Funding News: podzim 2021

13 prosince 2021

Film Industry

Funding News: podzim 2021

Film Industry

Funding News: podzim 2021

f

V prosinci zveřejnil Státní fond kinematografie výsledky podpory na vývoj animovaného seriálu. Rada nevyčerpala celou částku 2 000 000 Kč, rozhodla se ale dohromady částkou 1 350 000 Kč podpořit oba projekty, které žádaly o grant poprvé. O podpoře minoritním koprodukcím rozhodoval kulturní fond Rady Evropy Eurimages a rozdal granty hned čtyřem majoritně i minoritně českým projektům.

V poslední vývojové výzvě roku 2021 podpořil SFKMG dva animované seriály, které v posledních měsících zaznamenaly úspěchy na mezinárodní scéně - Dozvonil zvonec a Veggierado. Zatímco Dozvonil zvonec byl úspěšně prezentován na polském Kids Kino industry fóru, kde získal i cenu CETA, Veggierado se účastnilo prestižního Cartoon Fóra ve francouzském Toulouse.

Veggierado je nový projekt animátora, scenáristy a režiséra Jana Bubeníčka, který je spolutvůrcem filmu Myši patří do nebe (nominace na Evropskou filmovou cenu, premiéra na festivalu v Annecy). Seriál, který bude využívat 2D i 3D animační techniku, je zasazen do místa podobnému Divokému západu, kde stojí pomyslná hranice mezi dobrem a zlem. Producent Veggierada Vladimír Lhoták (rovněž hlavní producent Myši patří do nebe) ze společnosti Hausboot obdržel od SFKMG na vývoj 700 000 Kč.

Animovaný seriál Dozvonil zvonec spolu vyvíjejí dvojice animátorek a režisérek Gabriela Hloz a Alžběta Göbelová spolu s producentkou Márií Môťovskou (Rudé boty) ze společnosti Helium Film. Jejich mockument o složitém životě mytických a pohádkových bytostí v dnešní době podpořila Rada SFKMG částkou 650 000 Kč na vývoj.

Podporu Eurimages mají 4 projekty s českou účastí

Výsledky prosincového rozhodování kulturního fondu Rady Evropy Eurimages znamenaly pro českou kinematografii velký úspěch. Na podporu Eurimages minoritním koprodukcím dosáhly 4 projekty s českou účastí (3 majoritně české projekty a 1 minorita), které tak obdržely výraznou finanční injekci pro své dokončení.

Celovečerní debut Zuzany Kirchnerové Karavan, který je česko-italsko-slovenskou koprodukcí zaštítěnou Dagmar Sedláčkovou z MasterFilm, získal 250 000 eur (6 500 000 Kč). Kirchnerová se jakožto vítězka Cinéfondation z roku 2009 (studentský snímek Baba) letos s Karavanem účastnila také ateliéru této studentské sekce, který pomáhá svým vítězům s jejich prvními filmy.

Podporu ve výši 30 000 eur (780 000 Kč) získal chystaný dokumentární film Chybění, který je portrétem předčasně zesnulého umělce Jana Mančušky. Režisérem česko-slovenské koprodukční spolupráce je Štěpán Pech, hlavním producentem Marek Dusil ze společnosti Mannschaft.

Žánrovou diverzitu mezi českými projekty, které dosáhly na podporu Eurimages, zajišťuje celovečerní animovaný film O nepotřebných věcech a lidech, který vzniká podle úspěšné stejnojmenné předlohy Arnošta Goldflama. Snímek je dílem pěti režisérů ze čtyř evropských zemí - David Súkup (Česká republika), Jean-Claude Rozec (Francie), Martin Smatana a Patrik Pašš (oba Slovensko) a Leon Vidmar (Slovinsko). Všechny čtyři země se také podílejí na tvorbě tohoto dlouhoočekávaného snímku produkčně, přičmež hlavními producenty jsou Martin Vandas a Alena Vandasová z české společnosti MAUR film.

Podporu Eurimages získalo také slovensko-české psychologické drama Ema a Smrtihlav. Film Ivety Grófové, který spolu se Zuzanou Mistríkovou ze slovenské společnosti PubRes koprodukuje česká firma Total HelpArt T.H.A., obdržel částku 330 000 eur (8 580 000 Kč).

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás