České lvy ovládlo Nabarvené ptáče

09 března 2020

Film Industry

České lvy ovládlo Nabarvené ptáče

Film Industry

České lvy ovládlo Nabarvené ptáče

c

Sedmadvacátý ročník udílení cen České filmové a televizní akademie Český lev ovládlo válečné drama Nabarvené ptáče. Film Václava Marhoula získal celkem 8 křišťálových sošek. Uspěli také Vlastníci nebo Staříci.

Velký večer pro Václava Maroula. Tak by se daly shrnout žně, které na cenách Český lev 2019 pořádal jeho válečný opus Nabarvené ptáče. Marhoul se objevil na pódiu hned třikrát, když přebíral cenu jako producent pro nejlepší film, krátce předtím jako režisér a zároveň se stal zkraje večera držitelem čestného ocenění za Mimořádný počin v oblasti audiovize.

Černobíle natočené Nabarvené ptáče v sobotu ovládlo celkem 8 kategorií: nejlepší film, nejlepší režie (obě Václav Marhoul), nejlepší kamera (Vladimír Smutný), nejlepší střih (Luděk Hudec), nejlepší zvuk (Pavel Rejholec), nejlepší filmová scénografie (Jan Vlasák), nejlepší kostýmy (Helena Rovná) a nejlepší masky (Ivo Strangmüller).

Vedle dominujícího Nabarveného ptáčete se dařilo rovněž komediálnímu dramatu Vlastníci, které jeho tvůrce Jiří Havelka úspěšně transformoval pro filmové plátno z původní divadelní hry. Havelka si odnesl Českého lva va za nejlepší scénář a herečky Tereza Ramba a Klára Melíšková byly oceněny soškami pro nejlepší ženský herecký výkon v hlavní, respektive ve vedlejší roli.

Uspělo rovněž drama Martina Duška a Ondřeje Provazníka o vypořádání se se zločiny minulosti Staříci (nejlepší film Cen kritiky). I tady si sošky rozdělilo herecké obsazení filmu, když cenu pro nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli obdržel Jiří Schmitzer a ocenění pro nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli získal jeho filmový parťák Ladislav Mrkvička.

Nejlepším dokumentárním filmem byla vyhlášena filozofující road-movie o hledání rodinné harmonie Dálava. Cenu převzali režisér Martin Mareček a producenti Petr Oukropec (Negativ), Tereza Polachová, Hanka Kastelicová (HBO Europe).

Televizní ceny posbírala Česká televize, která stála za produkcí obou vítězných snímků v kategoriích pro nejlepší televizní film nebo miniserii a nejlepší dramatický seriál. Tu první ovládl počin režiséra Viktora Tauše Vodník, ve druhé se radovali tvůrci seriálu MOST!, režírovaný Janem Prušinovským.

Jedním ze zlatých hřebů večera bylo ocenění za mimořádný přínos české kinematografii. Českého lva v tomto případě obdržel producent Jaromír Kallista známý svou prací na filmech Jana Švankmajera a zároveň člen Rady Státního fondu kinematografie.

Součástí předávání Českých lvů jsou také tři nestatutární ocenění. Tu první ČFTA vyhlásila a předala už na nominačním večeru - cenu pro nejlepší filmový plakát převzal Roman Mrázek za svůj výtvor k filmu Nabarvené ptáče. Cenu Magnesia pro nejlepší studentský film opanovala Daria Kaščejevová se svým krátkometrážním animovaným snímkem Dcera a ocenění od filmových fanoušků se dočkal loňský divácký hit Ženy v běhu.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás