativou je inverzní podoba loga. Logo se používá vždy v jedné barvě. Jiné podoby loga, než ty uvedené na této stránce, jsou zakázány.
Logomanuál pro logo Státního fondu kinematografie zde.
Do výzvy na podporu minoritních koprodukcí se přihlásilo 25 projektů. Rada Státního fondu kinematografie podpořila 10 z nich, celkovou částkou 24 milionů korun. Mezi podpořenými je šest celovečerních hraných filmů, dva dokumenty a dva animované snímky. Nechybí vítěz karlovarského festivalu Vitalij Manský se svým novým dokumentem o Michailu Gorbačovovi nebo oceňovaný polský režisér Grzegorz Jarozsuk s tragikomedií Dear Ones.
V soutěži na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně bude českou kinematografii reprezentovat krátký animovaný koprodukční snímek Pouštět draka. Filmy Domestik, Můj děda spadl z Marsu, Ostrým nožem, Skleněný pokoj se představí na prestižním trhu European Film Market. Mezi čtyři finalisty v soutěži o nejlepší dokument pro děti se dostal krátký film Malá. A tři mladé české talenty čeká prestižní výukový program Berlinale Talents. Již 69. ročník Berlinale proběhne od 7. do 17. února.
Na největším světovém trhu zaměřeném na krátký film se bude již po desáté prezentovat kolekce nejlepších českých krátkých filmů Czech Short Films 2019. Z více než stovky projektů krátkometrážních hraných, animovaných, dokumentárních i experimentálních filmů vybralo Czech Film Center, oddělení Státního fondu kinematografie, 14 nejlepších.
Krátký animovaný dokumentární snímek studentky FAMU Diany Cam Van Nguyen nazvaný Spolu sami a experimentální film Taran autorské trojice František Týmal, Jiří Rouš a David Šmitmajer budou uvedeny na prestižním Mezinárodním filmovém festivalu v Rotterdamu. Projekt Taran podpořil Státní fond kinematografie. Filmový festival v Rotterdamu se koná od 23. ledna a potrvá až do 3. února 2019.
Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Amsterdamu je největší a nejdůležitější přehlídkou dokumentárních filmů na světě. Letošní 31. ročník ozdobí jako hlavní host česká režisérka Helena Třeštíková, která bude mít na festivalu retrospektivu své tvorby a uvede také 10 filmů, které nejvíce ovlivnily její kariéru, včetně snímků Věry Chytilové či Miloše Formana. Do programu festivalu se dostal rovněž dokument Jana Geberta Až přijde válka. A na místě nebude chybět ani České filmové centrum, které uspořádá akci v rámci industry programu.
Na filmových festivalech v Londýně, Varšavě, Busanu, San Sebastianu a Sitges se bude prezentovat řada českých projektů. Od majoritně českého filmu Všechno bude, koprodukčního snímku a vítěze z Berlinale Touch Me Not, „Barbarů“ vítězného filmu z Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, po řadu dokumentů a krátkých filmů.
TZ_České filmy zkusí zaujmout na podzimních festivalech (PDF)
Na nominaci v kategorii nejlepší zahraniční cizojazyčný film ho doporučila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA). Režisérem je Olmo Omerzu a snímek podpořil Státní fond kinematografie částkou celkem 9,4 milionu korun.
TZ_Za Česko bude o Oscara usilovat film Všechno bude (Word)
Pořadatelé Mezinárodního filmového festivalu v Torontu zařadili do programu další film, který vznikl za podpory Státního fondu kinematografie. V září se v Kanadě představí i vítězný snímek z letošního ročníku Berlinale – Ne dotýkej se mě/ Touch Me Not.
Zimní road movie Všechno bude režiséra Olma Omerzua, vítězný film karlovarského festivalu "Je mi jedno, že se do historie zapíšeme jako barbaři", který natočil Radu Jude, a dokument Vitaly Manského Svědkové Putinovi budou uvedeny na Mezinárodním filmovém festivalu v kanadském Torontu. Všechny podpořil český Státní fond kinematografie. V sekci zvláštní uvedení bude promítáno drama The Death and Life of John F. Donovan, které se natáčelo i v Praze a bylo podpořené pobídkami.
Koprodukční film uznávaného rumunského režiséra Radu Judeho "Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři", získal Křišťálový globus pro nejlepší film 53. ročníku Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Nejlepším dokumentem byla vyhlášena novinka Vitalije Manského Svědkové Putinovi. Oba filmy podpořil Státní fond kinematografie.
Experimentální psychologické drama Touch Me Not (Ne dotýkej se mě) rumunské režisérky Adiny Pintilie, získalo na letošním MFF Berlinale Zlatého medvěda za nejlepší film a cenu za nejlepší debut. Film vznikl v koprodukci Rumunska, Německa, České republiky, Bulharska a Francie, koproducentem za českou stranu je společnost PINK (Radovan Síbrt, Alžběta Karásková, Jakub Pinkava). Podle zahraničních kritiků jde o fascinující a originální snímek.
TZ_Berlinale_Touch Me Not_Zlatý medvěd
Mezinárodní filmový festival Berlinale týden před svým zahájením oznámil, že letos předá ocenění Berlinale Kamera za celoživotní přínos kinematografii významnému českému řežisérovi a herci Jiřími Menzelovi. Uznávaný filmový režisér Jiří Menzel je celosvětově považován za legendu českého filmu. Cenu Jiří Menzel získá u příležitosti světové premiéry snímku Tlumočník režiséra Martina Šulíka, v němž český herec ztvárnil hlavní roli po boku rakouského kolegy Petera Simonischeka. Ocenění bude mít o to významnější kontext proto, že ho Menzel obdrží 23. února, v den svých osmdesátých narozenin.
Nová kolekce Czech Short Films 2018 se představí na největším světovém filmovém trhu krátkých filmů v Clermont-Ferrand
Animace, hrané filmy i experimenty. To nejlepší z české krátkometrážní tvorby za rok 2017 vybralo už po deváté Czech Film Center k reprezentaci českých krátkých filmů doma i v zahraničí. Letos na základě výzvy sesbíralo kolem stovky filmů různých žánrů ze soukromé produkce i z filmových škol, z nichž za pomoci komise tvořené filmovými profesionály z různých oblastí audiovize vybralo 13 snímků. Právě ty budou nyní reprezentovat krátký český film na filmovém trhu v Clermont-Ferrand.
Na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně budou českou kinematografii reprezentovat v oficiálním programu tři snímky. Dokument AŽ PŘIJDE VÁLKA režséra Jana Geberta, slovensko-český film TLUMOČNÍK režiséra Martina Šulíka a snímek NE DOTÝKEJ SE MĚ, zařazený do hlavní soutěže. Jeho režisérkou je Rumunka Adina Pintilie a natočen byl v koprodukci Rumunska, Bulharska, Česka, Nemecka a Francie.
Nejnovější film uznávaného výtvarníka, scenáristy a režiséra Jana Švnakmajera Hmyz bude uveden na nadcházejícím ročníku prestižního Mezinárodního filmového festivalu v Rotterdamu, který se koná od 24. ledna do 4. února 2018.
TZ_Švankmajer Rotterdam 2017
FOTO ke stažení_1
FOTO ke stažení_2
FOTO ke stažení_3
Czech Film Center uzavřelo partnerství s festivalem
a koprodukčním trhem v Les Arcs.
Partnerství s francouzským filmovým festivalem Les Arcs je součástí dlouhodobých zahraničních aktivit Czech Film Center, kterými prezentuje Českou republiku jako zajímavého partnera v oblasti mezinárodní koprodukce. Cílem partnerství je také podpořit účast českých profesionálů – producentů, kteří mají v oblasti minoritní koprodukce zkušenosti, a tím posílit spolupráci v oblasti evropské koprodukce. Festival se koná od 16. do 23. prosince 2017.
TZ_Czech Film Center Les Arcs 2017
Foto z filmu Outside ke stažení.
Přehlídka toho nejlepšího ze současné české a německé krátkometrážní tvorby, organizovaná Czech Film Center společně s německou agenturou AG-Kurzfilm, proběhne už po osmé od 3. do 22. listopadu v českých a německých kinech.
Snímek animátorky Kateřiny Karhánkové Plody mraků (Česko, 2017, 10 min) zvítězil v sekci Best European Short Animation na filmovém festivalu Cinekid zaměřeném na dětskou tvorbu, jehož 31. ročník byl slavnostně zakončen v pátek 27. října 2017.
TZ Plody mraků zvítězily na festivalu Cinekid_2017_word
TZ Plody mraků zvítězily na festivalu Cinekid_2017_PDF
Významný evropský filmový festival zaměřený především na dokumentární tvorbu představí v rámci svého 15. ročníku obsáhlou retrospektivu české režisérky Věry Chytilové (1929-2014). Na festivalu, který se koná v portugalském Lisabonu od 19. do 29. října, bude uvedeno více než 30 jejích filmů - krátkých, dokumentárních i celovečerních.
Podzimní festivalová sezóna je v plném proudu a nechybí v ní ani české filmy. Na evropské i mimoevropské festivaly míří hrané, dokumentární i krátké animované snímky z české produkce, a také řada filmových koprodukcí s českou účastí.
TZ_Křižáček, Bába z ledu, Vězení či Daliborek.České filmy na podzimních světových festivalech (word)
TZ_Křižáček, Bába z ledu, Vězení či Daliborek.České filmy na podzimních světových festivalech (PDF)
Jak nejlépe propagovat evropské filmy ve světě a pomoci jim na mezinárodní festivaly a trhy? Jak zlepšit pozici evropské kinematografie v světě? Tyto a další otázky se budou diskutovat na celoevropském setkání členů European Film Promotion, které se pod záštitou Czech Film Center koná od 5. do 6. října v Praze
TZ_Czech Film Center hostí Think Tank European Film Promotion (word)
TZ_Czech Film Center hostí Think Tank European Film Promotion (PDF)
FOTO: režisér Damián Vondrášek se letos účastnil Futura Frames na MFF KV. na foto při rozhovoru s novinářem. Kredit: Film Servis Karlovy Vary
Krátký film Kdo je kdo v mykologii režisérky Marie Dvořákové byl zvolen Americkou filmovou akademií jako jeden ze tří vítězů v kategorii hraných studentských filmů za rok 2017.
TZ_Krátký film Kdo je kdo v mykologii získal studentského Oscara (word)
TZ Krátký film Kdo je kdo v mykologii získal studentského Oscara (PDF)
NINA, ČERNÝ PETR, BORG/McENROE a další…
České filmy a projekty na mezinárodních filmových festivalech
v Torontu a v Benátkách:
TZ Češi na MFF v Torontu a Benátkách 2017 /PDF
TZ Češi na MFF v Torontu a Benátkách 2017 /word
FOTO Nina
FOTO Borg/McEnroe
FOTO Černý Petr - viz NFA
Již pátý ročník Českého a slovenského filmového festivalu v Austrálii proběhne od 13. do 23. září v Melbourne. O měsíc později se přidají města Canbera ( 11. – 14. 10.), Perth (18. – 22. 10.) a Sydney (27. – 28. 10.). Festival přinese výběr z novějších i archivních českých a slovenských snímků. V Melbourne začne přehlídka výběrem filmů Juraje Herze, hlavním hostem festivalů v Perthu a Sydney bude režisér Jiří Strach.
TZ_Český a slovenský filmový festival v Austrálii 2017 (word)
TZ_Český a slovenský filmový festival v Austrálii 2017 (PDF)
Three new Czech documenatries have been selected for International Documentary Film Festival Amsterdam (IDFA), which takes place November 15 - 26, 2017. Nothing Like Before by Lukáš Kokeš and Klára Tasovská will have its world premiere in the Competition for First Appearance, Petr Horký's directorial debut The Russian Job has been selected for the Competition for Mid-Length Documentary and Vít Klusák's The White World According to Daliborek will be screened in the Masters section.