České dokumenty se představí na festivalech Visions du Réel, CPH:DOX a Hot Docs

30 března 2021

Český film (v zahraničí)

České dokumenty se představí na festivalech Visions du Réel, CPH:DOX a Hot Docs

Český film (v zahraničí)

České dokumenty se představí na festivalech Visions du Réel, CPH:DOX a Hot Docs

d

Dva české snímky se představí na prestižním švýcarském festivalu dokumentárních filmů Visions du Réel. V národní soutěži bude mít mezinárodní premiéru debut Pavla Boreckého Žít vodu, v sekci Grand Angle má Česká republika zastoupení v podobě koprodukčního filmu Gorbačov. Ráj, který natočil oceňovaný režisér Vitalij Manskij. Oba filmy se představí také v nesoutěžním programu dánského festivalu CPH:DOX. Světová premiéra v rámci festivalu Hot Docs čeká film Kateřiny Hager a Asada Faruqiho Manželství.

Žít vodu

Antropolog a debutující režisér a producent Pavel Borecký uvede na festivalu Visions du Réel (15.-25.4. 2021) svůj dokumentární snímek Žít vodu zaměřený na život jordánských Beduínů, kteří se stali závislými na komplexní vodovodní síti. Jsou to nejen Beduíni, ale i farmáři a obyvatelé měst, kdo chtějí mít na zdroji svůj podíl. Těžba “modrého bohatství” je však časovanou ekologickou bombou.

Žít vodu bude bojovat o prvenství v národní soutěži, do které se kvalifikoval díky koprodukční spolupráci se Švýcarském (Univerzita Bern). Dalšími významnými koprodukčními partery jsou společnost Pandistan Veroniky Janatkové a Jordánská univerzita.

Spolu s uvedením v Nyonu se Boreckého debut představí taky na amsterdamském festivalu Movies That Matters (16.-25.4. 2021), a především na festivalu dokumentárních filmů CPH:DOX (21.4.-2.5. 2021), který se od každoročně koná v Kodani. Prestižní festival zařadil Žít vodu do sekce CPH:SCIENCE zaměřené na vědecko-technické a přírodní objevy. Světovou premiéru měl film na loňském MFDF Ji.hlava.

Gorbačov. Ráj

Grand Angle, sekce Visions du Réel zaměřená na úspěšné dokumenty poslední doby, představí švýcarskému publiku oceňovaný film Gorbačov. Ráj uznávaného režiséra Vitalije Manského (Svědkové Putinovi, nejlepší dokument na KVIFF 2018). Spolu s litevskou produkci zaštítěnou Natalií Manskou (Vertov) na snímku pracovala česká společnost Hypermarket Film (Vít Klusák a Filip Remunda) a podílely se na něm rovněž Česká televize, ARTE a Current Time TV.

Portrét devadesátiletého bývalého sovětského prezidenta Michaila Gorbačova, který je výrazně oslavovanou i kontroverzní osobností minulého století, rovněž okoření program dánského dokumentárního festivalu CPH:DOX. V Kodani se představí v sekci Highlights pro festivalové hity. Vznik filmu, který získal hlavní cenu na amsterdamském festivalu IDFA 2020, podpořil Státní fond kinematografie ve výzvě pro minoritní koprodukce (1,5 milionu Kč).

Manželství

Manželství čeká světová premiéra v rámci programu The Changing Face of Europe (spolupořádaném EFP) na největším kanadském dokumentárním festivalu Hot Docs (29.4.-9.5. 2021). Nevšední příběh vozíčkářky Zdenky a jejího pákistánského manžela Tabiše natočili režiséři Kateřina Hager a Asad Faruqi, kteří jsou zároveň producenty filmu (Bohemian Productions). Koprodukční příspění zajistily Česká televize a Circus Lion Pictures (USA) a vznik filmu podpořil také Státní fond kinematografie, dohromady částkou 2 miliony Kč.

Blix

Také v Hot Docs Fóru, korprodukčním trhu zaměřeném na financování a koprodukční spolupráci, má česká kinematografie zastoupení. Prezentace čeká dokument Blix, který natočila režisérka Greta Stocklassa (Kiruna - překrásný nový svět) v produkci Radovana Síbrta a Alžběty Karáskové z PINK a s koprodukčním přispěním švédské společnosti Sisyfos Film Production AB. Portrét důchodce a bývalého politika a diplomata Hanse Blixe podpořil Fond dohromady částkou 2,5 milionu Kč.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás