Tři české dokumenty na IDFA

09 října 2017

Český film (v zahraničí)

Tři české dokumenty na IDFA

i

Tři nové české dokumenty budou uvedeny na největším mezinárodním dokumentárním festivalu na světě IDFA, který se koná ve dnech 15. - 26. listopadu. V Amsterdamu budou ve světové premiéře uvedeny filmy Nic jako dřív autorského dua Lukáše Kokeše a Kláry Tasovské a Švéd v žigulíku, který je režijním debutem novináře Petra Horkého. Třetím titulem je Klusákův Svět podle Daliborka, který byl představen již na MFF Karlovy Vary. 

V soutěžní sekci First Appearance bude uveden film režisérského dua Lukáše Kokeše a Kláry Tasovské Nic jako dřív, který je stylizovaným dokumentem snažícím se proniknout do světa současných teenagerů žijících v česko-německém pohraničí. Kokeš s Tasovskou mají za sebou například úspěšný film Pevnost, který se stal nejlepším dokumentem roku 2012 na festivalu v Jihlavě, získal nominaci na prestižní cenu Lux Evropského parlamentu a řadu dalších cen. Nic jako dřív nemá být podle autorů čistým dokumentem, ale měl by se pohybovat na hranici žánrů. Film společnosti nutprodukce (Tomáš Hrubý, Pavla Kubečková) vzniká v koprodukci HBO Europe. 

Druhým filmem, zařazeným do soutěžní sekce IDFA Competition for Mid-Length Documentary, je režijní debut novináře Petra Horkého Švéd v žigulíku, který sleduje pokus o znovuzrození slavné ruské automobilky Lada pod vedením švédského manažera. K tématu se Horký dostal náhodou, když byl jako novinář vyslán do automobilky Avtovaz, aby o ní napsal reportáž do ekonomického časopisu. „Důvodem, proč mě vedení automobilky pozvalo, bylo, že tuhle ikonickou ruskou firmu poprvé v historii dostal do rukou cizinec, západní manažer, který má za úkol postavit tenhle ztrátový kolos do latě. Po návratu do Prahy mi ten zážitek pořád ležel v hlavě. Fascinovalo mě to prostředí drolících se kulis sovětského snu na řece Volze. V tom městě žijí lidé, kteří v 70. a 80. letech doopravdy zažili sovětský sen a stále ho odmítají opustit. A najednou přichází člověk ze západu, který jim ty sny boří. Říkal jsem si, že by to byl skvělý film,“ řekl Horký v rozhovoru pro magazín Czech Film. Producentem filmu je Martin Jůza (Krutart), film je podpořen Státním fondem kinematografie a vznikl v koprodukci s Českou televizí. 

Více o filmech Švéd v žigulíku a Nic jako dřív se dočtete v článku publikovaném v časopise Czech Film Fall 2017

V sekci Masters bude uveden portrét neonacisty Svět podle Daliborka režiséra Víta Klusáka, který měl premiéru na festivalu v Karlových Varech. Jedná se o první mezinárodní uvedení filmu. Producentem filmu je Hypermarket Film, koproducenty Česká televize, Peter Kerekes (SK) a BRITDOC Foundation (UK).

Všechny tři filmy byly podpořeny v různých stádiích vývoje či výroby Státním fondem kinematografie.

Seznam filmů, které budou letos na IDFA uvedeny, naleznete zde

Czech Film Center

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás