Hlavní soutěž MFF Karlovy Vary uvede filmy Olma Omerzu nebo Václava Kadrnky

29 června 2021

Český film (v zahraničí)

Hlavní soutěž MFF Karlovy Vary uvede filmy Olma Omerzu nebo Václava Kadrnky

Český film (v zahraničí)

Hlavní soutěž MFF Karlovy Vary uvede filmy Olma Omerzu nebo Václava Kadrnky

k

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary zveřejnil soutěžní sekce pro 55. ročník. V nich figuruje 15 českých, potažmo československých a koprodukčních filmů. Světová premiéra a boj o křišťálový glóbus čeká v hlavní soutěži nové filmy Olma Omerzu, Václava Kadrnky, Eriky Hníkové a Mira Rema.

Hlavní soutěž

Olmo Omerzu zavítá do karlovarské soutěže po tříleté pauze. S dramatem Atlas ptáků bude navazovat na úspěch road movie Všechno bude, za kterou slovinský režisér žijící v Čechách v roce 2018 obdržel ocenění za nejlepší režii. Atlas ptáků je příběhem stárnoucího majitele technologické firmy (Miroslav Donutil), který podřídil celý svůj život práci. O to silněji jej zasáhne, když se věci náhle zvrtnou. Producent Jiří Konečný ze společnosti endorfilm, který má pod patroncí dosud všechny Omerzuovy filmy, spolupracoval tentokrát s partnery ze Slovenska (Punkchart films) a Slovinska (Cvinger film), za přispění České televize a Státního fondu kinematografie - ten podpořil snímek částkou 11 700 000 Kč ve výzvách na vývoj i výrobu.

Na místo činu se vrací také Václav Kadrnka, tentokrát s očekávaným osobním příběhem Zpráva o záchraně mrtvého. Kadrnka, který ovládl Karlovy Vary v roce 2017 s historickou alegorií Křižáček, opět vyzve obecenstvo ke spirituální cestě, konkrétně do světa rodiny, jejíž otec upadl do kómatu. Režisérova společnost Sirius Films projekt realizovala s francouzskými (Bocalupo Films) a slovenskými (Silver Art) koproducenty a podporu získala také od SFKMG, a to ve výši 5 650 000 Kč.

Vůbec poprvé v historii budou mít v hlavní soutěži zastoupení dokumentární snímky, a letošního ročníku se za Českou republiku zúčastní hned dva. Erika Hníková se zaměřuje na rodiče praktikující na svém čtyřletém synovi experiment, který z něj má od malička dělat fyzicky zdatného a "vnitřně kvalitního" člověka. Film Každá minuta života produkuje Jiří Konečný (endorfilm) za přispění Punkchart films (Slovensko) a České televize a také grantů Státního fondu kinematografie (celkově 2 300 000 Kč).

Slovenský režisér Miro Remo (Richard Müller: Nepoznaný) představí v hlavní soutěži svůj český film Láska pod kapotou, zasazený do prostředí nadšenců autokrosových závodů v chudém moravském regionu. Remo sleduje stárnoucího muže, který si kvůli vleklým zdravotním potížím nemůže plnit svůj závodnický sen, své úsilí a naděje ale vkládá do své přítelkyně, která je tatkéž vynikající řidičkou. Hlavními producenty snímku jsou D1film Víta Janečka a režisérova společnost Arsy Versy (Slovensko), koproduční podíl mají rovněž Česká televize a Rozhlas a televízia Slovenska. Tvůrci se při vzniku filmu mohli opřít také o podporu Státního fondu kinematografie ve výši 800 000 Kč.

Soutěž Na východ od Západu

Do mezinárodní soutěži pro celovčerní debuty nebo druhé filmy se prosadily tři majoritně české a dva filmy s českou minoritní účastí. Početnou enklávu českých dokumentů v soutěžních sekcích rozšiřuje Jednotka intenzivního života, která vznikla ve spolupráci nutprodukce (Pavla Janoušková Kubečková) a České televize i za podpory SFKMG 1 850 000 Kč. Režisérka Adéla Komrzý sleduje dramatické i absurdní chvíle moderní a technologicky vyspělé civilizace, v níž se doktoři a pacienti musí znovu učit komunikovat o něčem tak elementárním, jako je smrt.

V soutěži budou mít světovou premiéru také dva hrané debuty tematizující vztahy současných mladých lidí. Režisér a producent Šimon Holý natočil ve spolupráci se Silk Films a Bridge Films Zrcadla ve tmě. Svou vztahovou studii podává nevšední minimalistickou formou rozhovoru Marie a Františka, kteří si po vzoru vědecké studie pokládají párové otázky a snaží se zachránit svou lásku. Jan Foukal sleduje v Marťanských lodích talentovaného hudebníka a mladou psycholožku, kteří jsou k sobě přitahováni láskou a postupně poznávají jeden druhého i se všemi bolestmi, možná až kosmického původu. Česko-norské spolupráci šéfují producenti Silvie Michajlova a Ondřej Zima (FILM KOLEKTIV), koproducenty jsou Česká televize norští Storm Films. Státní fond kinematografie podpořil snímek ve výzvě na výrobu debutů částkou 3 000 000 Kč a projekt se rovněž účastnil našeho vývojového programu Czech Film Springboard v roce 2019.

Česká kinematografie bude mít v soutěži Na východ od Západu zastoupení ještě v podobě dvou minorit. Blízcí polského tvůrce Grzegorze Jaroszuka jsou příběhem ztráty kontaktu s rodinou a blízkými, které produkuje Agnieszka Kurzydlo (MD4) ve spojení s Karlou Stojákovou z AXMAN PRODUCTION a za přispění SFKMG 2 500 000 Kč. Litevský režisér Andrius Blaževičius svůj film V běhu vytvořil v koprodukci české společnosti Bionaut. Hlavním producentem snímku sledujícího dívku, která se snaží svého záhadně zmizelého přítele najít za každou cenu, je Marija Razgutė z M-Films.

Zvláštní uvedení

Prestižní sekce přivítá dlouho očekávaný film o československé běžecké legendě i úspěšný animovaný debut Michaely Pavlátové.

Zatímco animované drama z prostředí posttalibánského Afghánistánu Moje slunce Mad režisérky Pavlátové a producentů Petra Oukropce a Kateřiny Černé (Negativ) svou dlouhoočekávanou premiéru letos v červnu přetavilo v historickou cenu poroty na festivalu v Annecy, životopisný portrét Zátopek v podání Davida Ondříčka na svou premiéru už kvůli koronavirové pandemii čeká více než rok. Ondříčkova společnost Lucky Man Films na projektu spolupracovala s řadou českých a slovenských koprodukčních partnerů: ALEF , AZYL Production, Accolade, Barrandov Studio, Česká televize, Olife Energy, Rozhlas a televízia Slovenska, SEBRE, T-Mobile a Innogy. Státní fond kinematografie podpořil vznik filmu částkou 15 700 000 Kč.

Součástí zvláštního uvedení budou také dva české dokumenty. Sny o toulavých kočkách jsou pohledem režiséra Davida Síse na jeho bratra Petra Síse - světově proslulého spisovatele, grafika, ilustrátora a tvůrce animovaných filmů. Producenti Vít a Kateřina Bělohradští z Frmol Production získali od Fondu na výrobu snímku 2 000 000 Kč. Za podpory ve výši 1 000 000 Kč vznikl také dokument Jana Šikla Rekonstrukce okupace. Sběratel archivních amaterských záběrů z dob okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 natočil svůj film v produkci Alice Tabery (CINEPOINT) a ve spolupráci se slovenskými PubRes, Rádio a televízia Slovenska a Českou televizí.

Michal Blaško se dočká uvedení prvního dílu své miniesérie Podezření, natočené pro Českou televizi ve spolupráci nutprodukce a francouzské ARTE. V halvní roli zdravotní sestry, která je obviněna z vraždy, u níž tvrdí, že ji nespáchala, se představí Klára Melíšková.

V neposlední řadě bude letošní karlovarský festival hostit také obnovenou premiéru digitálně zrestaurované verze československého snímku O slavnosti a hostech (1966) režiséra Jana Němce.

Works in Progress

Festival vyhlásil také první část industry programu, nazvaného Eastern Promises, který se uskuteční online zhruba dva týdny před festivalem. V programu Works in Progress bude prezentovat své drama Oběť Michal Blaško. Příběh ukrajinské matky žijící v maloměstě na hranici České republiky produkují Jakub Viktorín ze slovenské nutprodukcie a Tomáš Hrubý z české odnože společnosti - nutprodukce. I Oběť podpořil SFKMG, a to částkou 7 100 000 Kč.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás