České kraťasy soutěží na festivalu animovaných filmů v Annecy

05 června 2019

Český film (v zahraničí)

České kraťasy soutěží na festivalu animovaných filmů v Annecy

Český film (v zahraničí)

České kraťasy soutěží na festivalu animovaných filmů v Annecy

n

Na 43. ročníku Mezinárodního festivalu animovaných filmů v Annecy, který se uskuteční 10.-15. června, zabojují v oficiální soutěži tři české krátkometrážní snímky – Spolu sami, Dcera a Pouštět draka. Na souběžně konaném trhu Mifa budou prezentovat své projekty zástupci filmů Myši patří do nebe a Moje slunce Maad.

Animovaný dokument Spolu sami z produkce FAMU zabojuje v soutěži krátkých absolventských snímků (Graduation Short Films in Competition). Film Diany Cam Van Nguyen, vítěz experimentální sekce na MFDF Ji.hlava 2018 a účastník letošního ročníku festivalu v Rotterdamu, vypráví o životě po ztrátě milované osoby a zpracovává toto téma prostřednictvím hraného i animovaného filmu.

Druhým zástupcem z dílny FAMU v soutěži krátkých absolventských filmů je Dcera v režii Darii Kashcheevy. Citlivý krátkometrážní snímek tematizuje komplikovaný vztah mezi dcerou a otcem pomocí prolínání reality, vzpomínek a fantazie.

Česko-slovensko-polský krátký film Pouštět draka režiséra Martina Smatany měl premiéru na letošním Berlinale. Snímek, který se pomocí metafor a četné symboliky zamýšlí nad významem smrti, uvede Annecy v sekci Young Audiences Short Films in Competition.

Na filmovém trhu Mifa konaném při festivalu se představí dva celovečerní české projekty ve fázi  výroby – Myši patří do nebe Denisy Grimmové a Jana Bubeníčka v sekci Works in Progress a Moje slunce Maad Michaely Pavlátové v programu Gap Financing: Meet the Producers.

Myši patří do nebe vyprávějí příběh dvou úhlavních nepřátel, myšky Šupito a lišáka Bělobřicha, kteří se setkají ve zvířátkovském nebi. Tvůrci se v Annecy představí už podruhé, projekt zde byl prezentován v rámci prestižních Mifa Pitches v roce 2014.

Na trhu budou prezentovat svou práci a snažit se zaujmout potenciální koprodukční partnery rovněž zástupci snímku Moje slunce Maad. Film vypráví příběh Češky, která se z lásky k Afgánci přestěhovala do Kábulu. Ve chvíli, kdy začne pracovat pro mezinárodní humanitární organizaci a pomůže své týrané švagrové emancipovat se, ocitne se sama uprostřed konfliktu západní a afgánské tradice. Projekt vzniká v produkci Negativ společně s francouzskou produkcí Sacrebleue Productions a v koprodukci s BFilm (SK) a Českou televizí.

Českou republiku bude na festivalu v Annecy reprezentovat také početná skupina produkčních společností. Přečíst si o jejich účasti i prezentovaných projektech můžete v online brožuře ZDE.

Více informací o české animaci a chystaných projektech najdete v online katalogu ZDE.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás