Czech Film Center

Rekonstrukce získala nominaci na Evropskou filmovou cenu

22 října 2019

Krátké filmy

Rekonstrukce získala nominaci na Evropskou filmovou cenu

Krátké filmy

Rekonstrukce získala nominaci na Evropskou filmovou cenu

e

Krátký film Rekonstrukce debutujících režisérů Ondřeje Nováka a Jiřího Havlíčka získal nominaci na cenu European Film Award (Evropskou filmovou cenu) v kategorii European Short Film 2019.

Mezi pěti kandidáty pro nejlepší krátkometrážní evropský snímek za rok 2019 je český film Rekonstrukce režisérů Ondřeje Nováka a Jiřího Havlíčka a v produkci Dagmar Sedláčkové (Master Film).

Šestnáctiminutový kraťas se zaměřuje na mladistvého Oldu, který čeká ve vazební věznici na soud za brutální napadení bezdomovce. V hlavě se mu při tom promítají útržky z policejní rekonstrukce, při které musel svůj čin znovu přehrávat…

Tvůrci se při tvorbě tohoto psychologického dramatu inspirovali skutečnou událostí, která otřásla Českou republikou v roce 2015. Na přístupu české společnosti k vraždě bezdomovce chtěli ukázat, v čem tkví většinový přístup k sociálně slabším jedincům.

S Rekonstrukcí se jim podařilo uspět už v roce 2018. Ve světové premiéře ji uvedl Mezinárodní filmový festival v Locarnu, v soutěži krátkých filmů se pak tentýž rok přestavila také na festivalu ve francouzském Les Arcs.

V konkurenci Dogs Barking at Birds (Portugalsko), The Christmas Gift (Rumunsko, Španělsko), The Marvelous Misadventures of the Stone Lady (Francie, Portugalsko) a Watermelon Juice (Španělsko) zabojuje Rekonstrukce o Evropskou filmovou cenu v rámci 32. ročníku „evropských Oscarů“, které uspořádá Evropská filmová akademie (EFA) 7. prosince 2019 v Berlíně.

Czech Film Center

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás