Filmy

Český film se vrací na Oscary, nominaci získala Dcera

13 Leden 2020

Český film (v zahraničí) Krátké filmy

Český film se vrací na Oscary, nominaci získala Dcera

Český film (v zahraničí) Krátké filmy

Český film se vrací na Oscary, nominaci získala Dcera

o

Oceňované drama Dcera režisérky Darii Kaščejevy obdrželo nominaci na Oscara v kategorii pro krátkometrážní animované snímky.

V říjnu převzala studentského Oscara jako celkově třetí český tvůrce, teď má šanci přepsat historii české kinematografie úplně. Studentka FAMU Daria Kaščejeva se se svým 15minutovým filmem Dcera dostala mezi pětici nominovaných animovaných kraťasů na 92. ročník udílení Oscarů. Pokud zvítězí, stane se v této kategorii prvním českým, potažmo československým umělcem vůbec, který na prestižní ocenění Akademie dosáhne.

Tuzemská animace měla vždy velkou prestiž a autoři jako Jan Švankmajer, Jiří Trnka nebo Břetislav Pojar se svými díly úspěšně obráželi velké festivaly po celém světě, Oscara se však nikdo z nich nedočkal. Nominaci na nejlepší animovaný kraťas získal v roce 1960 František Vystrčil (O místo na slunci) a stejného úspěchu dosáhla v roce 1992 ještě Michaela Pavlátová (Řeči, Řeči, Řeči...), nyní se dočkala Kaščejeva.

Nominace na Oscara pro Dceru nespadla z čistého nebe, je naopak vyústěním fantastického období plného úspěchů. V červnu loňského roku získalo toto drama o problematickém vztahu dcery a jejího otce hlavní ocenění pro studentské snímky (Cristal) ve francouzském Annecy, kde se koná největší festival animovaných filmů na světě. Tam Dceru ocenila rovněž studentská porota (Junior Jury) cenou pro nejlepší absolventský snímek.

Od té doby se film Darii Kaščejevy objevil na desítkách filmových festivalů po celém světě. Reprezentoval českou kinematografii například v Torontu, Melbourne, kde zvítězil, nebo v estonském Tallinnu. Aktuálně se chystá na největší americký festival nezávislého filmu Sundance a hned poté Dceru čeká zastávka v Los Angeles. Desátého února vstoupí Daria Kaščejeva podruhé během pár měsíců na slavný červený koberec vychutnat si uspěch, který se v tuzemsku dosud podařil jednou za 30 let.

Czech Film Center
oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

 

Kontaktujte nás