Státní fond kinematografie podpořil deset minoritních koprodukcí

16 července 2021

Film Industry

Státní fond kinematografie podpořil deset minoritních koprodukcí

Film Industry

Státní fond kinematografie podpořil deset minoritních koprodukcí

f

Rada Státního fondu kinematografie podpořila ve výzvě pro minoritní koprodukce celkem deset projektů, mezi které rozdělila 20 mil. Kč. Podpořené projekty mají široký žánrový a tematický záběr. Rada podpořila několik hraných filmů, tři dokumenty, animovaný i experimentální film. Široký je i geografický záběr, mezi koprodukčními zeměmi je Slovensko, Slovinsko, Makedonie, Maďarsko, Gruzie, Lotyšsko, Dánsko nebo Hong Kong.

Text: Jiří Vaněk / Státní fond kinematografie

Nejvyšší podporu 3,4 mil. Kč dostal film Broskvičky režisérky Jenny Suen. Koprodukce Hong Kongu, USA, Francie, Německa a České republiky je pozoruhodnou variací na Sedmikrásky Věry Chytilové přenesenou do odlišného kulturního i žánrového kontextu a aktualizovanou současným soumrakem svobody v Hong Kongu. Českým koproducentem je společnost Negativ.

Experimentální taneční film Bunkr režiséra György Kristófa podpořila Rada částkou 3 mil. Kč. Velmi nekonvenční projekt je podobenstvím o dynamice moci, která formuje politickou scénu v posledních dekádách nejen ve střední a východní Evropě, ale na celém světě. Projekt je koprodukcí Slovenska, Maďarska a ČR a českým koproducentem je společnost Paprika Studios. DJ Ahmet je příběhem střetu moderního a tradičního světa. Film o rozdílech mezi generacemi se odehrává v horské vesničce na Balkáně, kde se mladý chlapec Ahmet, fanoušek elektronické hudby, zamiluje do dívky, které již rodiče proti její vůli domluvili sňatek. Koprodukční film Severní Makedonie, ČR, Srbska a Turecka režíruje Georgi Unkovski. Českým koproducentem je společnost Alter Vision a Fond projekt podpořil rovněž 3 miliony Kč.

Drsné hory jsou kulisou i dalšího podpořeného projektu, komorního psychologického příběhu Měsíc je můj otec režiséra George Ovashviliho. Mladý chlapec se vydá hledat do hor svého otce, jejich shledání a postupné sbližování ale přeruší tragická událost. Otec zemře a mladík musí bojovat o holé přežití v nehostinné divočině. Koprodukční hraný film Gruzie, Francie, Německa, ČR a Norska podpořila Rada částkou 2,4 mil. Kč. Za českou stranu je koproducentem Axman Production. Celovečerní hraný snímek Vzor je koprodukcí Slovinska, ČR a Chorvatska. Režisér Nejc Gazvoda zasadil příběh matky samoživitelky a jejího syna do mikrosvěta malé příhraniční slovinské obce v období pandemie. Snímek zkoumá zrod extremismu a neřešených otázek odlišnosti a frustrace, pramenící z různých forem skrytého vzájemného násilí v současné společnosti. Fond ho podpořil částkou 2 mil. Kč a koproducentem je společnost Evolution Films.

Animovaný film Mimi a Líza – Zahrada režisérské dvojice Ivana Šebestová a Katarína Kerekesová je pokračováním úspěšného celovečerního filmu Mimi a Líza - Záhada vánočního světla z roku 2018. Fond projekt podpořil částkou 1,8 mil. Kč. Rodinný film pro předškolní děti je koprodukcí Slovenska a ČR, českým koproducentem je MAUR film.

Celovečerní dokumentární film Frankenstein 2.0 balancuje mezi existenciální road movie a humornou sci-fi. Režisér Dāvis Sīmanis reflektuje touhu po nesmrtelnosti a různorodých snahách o její dosažení. Koprodukce s Lotyšskem dostala podporu 1,6 mil. Kč. Českým koproducentem je společnost Kuli Film Radima Procházky a jde již o třetí spolupráci s tímto lotyšským režisérem (Rok před válkou, Neklidná hranice). Režisér Marek Šulík natáčí časosběrnou metodou dokument o současné slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové, nazvaný Prezidentka. Práce na filmu tak bude probíhat po dobu celého výkonu politického mandátu do roku 2024 a film bude dokončen až po skončení jejího prezidentského funkčního období. Koprodukci Slovenska a ČR podpořil Fond částkou 1,2 mil. Kč. Za českou stranu snímek koprodukuje Aerofilms.

Dokument The Killing of a European Journalist se vrací k vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Režisér Matt Sarnecki sleduje práci novinářského týmu, který se dostal ke kompletním důkazům, jež v případu policie zabavila, a snaží se rozplést změť informací a komunikace podezřelých z vraždy. Dokument je koprodukcí Dánska, USA a ČR. Rada podpořila snímek částkou 900 tisíc Kč. Koproducentem je společnost Frame Films. Koprodukcí Slovenska a ČR je poslední podpořený projekt Písek v očích režiséra Juraje Janiše. Příběh mladého chlapce, který se v touze vyhovět staršímu bratrovi zaplete do vloupání a nechtěně zabije člověka. Tragický předěl ho paradoxně přiměje vymanit se z bratrovy autority, přijmout trest a změnit svůj život. Fond středometrážní projekt podpořil částkou 700 tisíc Kč. Koproducentem je společnost Unit and Sofa Praha.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás