Na Visions du Réel 2020 se představí pět českých filmů

23 března 2020

Český film (v zahraničí)

Na Visions du Réel 2020 se představí pět českých filmů

Český film (v zahraničí)

Na Visions du Réel 2020 se představí pět českých filmů

v

Pět českých a koprodukčních dokumentárních snímků promítne švýcarský festival Visions du Réel (17.4.-2.5. 2020), diváci je uvidí online. Jan Jedlička: Stopy krajiny a Pripyat Piano byly vybrány pro Mezinárodní soutěž středometrážních a krátkometrážních filmů. Sekce Big Angle zařazuje do programu filmy Vlci na hranicích! a holandsko-litevsko-český Státní pohřeb. V Opening Scenes se představí M E Z E R Y.

Svůj film Jan Jedlička: Stopy krajiny přiblíží režisér Petr Záruba divákům dokumentárního festivalu Visions du Réel, který se letos odehraje kompletně online, v soutěži pro středometrážní a krátké filmy. Záruba sleduje příběh výtvarníka, fotografa a experimentálního filmaře Jana Jedličky, který kvůli politickým poměrům v Československu v roce 1968 ztratil krajinu svého mládí. Po emigraci se usadil ve Švýcarsku, kde znovu našel tvůrčí inspiraci. Film podpořený Státním fondem kinematografie ve fázích vývoje i výroby (1 650 000 Kč) produkuje Alice Tabery ze společnosti Cinepoint.

Druhým českým zástupcem v této soutěži je dokumentární počin Elišky Cílkové Pripyat Piano, který vznikl ve spolupráci s producentem Jindřichem Andršem z Gamma Pictures. Dokumentaristka se soustředí na radioaktivním prachem pokrytá piána v opuštěném městě Pripjať dodnes postiženém havárií sovětské jaderné elektrárny Černobyl. Tamní piána jsou často jediným zdrojem zvuků v jinak opuštěné a zničené krajině. Projekt uspěl na loňském MFDF Ji.hlava, kde obdržel cenu Silver Eye, grantem na výrobu ho ve výši 500 000 Kč popdořil Státní fond kinematografie.

V sekci Big Angle (dříve Grand Angle) má Česká republika také dva zástupce. Vlci na hranicích! reřiséra Martina Páva (Kibera: Příběhu slumu) a producentky Zuzany Kučerové z Frame Films mapují kontroverze kolem přirozeného návratu vlků do české krajiny na Broumovsku, které patří k místům s největší koncentrací ovcí u nás. Film podpořil SFKMG částkou 1 300 000 Kč.

Druhým snímkem v této sekci je Holandsko-litevsko-český Státní pohřeb. Dokument Sergeje Loznici odhalující veřejnosti dosud neznámé záběry z pohřbu Josefa Stalina měl loni premiéru na festivalu v Benátkách. Na české straně se na něm podílely nutprodukce a Česká televize.

V rámci sekce Opening Spaces se na festivalu představí rovněž animovaný dokument studentky FAMU Nory Štrbové nazvaný M E Z E R Y. Film zkoumá lidskou paměť jako schránku naší identity.  Vychází z osobního příběhu autorky a jejího bratra, jenž onemocněl nádorem na mozku, který mu poničil paměťová centra.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás