Čtyři české krátké filmy se kvalifikovaly na Oscara 2024

22 Listopad 2023

Český film (v zahraničí) Krátké filmy

Čtyři české krátké filmy se kvalifikovaly na Oscara 2024

Český film (v zahraničí) Krátké filmy

Čtyři české krátké filmy se kvalifikovaly na Oscara 2024

o

Česká animace se znovu dostává do centra pozornosti. Do boje o Oscara v kategorii Nejlepší krátký animovaný film se do širšího výběru, který zatím čítá devadesát filmů z celého světa, kvalifikovaly i čtyři české. Seznam se bude doplňovat o další filmy až do vyhlášení užších nominací. Neamerické filmy se mohou o účast ucházet buď na základě získaného ocenění na důležitých, Akademií vybraných, světových festivalech, nebo na základě distribuce v kinech po dobu nejméně sedmi po sobě jdoucích dnů za placené vstupné. Oficiální shortlist 15 filmů Akademie zveřejní 21. prosince 2023.

Prvním ze čtveřice českých krátkých animovaných filmů v širším oscarovém výběru je film studenta FAMU Philippa Kastnera s názvem Deniska umřela. Příběh chlapce, jemuž náhlá smrt jeho pejska přinesla mnoho trápení okouzlil mladé publikum nejen svým tématem, ale i originálním stylem animace už na letošním Berlinale, kde získal zvláštní uznání dětské poroty generace Kplus. Po tomto úspěšném startu byl během roku vybrán do programu mnoha dalších domácích i zahraničních festivalů, včetně IndieLisboa, DOK Leipzig nebo Tallinn Black Nights a soutěžil v Annecy nebo na prestižním holandském festivalu dětských filmů Cinekid. Film vznikl v produkci FAMU, sales agentem je Magnetfilm.

Daria Kashcheeva je jednou z mála českých tvůrkyň a tvůrců, kterým se na cenu Akademie už jednou téměř podařilo dosáhnout. V roce 2020 získala nominaci Oscara za svůj film Dcera v kategorii nejlepší krátkometrážní animovaný film. Letos se o sošku uchází se zcela odlišným vizuálně explozivním filmem Electra, o předčasném dospívání, zkoumání vzpomínek na dětství, i o tom, jak najít vztah ke svému vlastnímu tělu, který měl premiéru na Cannes MFF a zúčastnil se mnoha dalších důležitých festivalů. Na cenu Akademie se film kvalifikoval na festivalu v Torontu, kde získal cenu za nejlepší krátký film. Film vznikl v produkci MAUR filmu v koprodukci s FAMU, francouzskou společností Papy3D a slovenskou společností Artichoke. Sales agentem je Miyu Distribution.       

                             

Krátká animovaná esej Pochybnost, studentský film slovenské režisérky Adely Križovenské se do širšího výběru Akademie kvalifikoval na Mezinárodním festivalu animovaných filmů Fest Anča – jediném slovenském festivalu, který má tento status – kde získal cenu za nejlepší slovenský krátký film. Autorka, která je studentkou animace na FAMU, ve svém filmu pomocí nenarativní abstraktní animace zachycuje boj, který svádí s vlastní kreativitou. Film v roce 2023 soutěžil na domácím Anifilmu, v sekci PÖFF shorts na Tallinn Black Nights a také na slovinském festivalu Animateka.

Čtvrtým filmem s českou účastí je francouzsko-anglicko-česko-belgická koprodukce Míry v režii britského režiséra Josepha Pierce.
Do seznamu akademie se kvalifikoval díky splnění podmínky distribuce filmu v kinech. Při jízdě po dálnici Will ztrácí pojem o měřítku. Jeho ochromující drogová závislost se prohlubuje a on se snaží rozklíčovat sled událostí, které vedly k jeho potížím, než se navždy ztratí. Film, který měl premiéru loni v Semaine de la Critique v Cannes, soutěžil v mezinárodních soutěžích domácích i zahraničních festivalů, na festivalu v Clermont-Ferrand získal cenu diváků. Českým minoritním koproducentem filmu je společnost endorfilm.

Czech Film Center
oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

 

Kontaktujte nás