5 finalistů se utká o Cenu Magnesia za nejlepší studentský film

21 ledna 2019

Krátké filmy

5 finalistů se utká o Cenu Magnesia za nejlepší studentský film

m

Letos se bude již po osmé udělovat Cena Magnesia za nejlepší studentský film, v rámci cen Český lev. Cenu Magnesia mladým filmařům uděluje společnost Karlovarské minerální vody (KMV) ve spolupráci s Českou filmovou a televizní akademií a Státním fondem kinematografie. Vítěz bude vyhlášen 23. března 2019.

Do letošního ročníku do soutěže se zapojilo přes 100 krátkometrážních studentských filmů se stopáží do 40 minut, z nichž odborná komise vybrala do užšího výběru 20 snímků. Z nich vzešla nominovaná pětice, o níž rozhodla porota složená z představitelů ČFTA a KMV.

V pořadí již devátý vítěz Ceny Magnesia bude vyhlášen na slavnostním večeru Českých Lvů 23. března 2019. Tvůrce vítězného snímku získá odměnu 100 000 Kč, všech 20 autorů z užšího výběru se pak navíc může těšit na podporu v podobě propagace na evropské úrovni. Hlavním cílem KMV v rámci Ceny Magnesia je zviditelnění českého studentského filmu a finanční podpora začínajících umělců. Ocenění má motivovat mladé tvůrce/studenty filmových škol v jejich další tvůrčí práci a objevovat výrazné talenty domácí kinematografie. 

Ve výběru je hned několik filmů, které již úspěšně odstartovali svou festivalovou dráhu. Cukr a sůl Adama Martince měl premiéru na festivalu v San Sebastiánu a Home Sleep Home Adama Kolomana Rybanského se promítal na letošním festivalu v Terstu. Spolu sami Diany Cam Van Nguyen se českému publiku představilo na dokumentárním festivalu v Jihlavě, a v nejbližších dnech se tento animovaný dokument představí na festivalu v Rotterdamu. Vítěze této silné pětice filmů se dozvíme na večeru Českých lvů 23. března 2019. 

5 finalistů nominovaných na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film:

Cukr a sůl (režie: Adam Martinec), FAMU / ČT, 19 min, hraný
Na odlehlou samotu přijíždí skupina kamarádů, stejně jako každý rok „oslavit své přátelství“. Třicátý šestý ročník je ale jiný. Staňa nevyhrál boj s rakovinou a poprvé je jich tak o jednoho méně. V jarní, ožívající krajině, porazí vlastníma rukama beránka a připijí si na Staňovu památku. Jeden z nich, Dalibor, má ale tajemství, se kterým se nikomu nesvěřil. 

Home Sleep Home (režie: Adam Koloman Rybanský), FAMU, 23 min, hraný
Vlak je specifický způsob dopravy, ve kterém dochází často k interakcím mezi cizími lidmi. Vzniká zde prostor pro setkávání lidí z odlišných světů, kteří by se spolu za normálních okolností nikdy nebavili. Na cestě nočním vlakem z Prahy do Budapešti se v lůžkovém kupé potkává nemluvný Standa s bodrým Bróňou. I když jsou rozdílné povahy, lahev slivovice a stesk po vzdalující se domovině je nakonec zblíží. 

Noc s Agamou (režie: Tomáš Janáček), Background films / FAMU, 33 min, hraný
Praha, noční nádraží v zimě. Radka s malou dcerou, kufrem na kolečkách a sportovní taškou vystupují z autobusu. Ulicemi stejného města se pomalu vrací domů Luděk s vědomím, že na něj nikdo nečeká. Pár hodin před rozbřeskem může původně účelové protnutí osamělých osudů připomínat rodinu. Noc s Agamou je o setkání lidí, kteří jsou odkázáni na pomoc druhých, a přesto si musí pomoct především sami.

Spolu sami (režie: Diana Cam Van Nguyen), FAMU / Alkay studio, 10 minut, animovaný dokument
Krátký film o životě po ztrátě milované osoby zpracovává citlivé téma prostřednictvím hraného i animovaného filmu. Skutečná vyprávění doplněná o animované rekonstrukce bolestných situací nahlíží do myšlenek trojice mladých lidí, kteří jsou předčasně vystaveni problematice smrti.

Sto dvacet osm tisíc (režie: Ondřej Erban), FAMU, 16 minut, hraný
Každý desátý Čech starší patnácti let čelí exekuci a den co den další a další lidé padají do dluhové pasti. Pro mnohé z nich nevede cesta ven, Karel ale stojí na druhé straně barikády - jeho prací je dluhy vymáhat.

Czech Film Center

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás