Helena Třeštíková hlavním hostem festivalu IDFA v Amsterdamu

14 listopadu 2018

Český film (v zahraničí) Film Industry

Helena Třeštíková hlavním hostem festivalu IDFA v Amsterdamu

Český film (v zahraničí) Film Industry

Helena Třeštíková hlavním hostem festivalu IDFA v Amsterdamu

t

Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Amsterdamu (IDFA) je největší a nejdůležitější přehlídkou dokumentárních filmů na světě. Letošní 31. ročník, který proběhne od 14. listopadu do 25. listopadu, ozdobí jako hlavní host česká režisérka Helena Třeštíková, která bude mít na festivalu retrospektivu své tvorby a uvede také 10 filmů, které nejvíce ovlivnily její kariéru, včetně snímků Věry Chytilové či Miloše Formana. Do programu festivalu se dostal rovněž dokument Jana Geberta Až přijde válka. A na místě nebude chybět ani Czech Film Center, které uspořádá akci v rámci industry programu.

Festival ocení více než čtyřicetiletou práci režisérky Heleny Třeštíkové, která si za tu dobu vytvořila svůj originální styl časosběrných dokumentů, kdy sleduje jednotlivé aktéry po velmi dlouhou dobu a ukazuje jejich lidskou a osobnostní proměnu v čase. Během těchto let posbírala i řadu ocenění, včetně takzvaného evropského Oscara v roce 2008 za dokument René. Festival představí retrospektivu jejích šesti snímků. Nebudou chybět dokumenty Katka, Mallory, René, populární Manželské etudy, režisérčina prvotina z roku 1975 Zázrak a dokument o Lídě Baarové Zkáza krásou. Helena Třeštíková bude diskutovat s diváky v rámci Filmmaker Talk a mimo to na festivalu uvede i pro ni nejzásadnějších deset filmových děl, z nichž celou polovinu tvoří české filmy. Diváci tak budou moct v Amsterdamu vidět filmy Hoří, má panenko od Miloše Formana, O něčem jiném a Praha - neklidné srdce Evropy Věry Chytilové, Občan Havel Pavla Kouteckého a Miroslava Janka a 66 sezón od Petera Kerekese.

Až přijde válka, dokument režiséra Jana Geberta, byl zařazen do sekce Best of Fests, tedy do výběru toho nejlepšího, co se dalo letos na světových festivalech zhlédnout. Snímek sleduje aktuální fenomén, jakým je zvýšený příklon evropské mládeže k paramilitárním organizacím a obecně sleduje problematiku manipulace s davem. Hlavní postava dokumentu je na první pohled běžný slovenský vysokoškolák, který se jako samozvaný šéf domobrany cvičí a připravuje na kariéru politika. Své působení v domobraně, která má několik stovek členů, bere jako ideální přípravu. Dokument vznikl za podpory Státního fondu kinematografie, ve výzvě na výrobu dokumentu dostal celkem 1,5 milionu korun. Účast Gebertova dokumentu v programu je úspěchem, neboť pro letošní ročník omezili pořadatelé celkový počet filmů pod 300, v každé soutěžní sekci festivalu se pak objeví maximálně 12 filmů.

Státní fond kinematografie bude přítomen i přímo na festivalu. Oddělení Fondu Czech Film Center bude pro filmové profesionály pořádat akci Guests Meet Guests, a to v úterý 20. listopadu od 18 hodin v historickém centru města ve čtvrti Zuidekerk. "Guests Meet Guests je akcí pro filmové profesionály, kteří se zde mohou vzájemně potkat a navázat cenné kontakty. Je to ideální místo pro propagaci národní kinematografie klíčovým lidem ve filmovém průmyslu, kteří rozhodují o tom, které filmy budou úspěšné," říká k akci vedoucí oddělení Czech Film Center Markéta Šantrochová.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás