Nový festival ELBE DOCK udělil Cenu Pavla Kouteckého snímku Švéd v žigulíku

22 května 2018

Nový festival ELBE DOCK udělil Cenu Pavla Kouteckého snímku Švéd v žigulíku

c

V sobotu 19. května získal cenu v ústeckém Činoherním studiu režisér Petr Horký za snímek Švéd v žigulíku. V krátkometrážní kategorii se stal laureátem Matěj Šmelko za film Úhorná. Zvláštní uznání poroty získali Klára Tasovská a Lukáš Kokeš za snímek Nic jako dřív.

Laureáty letošní Ceny Pavla Kouteckého určila porota ve složení: Ivan Zachariáš, režisér a držitel Ceny české filmové kritiky za seriál Pustina, moderátor Kazma a režisér Markus Krug, tvůrci nejsledovanějšího pořadu na českém internetu One Man Show. Dále zpěvačka a novinářka Emma Smetana, známá designérka šperků Janja Prokić a ekologický zemědělec Daniel Pitek.

Dvanáctý ročník Ceny Pavla Kouteckého za celovečerní a krátkometrážní dokument letos nabídne přehlídku filmů v Ústí nad Labem a v Drážďanech. V obou městech našel své místo nově vzniklý mezinárodní festival dokumentárních filmů ELBE DOCK 2018, který vyšel z dlouholeté tradice Ceny Pavla Kouteckého.

„Letos Cena Pavla Kouteckého a festival, který kolem ní vznikl, doplul do Ústí nad Labem, kde zakotvil jako ELBE DOCK. Přijali ji laskavě představitelé města a kraje. Potěšil mě zájem diváků o dokumentární tvorbu a celý doprovodný program festivalu. Těším se do Ústí znovu za rok,“ říká producentka Jarmila Poláková, která se podílela na vzniku několika filmů Pavla Kouteckého a po jeho tragické smrti před dvanácti lety ocenění pro dokumentaristy nesoucí jeho jméno založila.

Švéd v žigulíku (režie Petr Horký)
Sonda do zákulisí obrody legendární ruské automobilky Lada vyvolává na tvářích diváků často i lehký smích, zejména když se snaha západního manažera zasekává na zdánlivých maličkostech připomínajících sovětské pořádky stále pevně udržované i v současném Rusku. „Příběh nabízí paralelně několik linek, které se postupně rozvíjejí a jdou až do intimních rovin hlavní postavy Bo Inge Anderssona a jeho partnerky, s níž se sbližuje právě při pokusu o záchranu obří automobilky,“ oceňují hlavní kvality filmu porotci.

Úhorná (režie: Matěj Šmelko)
Z trojice nominovaných snímků v krátkometrážní kategorii porotce jednoznačně zaujala absolventská práce Matěje Šmelka z Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku. „Úhorná je zajímavě a především originálně a kultivovaně natočená sonda do krušného života obyvatel jedné slovenské vesničky. Je radost vidět opět dokument, ze kterého dýchne stará dobrá špátovská poctivost a poetika,“ shodují se porotci.

Nic jako dřív (režie: Klára Tasovská, Lukáš Kokeš)
Při výběru vítězného filmu se porota radila dlouho, aby nakonec rozhodla v poměru tři ku dvěma ve prospěch dokumentu Švéd v žigulíku. Vzápětí se ovšem zúčastnění rozhodli udělit zvláštní uznání filmu Nic jako dřív. „Oceňujeme mimořádně poutavé obrazové zpracování, režijní citlivost při práci s jednotlivými charaktery, nezvykle velkorysou časovou investici při natáčení a zejména témata, která se v dokumentu podařilo s nepřehlédnutelnou empatií uchopit. Vnímáme je jako klíčová při jakékoliv úvaze o současném stavu naší země a její morálky,“ prohlašují porotci dvanácté Ceny Pavla Kouteckého.

“V české soutěži se letos sešly výjimečně kvalitní snímky od mladých režisérů - všechny nominované filmy jsou buď debuty, nebo druhé filmy režisérů. To je něco, na co se chceme i v budoucnu zaměřit. Festival ELBE DOCK i Cena Pavla Kouteckého se od příštího roku budou soustředit na nejmladší tvorbu a představí první a druhé celovečerní filmy režisérů z Česka i ze světa. Vznikne tak přehlídka mladé dokumentární tvorby, která bude unikátní i v evropském kontextu,” dodává ředitelka festivalu Pavla Janoušková Kubečková.

První část festivalu proběhla již tento víkend (16. – 20. května) v Ústí nad Labem, v Drážďanech se odehraje další část programu ve dnech 24. – 26. května.  Oceněné snímky Ceny Pavla Kouteckého se představí také v Praze v rámci ozvěn festivalu, ve čtvrtek 14. 6. od 21 hodin v Containall – Stalin a v neděli 17. 6. ve stejném čase v Containall – Stromovka, v Plzni od 12. do 14. 6. vždy od 20:00 v univerzitní kavárně Družba a v Poličce 8. 6. od 21 hodin v Letním kině na dvorku v Centru Pontopolis.

Více informací o festivalu zde

Czech Film Center

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás