European Film Promotion

European Film Promotion

European Film Promotion

e

Czech Film Center je od roku 2002 členem mezinárodní organizace European Film Promotion (EFP) sdružující profesní filmové organizace a instituce, které jsou experty v oblasti propagace a marketingu své národní kinematografie. Celkem 38 členských organizací ze 37 evropských států spojuje síly za účelem co nejlepší propagace rozmanitosti evropského filmu a talentů na klíčových mezinárodních festivalech a trzích, zejména mimo Evropu.

Projekty European Film Promotion jsou podporovány programem Kreativní Evropa – MEDIA a dalšími partnery.

Prezidentkou EFP a zároveň členkou rady EFP je od roku 2019 vedoucí Czech Film Center Markéta Šantrochová. V roce 2021 a následně také v roce 2023 byla znovuzvolena členkou rady a také prezidentkou organizace, jíž bude předsedat do roku 2025.

Naším společným cílem pod hlavičkou EFP je propagace jednotné identity a zároveň rozmanitosti evropských filmů a talentů na klíčových filmových událostech po celém světě. K tomuto cíli slouží celá řada projektů, které EFP každoročně pořádá, a z nichž se každý specializuje na určitý typ filmu, určité teritorium či určitý aspekt filmové tvorby, a které na obecné úrovni propagují evropský film, jehož je česká kinematografie součástí.

Každý projekt má přesně stanovené podmínky přihlášení a účasti. Kandidáta (ať už osobu či film) z dané země vždy nominuje konkrétní členská organizace, která danou zemi v EFP zastupuje – v případě České republiky jsme to my, Czech Film Center. V některých případech ale samotná nominace nestačí, finální výběr projektů či osob pak zajišťuje mezinárodní porota přizvaná EFP.

PROPAGACE FILMŮ A TALENTŮ

 • Shooting Stars (MFF Berlinale)

  Na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně se představují talentovaní herci a herečky z celé Evropy castingovým firmám a novinářům. Program v roce 2020 oslavil 20 let existence a za tu dobu přispěl ke kariérám mezinárodně úspěšných i světově proslulých herců a hereček. Shooting Star se stali například Rachel Weisz, Daniel Craig, Nina Hoss, Maisie Williams, Domhnal Gleeson nebo také také Riz Ahmed, Carey Mulligan, Alba Rohrwacher, Alicia Vikander nebo Pilou Asbaek.

  Čeští účastníci programu:
  2010: Kryštof Hádek
  2007: Klára Issová
  2006: Pavel Liška
  2005: Jan Budař
  2004: Aňa Geislerová
  2003: Tatiana Vilhelmová

 • The Changing Face of Europe: New European Documentaries (Hot Docs v Torontu)

  V rámci největšího severoamerického festivalu dokumentárních filmů Hot Docs pořádá EFP prezentaci pozoruhodných evropských dokumentárních filmů a jejich tvůrců od roku 2018. Soustředí se na aktuální, kulturní, politická či sociální témata evropské kinematografie a života – migraci, populismus, ekonomickou situaci a další. Program nabízí kromě uvedení filmů, diskuzí s diváky a PR aktivit také intenzivní odborný program pro vybrané filmaře a producenty.

  Čeští účastníci programu:
  2024: Apolena Rychlíková – Hranice Evropy
  2023: Veronika Lišková – Návštěvníci
  2021: Kateřina Hager & Asad Faruqi – Manželství
  2020: Radovan Síbrt – Postiženi muzikou
  2018: Vít Klusák – Svět podle Daliborka
  2018: Petr Horký – Švéd v žigulíku

 • Producers on the Move (MFF Cannes)

  Prezentace dvaceti mladých evropských producentů patří k vlajkovým lodím EFP a od roku 2000 se každoročně koná během Mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Pětidenní, nabitý industry program slouží k navázání kontaktů a vzájemné prezentaci aktuálních projektů na tomto nejvýznamnějším evropském festivalu a trhu.
  Kandidáty, kteří splňují kritéria programu (mají zkušenost v oblasti mezinárodní koprodukce jako hlavní producenti, jejich filmy byly uvedeny na předních mezinárodních festivalech a podobně), navrhují členové EFP a výslednou dvacítku vybere EFP podle dosaženého bodového hodnocení.

  Čeští účastníci programu:
  2024: Kristýna Michálek Květová / Cinémotif Films
  2023: Alice Tabery / Cinepoint
  2022: Vladimír Lhoták / Hausboot
  2021: Marek Novák / Xova Film
  2020: Mikuláš Novotný / Background Films
  2018: Radovan Síbrt / PINK
  2017: Pavla Janoušková Kubečková / nutprodukce
  2015: Jan Macola / Mimesis Film
  2014: Tomáš Hrubý / nutprodukce
  2013: Viktor Tauš / Fog’n’Desire Films
  2012: Ondřej Zima / Evolutions Films
  2011: Radim Procházka / Produkce Radim Procházka
  2010: Pavel Berčík / Evolution Films
  2009: Monika Kristl / Dawson Productions
  2008: Jiří Konečný / endorfilm
  2007: Martin Vandas / MAUR film
  2006: Klára Stojáková / Axman Production
  2005: Helena Uldrichová / Česká televize
  2004: Vratislav Šlajer / Bionaut
  2003: Pavel Strnad / Negativ

 • Future Frames (MFF Karlovy Vary)

  Čtyřdenní program pro 10 začínajících filmových režisérů a režisérek, studentů evropských filmových škol je od roku 2015 součástí Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Program zahrnuje projekce vybraných filmů a doprovodný odborný program (master class s významným světovým režisérem, setkání se zástupci mezinárodního filmového průmyslu, setkání s novináři atd.). Česká republika měla během deseti ročníků v programu svého zástupce sedmkrát.

  Čeští účastníci programu:
  2024: Marie-Magdalena Kochová – 3 MWh
  2023: Anna Wowra – Jsme v tom spolu
  2022: Martin Kuba – Vinland
  2020: Adam Martinec – Anatomie českého odpoledne
  2019: Lun Sevnik – Hra
  2017: Damián Vondrášek – Vězení
  2015: Ondřej Hudeček – Furiant

 • Europe! Voices of Women in Film (MFF Sydney)

  Ve spolupráci s filmový festivalem v Sydney spustilo EFP v roce 2016 program na podporu genderové rozmanitosti ve filmovém průmyslu, který pomáhá odhalovat režisérské talenty z řad evropských tvůrkyň. Filmy režisérek doporučují filmová centra z příslušných zemí, účastníky programu poté vybírá ředitel Sydney FF Nashen Moodley.

 • Arab Critics' Awards for European Films (MFF Cairo)

  V rámci objevování nových světů se EFP vydává rovněž do arabského světa a ve spolupráci s Arab Cinema Center v roce 2019 založila Arab Critics' Award for European Films. Porota ve skládající se z více než 40 kritiků ze 13 zemí arabského světa vybírá každoročně výjimečné evropské filmy nominované filmovými centry z příslušných zemí. Vítěz prvního ročníku byl oznámen během předávání cen Mezinárodního filmového festivalu v Káhiře v roce 2019.

Filmové trhy

 • Europe! Hubs

  Na klíčových evropských trzích pořádá EFP stánky, které zaručují přítomnost evropské kinematografie v mezinárodních vodách mimoevropského prostředí a pomáhají utvářet zázemí evropským profesionálům a propagaci členským evropským organizacím. Jmenovitě jde o následující trhy: Filmart v Hong Kongu, MFF v Torontu, Sundance, Asian Contents & Film Market v Busanu, Unifrance y EFP Mercado.

Podpora filmovým sales

 • Film Sales Support

  Program podporovaný programem Kreativní Evropa – MEDIA, o který mohou žádat mezinárodní prodejci českých filmů v případě, že jsou uvedeny na některém z vybraných mimoevropských festivalů či filmových trhů.

  Podpora slouží k propagaci filmu na daném trhu či festivalu a společnosti zastupující české filmy tak pravidelně získávají ročně kolem 10 000 až 15 000 EUR. To velice výrazně pomáhá šancím českých filmů prorazit na mezinárodních trzích.

Czech Film Center
oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

 

Kontaktujte nás