České filmy a koprodukce na MFF Karlovy Vary 2019

20 června 2019

Český film (v zahraničí)

České filmy a koprodukce na MFF Karlovy Vary 2019

Český film (v zahraničí)

České filmy a koprodukce na MFF Karlovy Vary 2019

l

Letošní ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech uvede v soutěžních sekcích několik českých a koprodukčních snímků. O Křišťálový glóbus zabojuje slovensko-česká spolupráce Budiž světlo. V Soutěži dokumentárních filmů se představí snímek Martina Marečka Dálava a v neméně prestižní sekci Na východ od Západu budou soutěžit Tiché doteky debutujícího Michala Hogenauera i slovensko-české Hluché dny.

V hlavní soutěži 54. ročníku karlovarského festivalu zabojuje v zahraniční jedenáctičlenné konkurenci slovensko-české drama Budiž světlo. Film o síle i křehkosti rodinných pout a o světě, kde xenofobie vítězí nad soucitem, natočil slovenský režisér Marko Škop. V sekci mimo soutěž ho v oficiálním výběru doplní komediální drama Staříci, ve kterém Martin Dušek a Ondřej Provazník vyprávějí příběh dvou bývalých politických vězňů toužících po spravedlnosti.

V soutěžní sekci Na východ od Západu zastupují Českou republiku dva snímky. Celovečerní debut Michala Hogenauera nese název Tiché doteky a sleduje potíže mladé au-pair, která se musí vyrovnat s nezvyklými pravidly a manipulací v novém domově, což vede až k popření jí dosud vlastních morálních i vztahových hodnot. Slovensko-český snímek Pavola Pekarčíka Hluché dny, balancující na pomezí fikce a dokumentu, nabízí pohled do světa neslyšících, kteří žijí na okraji společnosti.

Mezi dokumentárními filmy bude soutěžit nejnovější počin Martina Marečka Dálava o netradiční cestě otce a syna do dalekého Ruska. V sekci zvláštní uvedení se představí dvě biografická díla významných českých osobností. Dokument o divadelníkovi, hudebníkovi a spisovateli Jiří Suchý – Lehce s životem se prát připravila Olga Sommerová, snímek o nejslavnějším českém režisérovi Forman vs. Forman zase autoři Helena Třeštíková a Jakub Hejna.

V nesoutěžním výběru českých filmů, které měly premiéru loni nebo letos, uvede karlovarský festival díla osvědčených tvůrců i krátkometrážní počiny nadějných filmařů. Diváci si budou moct připomenout oběť Jana Palacha, Zlatý podraz československých basketbalistů nebo drama Na střeše.

Na festival zavítají také úspěšné snímky letošní festivalové sezóny. Cenami ověnčená Dcera spolu s dalším animovaným krátkometrážním snímkem Pouštět draka reprezentovaly Českou republiku v Annecy, potažmo na Berlinale. Na festivalu Visions du Réel zažil premiéru dokument Letní hokej.

Ve speciální sekci Bez cenzury připomenou Karlovy Vary filmy vzniklé na počátku postkomunistické éry – Dědictví aneb Kurvahošigutntág, Kouř, Čas sluhů nebo Requiem pro panenku.

V sekci První podání, která upozorní na začínající režisérské talenty prezentací deseti studentů a absolventů a jejich oceňovaných filmů, bude uveden český film Hra studenta FAMU Luna Sevnika. Spolupořadatelem této etablované festivalové sekce je nadnárodní organizace European Film Promotion (EFP), jíž je za Českou republiku členem Státní fond kinematografie, respektive oddělení Czech Film Center.

Kompletní program 54. ročníku Mezinárodní filmového festivalu Karlovy Vary najdete ZDE.

České filmy uváděné v soutěžních sekcích, mimo soutěž a v sekci Zvláštní uvedení:

Budiž světlo (Let There Be Light) | Hlavní soutěžRežie: Marko Škop
Slovensko, Česká republika 2019 / 93 min

Milan (40) má tři děti a jezdí pracovat do Německa, aby svoji rodinu uživil. Když se na Vánoce vrátí domů, zjistí, že jeho nejstarší syn Adam je členem polovojenské mládežnické skupiny. Syn je zapletený do šikanování a smrti spolužáka. Otec se rozhoduje, jak by se měl zachovat. Společně s manželkou Zuzkou při tom zjišťují skutečnou pravdu o synovi, o své rodině, o sobě samých, a také o společnosti kolem nich.
TRAILER

Hluché dny (Silent Days) | Na východ od ZápaduRežie: Pavol Pekarčík
Slovensko, Česká republika 2019 / 81 min

Čtyři příběhy o neslyšících dětech z romských osad, které pozorují své okolí, aniž by mu zcela rozuměly a sní svůj vlastní svět: o Sandře, která miluje fotbal a Ronaldinha, o Mariánovi, který se chce stát strojvedoucím a zároveň Van Dammem, o Aleně a Reném, kteří se obávají, že se jim narodí hluché dítě a o sourozencích Romanovi, Kristiánovi a Karmen, kteří sní o záchodě a skutečném obýváku.
TRAILER

Tiché doteky (A Certain Kind of Silence) | Na východ od ZápaduRežie: Michal Hogenauer
Česká republika, Nizozemsko, Litva 2019 / 96 min

Mia začíná pracovat v zahraničí jako au-pair v rodině z vyšší vrstvy. Musí se starat o honosný dům, a především o desetiletého Sebastiana. Mladá dívka postupně přijímá zvláštní pravidla nového domova. Skrze systematickou manipulaci však začne popírat svou dřívější morálku i vztah se svěřeným dítětem. Podaří se Mie dostat se z náruče radikální rodinné komunity?
TRAILER

Dálava (Over the Hills) | Soutěž dokumentárních filmůRežie: Martin Mareček
Česká republika 2019 / 78 min

Dálava. Dva tisíce osm set padesát dva kilometrů mezi Brnem a Divějevem, mezi Východem a Západem, mezi otcem a synem. Tak daleko, tak blízko. Vít a jeho syn Gríša se před koncem prázdnin vydávají na dlouhou cestu do Ruska. Jen co nastoupí do auta, syn si hned nasazuje sluchátka a otec se noří do vzpomínek. Ani tak ale nemůžou jeden druhému uniknout. Je tu však jedna možnost, která je může opět sblížit – společné pátrání. Jenže co skutečně hledají?
TRAILER

Staříci (Old-Timers) | Hlavní soutěž - Mimo soutěž

Režie: Martin Dušek, Ondřej Provazník
Česká republika, Slovensko 2019 / 85 min

Dvojice svérázných staříků se vydává na cestu za pomstou. Jejich odhodlání je sice pochopitelné, ale na hranici jejich možností. Budou mít dost sil, aby dosáhli satisfakce ve jménu spravedlnosti?

Bez vědomí (The Sleepers) | Zvláštní uvedeníRežie: Ivan Zachariáš
Česká republika 2019 / 120 min

Marie (Táňa Pauhofová) je profesionální houslistka, která kdysi za dramatických okolností emigrovala z komunistického Československa, kde jejímu manželovi Viktorovi (Martin Myšička) hrozilo vězení. Teď už je ale jiná doba, píše se rok 1989 a Evropou začíná vát vítr změn. Marie přesvědčí Viktora k návštěvě Prahy, brzy se ale ukáže, že to byla tragická chyba. Marie se probouzí v pražské nemocnici a Viktor zmizel neznámo kam. Je vůbec naživu? Musí ho za každou cenu najít. Uprostřed státu, který ho evidentně stále pokládá za svého nepřítele, v zemi, které sama už dávno nerozumí, a která nerozumí jí, stojí Marie před největší výzvou svého života. Netuší, že není sama, kdo Viktora hledá. Je tu ještě komunistická Státní bezpečnost, britská ambasáda a navíc ještě někdo další. Někdo, o kom se nemluví.

Forman vs. Forman | Zvláštní uvedeníRežie: Helena Třeštíková, Jakub Hejna
Česká republika, Francie 2019 / 78 min

Miloš Forman jako tvůrce. Miloš Forman jako člověk. Filmař ověnčený Oscary za Amadea a Přelet nad kukaččím hnízdem. A zároveň charismatický dobrodruh, který se nebojí pochybovat sám o sobě. Dokument Forman vs. Forman sumarizuje životní cestu nejslavnějšího českého filmového režiséra, jehož hrdinové vždy bojovali za svobodu proti institucím. Snímek je koláží často neviděných archivů i autobiografického vzpomínání, které namluvil režisérův syn Petr Forman.
TRAILER

Jiří Suchý - Lehce s životem se prát (Jiří Suchý - Tackling Life with Ease) | Zvláštní uvedeníRežie: Olga Sommerová
Česká republika, Slovensko 2019 / 106 min

Svým všestranným geniálním talentem ovlivnil Jiří Suchý v průběhu šedesáti let své tvůrčí dráhy několik generací. Je považován za velkého českého básníka, který svými písňovými a divadelními texty obohatil s nevídanou působivostí český jazyk, kulturní bohatství této země. V průběhu šedesáti let uvedl Jiří Suchý v Semaforu 97 her, napsal texty k 1 400 písním, a hudbu k 500 písním. Dokumentární film je o životní cestě muže, který kromě toho, že svoje nadání zasvětil divadelní a písňové tvorbě, žil také svůj osobní a občanský život, kdy se musel poprat s nepřízní režimu, ale i osudu.
TRAILER

Hra (Playing) | První podáníRežie: Lun Sevnik
Česká republika 2019 / 22 min

Boris a Hugo, šestnáctiletí kamarádi, jsou u Huga doma. Koupili si zbraň. V internetovém livestreamu oznámí, že během nadcházející hodiny spáchají sebevraždu. Boris na hru přistupuje a je o svém rozhodnutí přesvědčený, naopak Hugo má stále pochybnosti. Sadismus, homoerotika a destruktivní tendence dostávají v závěrečných momentech jejich životů jiný rozměr.
TRAILER

Czech Film Center

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás