Film FUGA natočený v české koprodukci vybrán do Týdne kritiky v Cannes

16 dubna 2018

Český film (v zahraničí)

Film FUGA natočený v české koprodukci vybrán do Týdne kritiky v Cannes

Český film (v zahraničí)

Film FUGA natočený v české koprodukci vybrán do Týdne kritiky v Cannes

f

Druhý celovečerní film režisérky Agnieszky Smoczynské, natočený v koprodukci Polska, České republiky a Švédska, bude ve světové premiéře uveden v nezávislé sekci Týden kritiky (9. – 17. 5. 2018) během letošního MFF Cannes. Českým koproducentem je společnost Axman Production producentky Karly Stojákové a výroba filmu byla podpořena také Státním fondem kinematografie.

Psychologický thriller Fuga vypráví příběh Alicije, která trpí ztrátou paměti, po níž si vybudovala vlastní volnomyšlenkářský způsob života. O dva roky později se vrací ke své rodině, aby se znovu, proti své vůli, ujala role manželky, matky a dcery. Její manžel a syn ale nepoznávají ženu, která vypadá známě, ale chová se jako úplná cizinka. Pocity odcizení, lásky a záblesky vzpomínek zažehnou Alicijin vnitřní žár.

Fuga je o sociálním tabu týkajícím se mateřství a tlaku společnosti na ženy, které by tuto roli měly přijímat automaticky. Ale co kdyby to tak nebylo? Co kdyby žena mohla zapomenout na porod a své dítě? Udělala by toto rozhodnutí znovu?“ ptá se režisérka Agnieszka Smoczynska v režijní explikaci svého nového filmu.

Hlavním producentem je Agnieszka Kurzydlo (MD4), koproducenty Karla Stojáková (Axman Production / CZ) a Jonas Kellagher (CommonGround / SE). O meznárodní prodej filmu se stará společnost Alpha Violet.

Agnieszka Kurzydlo a její společnost MD4 se produkčně podílela v minulosti již na několika českých filmech, a to na trilogii Zahradnictví Jana Hřebejka a na filmu Rudý kapitán režiséra Michala Kollára. Produkovala též thriller s českou minoritní účastí Červený pavouk, uvedený v hlavní soutěži MFF Karlovy Vary v roce 2015.

Film byl podpořen Státním fondem kinematografie v rámci výzvy na podporu minoritních koprodukcí částkou 2 600 000 Kč, dále fondem Eurimages, Polským filmovým institutem, Odra-Film, Mazovia Film Fund and fondem Film i Vast. 

Režisérka Agnieszka Smoczynska, narozená v roce 1978 v polské Vratislavi, vystudovala režii na Rozhlasové a televizní fakultě Krzystofa Kieślowského Slezské univerzity v Katovicích. Její celovečerní debut Córki dancingu (The Lure / Vábení sirén) byl úspěšně uveden v roce 2016 v mezinárodní soutěži festivalu v Sundance, kde získal Zvláštní ocenění za neotřelý přístup a výpravu filmu. Hlavní role v muzikálu o dvou masožravých mořských pannách ztvárnily Michalina Olszańska a Marta Mazurek, známé též z českého filmu Já, Olga Hepnarová.

Více informací o letošním výběru Týdne kritiky v Cannes naleznete zde.

Lidé

Karla Stojáková

Producent
Czech Republic

Czech Film Center

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás