Českým kandidátem na Oscara je Šarlatán

13 října 2020

Český film (v zahraničí)

Českým kandidátem na Oscara je Šarlatán

Český film (v zahraničí)

Českým kandidátem na Oscara je Šarlatán

o

Česká filmová a televizní akademia (ČFTA) přihlásila do boje o Oscara za Nejlepší mezinárodní film drama Šarlatán. Snímek světoznámé tvůrkyně Agnieszka Holland vznikl v produkci Šárky Cimbalové a Kevana Van Thompsona z Marlene Film Production.

Oficiálním kanidátem reprezentujícím Českou republika na 93. ročníku cen americké Akademie filmové umění a věd je Šarlatán. ČFTA posílá napínavé životopisné drama Agnieszky Holland do bojů o nominaci pro Nejlepší mezinárodní film, o které Akademici rozhodnou začátkem příštího roku.

Agnieszka Holland získala během své bohaté kariéry už tři oscarové nominace (Bittere Ernte, 1986; Evropa, Evropa, 1992; V temnotě, 2012) a Šarlatána natočila podobně jako TV film Hořící keř (2013) v češtině.

Majoritní producentkou jejího nejvnovějšího počinu je Šárka Cimbalová pražské společnosti Marlene Film Production. Na česko-irsko-polsko-slovenské spolupráci se podílelo rovněž několik dalších českých koprodukčních partnerů - Barrandov Studio, Česká televize, CertiCon a MagicLab.

Šarlatán vypráví příběh dnes málo známého československého léčitele Jana Mikoláška (Jan Trojan), který byl během minulého století využívaný i perzekvovaný nacisty a komunisty pro své schopnosti diagnostikovat i uzdravovat nemoci.

Premiéru si film odbyl v sekci Berlinale Special Gala na letošním Berlinale, pak jeho festivalovou cestu přeťala pandemie koronaviru. I přesto se jako první český snímek od roku 2004 (Horem pádem, Jan Hřebejk) objevil ve výběru prestižního amerického festivalu Telluride a nedávno se představil divákům na největším polském festivalu Varšava.

Loni zvolila ČFTA českým kandidátem na Oscara epos Václava Marhoula Nabarvené ptáče, a ačkoliv se toto černobílé drama dostalo do užšího desetičlenného výběru Akademiků, na nominaci nakonec nedosáhlo.

V minulosti se z Oscara za Nejlepší (tehdy) cizojazyčný film radovali tři čeští, potažmo českoslovenští tvůrci. V šedesátých letech korunovali úspěchy československé nové vlny nejprve Ján Kadár a Elmar Klos s Obchodem na korze (v roce 1966) a později je svou prvotinou následoval Jiří Menzel se snímek Ostře sledované vlaky (v roce 1968). Oscarem se pyšní rovněž Jan Svěrák, který byl oceněn za film Kolja (v roce 1997). Posledním českým filmem nominovaným na Oscara jsou Želary (v roce 2004) režiséra a producenta Ondřeje Trojana.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás