České filmy ladí noty: podzim 2021

03 prosince 2021

Film Industry

České filmy ladí noty: podzim 2021

Film Industry

České filmy ladí noty: podzim 2021

c

Druhá polovina roku 2021 přinesla českým projektům ve všech stádiích rozpracovanosti hned několik úspěchů - důležitá ocenění vyhrávali tvůrci na industry akcích v Tallinnu, Chotěbuzi a Soluni a účastnili se dalších klíčových programů.

V Chotěbuzi bylo vyřčeno Slovo, Tallinn rozzářilo Betlémské světlo

Koprodukční trh Connecting Cottbus, který spolu s filmovým festivalem uspořádala německá Chotěbuz na začátku listopadu, ocenil český projekt Slovo v rámci prezentací Works in Progress. Chystaný druhý film režisérky a scenáristky Beaty Parkanové (Chvilky) obdržel D-Facto Motion Works in Progress Award, spolu s částkou 40 000 eur (cca 1 000 000 Kč) na věcné výdaje. Rodinné drama sledující osudy českého páru ovlivněného sovětskou okupací v roce 1968 je dokončován pod záštitou čtyř producentů - Vojtěcha Friče ze společnosti love.FRAME, Ondřej Kulhánka z Bontonfilm Studios a Maroše Hečka s Peterem Veverkou ze slovenské společnosti Azyl Production. Koprodukčně se na snímku podílejí polská Kijora Film, Česká televize a Studio BEEP.

Paralelně s festivalem Black Nights v estonském Tallinnu se koncem listopadu tradičně koná Industry@Tallinn & Baltic Event. Jeho součástí je také prezentace Works in Progress, v jejíž mezinárodní sekci se letos představil chystaný film režiséra, scenáristy a producenta Jana Svěráka Betlémské světlo. Porota udělila komedii s prvky magického realismu, jejímž hlavním hrdinou je stárnoucí spisovatel (Zdeněk Svěrák), Baltic Event Works in Progress Award (spolu s 65 000 Kč na distrubuci v Pobaltí). Ocenění převzala za Biograf Jan Svěrák producentka Martina Moudrá. Společnost oscarového tvůrce Jana Svěráka, která na snímku spolupracuje s britskou firmou Portobello Productions, se aktuálně poohlíží po distributorech a sales.

Připravovaný debut režiséra a scenáristy Jana Vejnara Sestra Hana, který popisuje tragikomičnost jedné noční směny v české nemocnici, na sebe poslední měsíce začíná strhávat pozornost. Poté, co snímek v srpnu zvítězil v programu Midpoint Feature Launch a absolvoval úspěšnou prezentaci v našem vývojovém programu Czech Film Springboard, ocenili jeho vývoj také porotci Crossroads Co-production Fóra na filmovém trhu Agora, který se koná v první polovině listopadu paralelně s festivalem v řecké Soluni. Scenáristické stipendium získali Vejnar a jeho píšící spolutvůrce Václav Hašek, producentka snímku Kamila Dohnalová ze společnosti Last Films navíc obdržela cenu EAVE spolu se stipendiem pro marketingový workshop této evropské audiovizuální trainingové organizace.Čeští tvůrci byli vidět také na industry akcích v Itálii, Polsku nebo Nizozemsku

Římský MIA market hostil v říjnu přehlídku C EU Soon, na které se představil dokončovaný celovečerní debut slovenského tvůrce Michala Blaška Oběť. Vítězný film Works in Progress programu Eastern Promises konaného během festivalu v Karlových Varech je spoluprací Jakuba Viktorína ze slovenské společnosti nutprodukcia, Tomáše Hrubého z nutprodukce a německé Electric Sheep. Film je příběhem ukrajinské samoživitelky a jejího syna žijících v pohraničí České republiky.

Na zářijovém Kids Kino industry fórum, konaném spolu se stejnojmenným festivalem ve Varšavě, byly prezentovány dva animované projekty s českou účastí. Animátorka Gabriela Hloz (zároveň režisérka spolu s Alžbětou Göbelovou) a producentka Mária Môťovská ze společnosti Helium Film úspěšně představily animovaný seriál ve vývoji Happily Never After, mockument o v dnešní době složitém životě mytických a pohádkových bytostí. Tvůrkyně si odnesly ocenění CETA spolu s financemi na zvukovou postprodukci. V Polsku se představili také Websterovi, animovaný (a částečně hraný) projekt animátorky, režisérky a producentky Kataríny Kereskesové (Fool Moon), který vzniká v koprodukci s Karolínou Davidovou a Annou Vášovou ze společnosti 13ka, s Českou televizí a PFX.

Kids Kino industry navštívili v rámci programu Producers LINK také producenti Julietta Sichel z 8heads Productions a Martin Vandas z MAUR film. Program pro talentované producenty působící v oblasti dětské tvroby absolvoval svou druhou zastávku na festivalu CINEKID v Amsterdamu.

Letošními participanty programu ACE Producers, který sdružuje evropské producenty, se stali Tomáš Hrubý z nutprodukce a Peter Badač z BFILM. Oba tvůrci během podzimu absolvovali 2 workshopy a svou účast v aktuální edici programu zakončí v příštím roce. Programu ACE Series Special se účastní Radim Procházka (Kuli Film), programu ACE Training Days Poland Alžběta Janáčková ze Silk Films.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás