Electra získala cenu Short Cuts pro nejlepší film na festivalu v Torontu

18 Září 2023

Český film (v zahraničí) Krátké filmy

Electra získala cenu Short Cuts pro nejlepší film na festivalu v Torontu

Český film (v zahraničí) Krátké filmy

Electra získala cenu Short Cuts pro nejlepší film na festivalu v Torontu

t

Krátký animovaný film Electra od režisérky Darii Kashcheevy získal cenu Short Cuts za nejlepší film na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu. Porota vyzdvihla vizuální i emocionální stránku filmu. Po světové premiéře v sekci La Cinéf na filmového festivalu v Cannes se tak jedná o další výrazný úspěch filmu, který je rovněž začátkem jeho Oscarové sezóny.

Cenu Short Cuts za nejlepší film na Mezinárodním filmovém festivalu v Torontu obdržel krátký animovaný film Electra, vizuálně uhraničvý ponor do dětských vzpomínek od uznávané režisérky Daryi Kashcheevy. Electra si znovu vybavuje své desáté narozeniny a mísí se jí vzpomínky se sny. Izolovaná ve svém světě fantazie plném prsatých panenek, plastových částí mužských těl a zubařských nástrojů si buduje vlastní vztah ke svému tělu a sexualitě. Electra se noří hlouběji do svých vzpomínek na dětství, prochází nejbolestivějšími vzpomínkami, aby dala průchod svým potlačovaným pocitům.

Porota označila film za sladkou noční můru se silným tématem a vizuální stránkou, a prohlásila, že film zanechává znepokojující pocit ještě dlouho po projekci. Čeští diváci mohou tento film vidět v kinech v rámci program FAMU FOUR, programu čtyř krátkých filmů z FAMU, které vstoupily do distribuce poslední srpnový den. 

Díky tomuto vítězství se film oficiálně kvalifikoval do soutěže o Oscara v kategorii Nejlepší animovaný krátký film. Electra tak může následovat stejnou cestu jako předchozí film Daryi Kashcheevy Dcera, který byl v roce 2020 nominován na Cenu Akademie. Film byl produkován Martinem Vandasem a Zuzanou Křivkovou z českého studia MAUR film ve spolupráci s FAMU v Praze, společností Papy3D Productions z Francie a slovenskou společností Artichoke. Státní fond kinematografie podpořil film jak ve vývoji, tak ve výrobě, a to celkovou částkou 3 881 000 kč. O mezinárodní distribuci filmu se stará společnost Miyu Distribution.

Czech Film Center
oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

 

Kontaktujte nás