Festival v Rotterdamu uvede čtyři české snímky

18 prosince 2019

Český film (v zahraničí)

Festival v Rotterdamu uvede čtyři české snímky

Český film (v zahraničí)

Festival v Rotterdamu uvede čtyři české snímky

r

Mezinárodní filmový festival v Rotterdamu 2020 zveřejnil kompletní program a v jeho oficiálním výběru jsou i 4 české filmy. Světovou premiéru zažije v Nizozemsku dokument Alchymická pec, vedle které se v sekci Deep Focus představí také koprodukční snímek Efekt Vašulka. Do Rotterdamu se podívá rovněž Mira Fornay s filmem Žáby bez jazyka a diváci prestižního festivalu uvidí i dokumentární esej Karla Vachka Komunismus a síť anebo konec zastupitelské demokracie.

Dokumentární film Alchymická pec režisérů Adama Ol'hy a Jana Daňhela se soustředí na tvorbu legendy světové animace Jana Švankmajera, a speciálně pak na jeho poslední film Hmyz, který měl v Rotterdamu premiéru před dvěma lety. Alchymická pec vznikla ve spolupráci Jaromíra Kallisty (Athanor) se slovenskou produkční společností PubRes a festival ji uvede v rámci programu „Regained“ v sekci Deep Focus, kde se objevují díla spjatá s historií kinematografie.

Ve stejné sekci i programu se představí další dokument nesoucí českou stopu. Islandsko-švédsko-český Efekt Vašulka pojednává o islandsko-české dvojici manželů Vašulkových, kteří se stali průkopníky videoartu. Dokument na české straně zastupuje producent Radim Procházka.

V sekci The Tyger Burns pro stále zářící generaci zkušených filmařů se objeví Komunismus a síť aneb konec zastupitelské demokracie. Více než pětihodinový opus, ve kterém legenda české dokumentaristiky Karel Vachek zkoumá filozofickou optikou dějiny režimů, revolucí, vůdců a mučedníků, produkčně zaštiťují Mikuláš Novotný a Radim Procházka z Background Films.

Mira Fornay ovládla festival v Rotterdamu v roce 2013 a po sedmi letech se vrací na místo činu s absurdním dramatem Žáby bez jazyka, který sama produkuje společně s Viktorem Schwarczem ze společnosti Cineart TV Prague. Příběh o psychicky narušeném otci od rodiny měl na podzim premiéru na festivalu v Tallinnu, v Rotterdamu se pak představí v sekci Voices.

Od roku 1998 české filmy na festivalu v Rotterdamu třikrát dosáhly na nejvyšší metu. Zmiňovaná Mira Fornay uspěla s filmem Můj pes Killer a tzv. Hivos Tiger Award si odnesli také Bohdan Sláma za snímek Divoké včely (2001) a Petr Zelenka s Knoflíkáři (1998). MFF v Rotterdamu proběhne od 22. ledna do 2. února 2020.

Czech Film Center

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás