Zemřel režisér Sóla Artemio Benki

17 dubna 2020

Film Industry

Zemřel režisér Sóla Artemio Benki

Film Industry

Zemřel režisér Sóla Artemio Benki

a

S velikou lítostí oznamujeme, že odešel režisér a producent Artemio Benki. Autor dokumentárního filmu Sólo podlehl delší nemoci.

Artemio Benki se narodil v roce 1966 v Paříži, kde posléze žil a živil se převážně jako novinář. V Praze se začínající filmař poprvé objevil v roce 1989 a v roce 1992 se do hlavního města České republiky přestěhoval. O Dva roky později založil produkční společnost Sirena Film a v roce 2000 také distribuční společnost Artcam Films.

V roli producenta se Benki podílel na několika úspěšných filmech natáčených v Čechách - Královská aféra (2012), Marguerite (2015), Osobní nákupčí (2016), Tanečnice (2016) nebo Humorista (2019).

Jako režisér natočil zejména několik krátkometrážních a povídkových filmů. Nejvýraznějšího úspěchů dosáhl se svým dokumentárním debutem Sólo (2019) o argentinském klavirním virtuozovi trpícím psychickou poruchou. Film měl premiéru v canneském ACID a poté se zúčastnil několika desítek festivalů po celém světě, přičemž zvítězil v iráckém Dahúku, na festivalu Makedox nebo na MFDF Ji.hlava.

Pro magazín CZECH FILM vznikly s Artemiem Benkim dva rozhovory v angličtině. První, z roku 2016, na téma francouzsko-českého filmového financování si můžete přečíst ZDE. Druhý vznikl ku příležitosti premiéry dokumentu Sólo loni a můžete si ho přečíst ZDE.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás