Zemřel režisér Jiří Menzel

07 září 2020

Film Industry

Zemřel režisér Jiří Menzel

Film Industry

Zemřel režisér Jiří Menzel

m

Režisér Jiří Menzel, držitel Oscara pro nejlepší cizojazičný film za Ostře sledované vlaky a významný představitel Československé nové vlny, zemřel v sobotu ve věku 82 let.

Český filmový a divadelní režisér, herec a scénárista Jiří Menzel se narodil v roce 1938 v Praze. Vystudoval režii na FAMU, kde byl jeho učitelem velikán československého filmu Otakar Vávra.

Největší úspěch zaznamenal hned se svým debutem, adaptací novely Bohumila Hrabala Ostře sledované vlaky (1966). Drama z českého prostředí druhé světové války ocenila americká filmová akademie Oscarem za nejlepší cizojazičný film, ve stejném roce získal film rovněž nominaci na Zlatý glóbus ve stejné kategorii a o rok později na cenu BAFTA.

Po úspěšném debutu následovala další adaptace významného českého románu, Rozmarné léto (1967) Vladislava Vančury. O dva roky později natočil Menzel snímek, který se stal symbolem takzvaných trezorových filmů. Drama Skřivánci na niti ocenil tehdejší komunistický režim 20 lety zákazu promítání a až v roce 1990 se tento snímek pojednávající o zločinech totalitních režimů dočkal řádné premiéry. Z festivalu Berlinale si odnesl Zlatého medvěda pro nejlepší film.

V 70. a 80. letech Jiří Menzel navázal na úspěšnou spolupráci s Bohumilem Hrabalem, z jejich tvůrčího partnerství vznikly adaptace spisovatelových knih Postřižiny (1980) nebo Slavnosti sněženek (1983), které obsahují audiovizuální esenci typického hrabalovského "pábitelství". Menzel v tomto období úspěšně tvořil také se Zdenkěm Svěrákem, podle jehož scénářů vznikly dodnes kultovní komedie Na samotě u lesa (1976), Báječní muži s klikou (1979) a Vesničko má středisková (1985), ta Menzelovi přinesla druhou oscarovou nominaci.

Po Sametové revoluci natočil Jiří Menzel už jen 4 filmy, přičemž dvěma z nich se ještě dostalo mezinárodní pozornosti. Film Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina (1993) soutěžil v Benátkách, poslední adaptace Hrabalova díla Obsluhoval jsem anglického krále (2006) zase v Berlíně.

Na Berlinale se pak dočkal pocty před dvěma lety, když získal ocenění Berlinale Kamera za celoživotní přínos kinematografii.

Jiří Menzel zemřel v rodinném kruhu po dlouhé nemoci v sobotu 5. září 2020 ve věku 82 let.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás