Premiéry v českých kinech

Zahradníkův rok
Zahradníkův rok

Režie
Jiří Havelka

Na úpatí kopce žije již dlouhá léta zahradník se svojí ženou. Provozují zde své malé zahradnictví. Nikomu neškodí, nikdo neškodí jim. Jejich životy plynou v drobných denních radostech a povinnostech a vše určuje řád přírody – kdy zasít, kdy zastřihovat, kdy přesazovat, kdy sklízet a kdy nechat zem odpočinout. Ovšem na kopci stojí zámek. A v zámku se hodlá usadit nový majitel. Usadit se zde a vše přetvořit k obrazu svému, včetně okolní krajiny. Zahradnictví těmto plánům značně překáží, a tak je třeba jej odkoupit. Jenže… nabídka není přijata. Když to tedy nejde po dobrém, přikročí se k razantnějšímu „vyjednávání“.

Kamarádi v ghettu
Kamarádi v ghettu

Režie
Tomáš Vynikal

Mladý režisér Tomáš Vynikal přichází do romského ghetta hledat lidskost. Autentickým přístupem nalézá opravdové kamarádství, ale i lidskou zkaženost. Vše na pozadí, kdy město Přerov prodá ghetto i s obyvateli soukromé firmě za účelem nové bytové výstavby a tato společnost pouze zbourá část domů a končí v platební neschopnosti. Dílo je také obrazem současného sociálního problému v České republice, kdy jsou nesmyslně devastována lidská obydlí a tito obyvatelé dostávají od státu nové nájemní byty, vytváří se další ghetta a tato společnost se pohybuje v kruhu. Film zahrnuje časosběrné období září 2010 až září 2020. Dokumentární film je celovečerním debutem Tomáše Vynikala. Jedná o plně nezávislý film bez státní nebo komerční podpory.

Olympijský mezičas
Olympijský mezičas

Režie
Haruna Honcoop

Film Olympijský mezičas zkoumá odkaz Olympiád v Pekingu, Tokiu a Paříži, městech, která už Olympiádu absolvovala a jsou v “mezičase” příprav na nadcházející Olympiády. Vedle toho budeme prozkoumávat i trosky olympijských stadionů v Olympii a Athénách prostřednictvím fotoaparátu mladého čínského fotografa a urbex explorera Ťiang Šeng-ta, jehož vášní je dokumentování opuštěných a rozpadajících se míst. Probíhající výstavbu olympijské vesnice v Paříži sledujeme s místními obyvateli Rosou a Marcem, kteří jsou hlasitými odpůrci výstavby olympijské infrastruktury před okny jejich domu. Spolu s nimi do filmu zasahuje také režisérka Haruna Honcoop, která svým komentářem zasazuje jednotlivá místa do kontextu a v daných zemích hovoří s experty, architekty, zástupci olympijských výborů, ale i oponenty Olympijských her.

Láska na zakázku
Láska na zakázku

Režie
Eva Toulová

Hlavní hrdinové nastupují do práce snů a jejich život konečně nabírá ten správný směr. Anebo že by to nebyla zas taková procházka růžovým sadem, jak si představovali? Eva sice získává, jako jediná žena, práci v nejlepší reklamní agentuře v zemi, to ale ještě netuší, že pod vedením sexistického šéfa. Vítek se zase po letech konečně odhodlal otevřít si vlastní hypnoterapeutickou ordinaci, naráží ale na nepochopení okolí, které nemá ani ponětí, co od hypnoterapie čekat. Všechno se otáčí ve chvíli, kdy Eva dostává zakázku na reklamu, která má jediný cíl – aby se dotyčný do klientky zamiloval.

Představujeme Vám

Kostýmní výtvarnice Vladimíra Pachl Fomínová (* 1977) se ke své práci dostala oklikou, řemeslo se musela naučit sama. U filmu začala snímkem Martina Krejčího Fricasse, spolupracovala s režiséry Petrem Zelenkou, Janem Hřebejkem či svým manželem Janem Pachlem. Letos získala Českého lva za svou práci na retro seriálu Volha, ve kterém pokryla celá 70. a 80. léta.

připravil Vojtěch Rynda pro CZECH FILM / Summer 2024

Podrobnosti

Naši partneři

Kreativní Evropa European Film Promotion NEW APA

Czech Film Center
oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

 

Kontaktujte nás