Czech Joy in the Spotlight 2019

22 října 2019

Film Industry

Czech Joy in the Spotlight 2019

Film Industry

Czech Joy in the Spotlight 2019

j

Čtvrtý ročník projektu Czech Joy in the Spotlight uspořádá Státní fond kinematografie / Czech Film Center ve spolupráci s Mezinárodním festivalem dokumentárních filmů Ji.hlava v sobotu 26. 10. 2019.

V programu Czech Joy in the Spotlight představí autoři celkem deseti nových českých dokumentů svá díla formou prezentací a krátkých ukázek - v sobotu 26. října 2019, 16:30-18:00, v Industry Zone, Maják, na Masarykově náměstí v Jihlavě.

FREM

režie: Viera Čákanyová
produkce: Hypermarket Film
Česká republika, Slovensko 2019 / 73 minutFREM je dokumentární esej, rekviem za odcházející druh Homo sapiens. Skrze příběhy tří postav mapuje situaci před bodem zlomu, poslední období, kdy jsme ještě lidmi – ve starém, nostalgickém smyslu slova. Jaké atributy nás charakterizují a jaké jsou motivace lidí, kteří je chtějí měnit a posouvat?

Chci tě, jestli to dokážeš

režie: Dagmar Smržová
produkce: moloko film
Česká republika 2019 / 84 minutChci Tě, jestli to dokážeš je film o ženách s hendikepem a jejich touhách. Příběh je kořeněn extrovertní povahou hrdinek a kontroverzními situacemi, v nichž jsme je zachytili. Hlavní hrdinka Jana, 27 let, má DMO a nemůže se hýbat. Už delší dobu hledá na internetu kontakty na intimní asistenty, chce zažít milování a mít alespoň chvíli pocit, že normálně žije. O tom ale trojice žen žijící vedle ní nemá ani potuchy. Ve světě, kde věci nemají svoje místo a morálka ztrácí hodnotu, je pro ně nepohyblivá Jana smyslem života a paradoxně i hybatelem událostí. Její matka Martina, místo toho, aby vystoupila z bludného kruhu nepodařených vztahů a závislostí, hledá pomoc pro sebe, Janu i druhou dceru, slepou Kateřinu, u temných sil a tarotových karet. Která z hrdinek má vlastně těžší hendikep?

Kiruna - překrásný nový svět

režie: Greta Stocklassa
produkce: Analog Vision
Česká republika 2019 / 87 minutŠvédské hornické město Kiruna položené daleko za polárním kruhem bylo postaveno na velkém ložisku železné rudy a švédské vládě přineslo značné příjmy. Kvůli důlní činnosti se však město začalo propadat, a tak s cílem zachránit místní průmysl se městská rada společně s těžební společností LKAB rozhodly přesunout město i jeho občany o 3 kilometry na východ. Město tak proměnilo hrozící katastrofu ve skvělou příležitost. Nová Kiruna nabídne progresivnější, ještě lepší společnost pro budoucnost. Lze ale vůbec naplánovat ideální svět? Na pozadí stěhujícího se města občané Nové Kiruny bojují své vlastní bitvy. Sledujeme učitele Tima, místního aktivistu a odpůrce přesunu, sámskou teenagerku Maju, která objevuje původ své rodiny a vlastní kulturní dědictví, ale také Abdalrahmana, teenagera z Jemenu, který do města přišel jako uprchlík a pomalu přichází na to, že stát se Švédem vyžaduje víc než jen získat papír. Tyto zdánlivě velmi odlišné postavy si kladou stejné otázky, zatímco si město hledá svoje místo. Samy se pouštějí do hledání vlastní identity, hodnot a lepší budoucnosti. Film je portrétem utopického a dystopického města i pregnantní reflexí dnešní společnosti.

Komunismus a síť aneb Konec zastupitelské demokracie

režie: Karel Vachek
produkce: Background Films
Česká republika 2019 / 335 minut

Komunismus je nová filmová esej dokumentaristy Karla Vachka, který sám i za neustálého vyměňování masek v převleku za dramadky Bertolda Brechta a Samuela Beckefa provází diváka koláží složené z inscenovaných úryvků utopické i dobové literatury, vlastních vzpomínek i z živých obrazů světových dějin.

Králové Šumavy

režie: Kris Kelly
produkce: Bionaut
Česká republika, Ireland 2019 / 70 minutCelovečerní animovaný dokumentární film vypráví pozoruhodný příběh Josefa Hasila, obyčejného muže, jenž se stal legendou. Tématem dobrodružného špionážního příběhu o hrdinství a morálním rozhodování je boj jedince proti autoritářskému režimu, který se neobejde bez mnoha obětí ze strany hrdiny.

Postiženi muzikou

režie: Radovan Síbrt
produkce: PINK
Česká republika 2019 / 80 minutCo byste dělali, kdyby vám stála za zády zubatá mnohem blíž než je obvyklé?
Osud některých členů The Tap Tap, kapely z Jedličkova ústavu složené ze studentů s postižením (nebo spíš „kriplů“, jak by řekli oni sami) je právě takový. Ale v jednom mají jasno. Jedou naplno a užívají si každou minutu. The Tap Tap dokazují, že s nadhledem a pozitivní energií je možné čelit i nejsložitějším překážkám a žít u toho život rockových hvězd.

Skutok sa stal

režie: Barbora Berezňáková
produkce: Leon Productions (SK), Frame Films (CZ)
Slovensko, Česká republika 2019 / 82 minutPo sametové revoluci v roce 1989 se státy východní Evropy vypořádávaly s nově nabytou svobodou. Na Slovensku vládl charismatický a autokratický premiér Vladimír Mečiar. V roce 1995 byl unesen prezidentův syn Michal Kováč mladší a brzy se ukázalo, že se tak nejspíš stalo na nařízení nejvyšších vládních kruhů. Oskar Fegyveres, který tou dobou pracoval ve Slovenské informační službě a na únosu se z nařízení nadřízených podílel, svědčil na policii o úloze tajné služby v případu. Protože se ale necítil bezpečně, musel utéct do zahraničí. Jeho spojkou s rodinou byl kamarád Robo Remiáš. Ten ale necelý rok po únosu umírá za nevyjasněných okolností po výbuchu v autě…

Sólo

režie: Artemio Benki
produkce: Artcam Films
Česká republika, Francie, Argentina, Rakousko 2019 / 84 minutMartin P. je mladý argentinský klavírní virtuóz a skladatel, který poslední čtyři roky svého života strávil v ústavu pro duševně choré El Borda v Buenos Aires, největším psychiatrickém zařízení latinské Americe. Dětský hudební génius a nejslibnější talent své generace se nyní pokouší najít způsob, jak překonat své psychiatrické onemocnění a vrátit se k životu venku za zdmi sanatoria i na koncertní pódia, zatímco pracuje na své nové skladbě Enfemaria. Sólo vypráví výjimečný a zároveň univerzální příběh o posedlosti tvorbou a dokonalostí, popisující evoluci lidské bytosti, která čerpá svou sílu ze své citlivosti.

The Sound Is Innocent

režie: Johana Ožvold
produkce: Cinémotif Films
České republika, Francie, Slovensko 2019 / 68 minutDokumentární snímek The Sound Is Innocent představuje současnou elektronickou hudební scénu a vypráví nedávnou historii zvukového experimentu. Ve svém celovečerním debutu provede Johana Ožvold diváky tajemnou výzkumnou institucí. V archivech se nacházejí vzpomínky a útržky zásadních okamžiků vývoje elektronické hudby. Film tak osciluje mezi frekvencemi laděnými za železnou oponou, konfrontační francouzskou avantgardou a mnoha průkopníky zvukových experimentů.

Viva Video, Video Viva

režie: Adéla Komrzý
produkce: UPP
Česká republika 2019 / 85 minutRežisérka filmu, vnučka Radka Pilaře obecně známého jako tvůrce Rumcajse, Manky a Cipíska a už méně jako průkopníka videoartu v Československu, po letech dává do pohybu tvůrce raného elektronického obrazu u nás a s jejich pomocí odhazuje nánosy prachu ze starých VHSek, aby společně odkryli dosud nezmapovanou historii předrevolučního českého videoartu. Petr Skala, Woody Vasulka, Jaroslav Vančát, Tomáš Kepka, Lucie Svobodová, Pavel Scheufler, Ivan Tatíček, Věra Geislerová, Roman Milerský - i po letech je spojuje nadšení, zvědavá posedlost a futuristické úvahy o využití nových technologií k uměleckému vyjádření.

Czech Film Center

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás