European Film Promotion

European Film Promotion

European Film Promotion

e

Czech Film Center je od roku 2002 členem mezinárodní organizace European Film Promotion (EFP) sdružující profesní filmové organizace a instituce, které jsou experty v oblasti propagace a marketingu své národní kinematografie. Celkem 38 členských organizací ze 37 evropských států sleduje stejné cíle, kterými jsou co nejlepší rozvoj a prezentace domácí kinematografie a filmového průmyslu na mezinárodní půdě.

Prezidentkou EFP je v období 2019–2021 vedoucí Czech Film Center Markéta Šantrochová.

Naším společným cílem pod hlavičkou EFP je propagace jednotné identity a zároveň rozmanitosti evropského filmu na klíčových filmových událostech po celém světě. K tomuto cíli slouží celá řada projektů, které EFP každoročně pořádá a který se každý specializuje na určitý typ filmu, určité teritorium či určitý aspekt filmové tvorby a které na obecné úrovni propagují evropský film, jehož je česká kinematografie součástí.

Každý projekt má stanoveny přesné podmínky přihlášení a účasti. Kandidáta (ať už osobu či film) z dané země vždy nominuje konkrétní členská organizace, která danou zemi v EFP zastupuje – v případě České republiky je to oddělení Státního fondu kinematografie Czech Film Center. V některých případech ale samotná nominace nestačí, finální výběr projektů či osob pak zajišťuje mezinárodní porota přizvaná EFP.

PROPAGACE FILMŮ A TALENTŮ

 • FUTURE FRAMES – Generation NEXT of European Cinema
  Čtyřdenní program pro 10 začínajících filmových režisérů a režisérek, studentů evropských filmových škol je od roku 2015 součástí Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Program zahrnuje projekce vybraných filmů a doprovodný odborný program (master class s významným světovým režisérem, setkání se zástupci mezinárodního filmového průmyslu, setkání s novináři atd.). Česká republika měla během šesti ročníků v programu svého zástupce čtyřikrát.

  Čeští účastníci programu:
  2020: Adam Martinec – Anatomie českého odpoledne
  2019: Lun Sevnik – Hra
  2017: Damián Vondrášek – Vězení
  2015: Ondřej Hudeček – Furiant
 • Producers on the Move
  Prezentace dvaceti mladých evropských producentů patří k vlajkovým lodím EFP a od roku 2000 se každoročně koná během Mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Pětidenní, nabitý industry program slouží k navázání kontaktů a vzájemné prezentaci aktuálních projektů na tomto nejvýznamnějším evropském festivalu a trhu.

  Čeští účastníci programu:
  2020: Mikuláš Novotný / Background Films
  2018: Radovan Síbrt / PINK
  2017: Pavla Janoušková Kubečková / nutprodukce
  2015: Jan Macola / Mimesis Film
  Tomáš Hrubý / nutprodukce (2014), Viktor Tauš / Fog’n’Desire Films (2013), Ondřej Zima / Evolutions Films (2012), Radim Procházka / Produkce Radim Procházka (2011), Pavel Berčík / Evolution Films (2010), Monika Kristl / Dawson Productions (2009), Jiří Konečný / endorfilm (2008), Martin Vandas / MAUR film (2007), Klára Stojáková / Axman Production (2006), Helena Uldrichová / Česká televize (2005), Vratislav Šlajer / Bionaut (2004), Pavel Strnad / Negativ (2003)
 • Shooting Stars
  Na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně se představují talentovaní herci a herečky z celé Evropy castingovým firmám a novinářům. Program v roce 2020 oslavil 20 let existence a za tu dobu přispěl ke kariérám mezinárodně úspěšných i světově proslulých herců a hereček. Shooting Star se stali například Rachel Weisz, Daniel Craig, Nina Hoss, Maisie Williams nebo Domhnal Gleeson.

  Čeští účastníci programu:
  2010: Kryštof Hádek
  2007: Klára Issová
  2006: Pavel Liška
  2005: Jan Budař
  2004: Aňa Geislerová
  2003: Tatiana Vilhelmová

 • The Changing Face of Europe: New European Documentaries
  V rámci největšího kanadského festivalu Hot Docs pořádá EFP prezentaci pozoruhodných evropských dokumentárních filmů a jejich tvůrců od roku 2018. Soustředí se na aktuální témata evropské kinematografie a života – migraci, populismus, ekonomická situace a další.

  Čeští účastníci programu:
  2020: Radovan Síbrt – Potiženi muzikou
  2018: Vít Klusák – Svět podle Daliborka
  2018: Petr Horký – The Russian Job

 • Europe: Goes Busan!
  Jeden z pilotních programů EFP, v rámci kterého se od roku 1997 představují evropské projekty a jejich tvůrci asijskému publiku a asijským i dalším mezinárodním filmovým profesionálům. Od roku 2006 pořádá EFP na největším asijském filmovém trhu Asian Film Market také obchodní centrum pro evropské sales European Umbrella.

 • Europe! Voice of Women in Film
  Ve spolupráci s filmový festivalem v Sydney spustila EFP v roce 2016 program na podporu genderové rozmanitosti ve filmovém průmyslu, který pomáhá odhalovat režisérské talenty z řad evropských tvůrkyň. Tvůrkyně dopouručují filmová centra z příslušných zemí, účastníky programu poté vybírá ředitel Sydney FF Nashen Moodley.

 • Arab Critics Awards for European Films
  V rámci objevování nových světů se EFP vydává rovněž do arabského světa a ve spolupráci s Arab Cinema Center v roce 2019 spustila Arab Critics' Award for European Films. Porota ve složení 42 kritiků ze 13 zemí arabského světa vybírá výjimečné evropské filmy nominované filmovými centry z příslušných zemí. Vítěz prvního ročníku byl oznámen během předávání cen Mezinárodního filmového festivalu v Káhiře v roce 2019.

FILMOVÉ TRHY

 • The Europe Umbrellas
  Na klíčových evropských trzích pořádá EFP takzvané „evropské deštníky“ - stánky, které zaručují přítomnost evropské kinematografie v mezinárodních vodách mimoevropského prostředí a pomáhají utvářet zázemí evropským profesionálům a propagaci členským evropským organizacím.

  Trhy:
  Filmart v Honk Kongu, MFF v Torontu, Asian Film Market v Busanu a Mezinárodní filmový a televizní trh v Šanghaji a trh na festivalu v Miami – Mercado del cine Francés y Europeo.

PODPORA FILMOVÝM SALES

 • Film sales support je program podporovaný programem Kreativní Evropa – MEDIA, o který mohou žádat mezinárodní prodejci českých filmů v případě, že jsou uvedeny na některém z vybraných mimoevropských festivalů či filmových trhů: Sundance, Hot Docs, Toronto, Asian Film Market, AFM, Filmart.
  Podpora slouží k propagaci filmu na daném trhu či festivalu a společnosti zastupující české filmy tak pravidelně získávají ročně kolem 10 000 až 15 000 EUR. To velice výrazně pomáhá šancím českých filmů prorazit na mezinárodních trzích.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás