Koprodukční film Hranice získal tři nominace na European Film Awards 2023

07 Listopad 2023

Český film (v zahraničí)

Koprodukční film Hranice získal tři nominace na European Film Awards 2023

Český film (v zahraničí)

Koprodukční film Hranice získal tři nominace na European Film Awards 2023

h

Hranice, aktuální film režisérky Agnieszky Holland vyrobený v české koprodukci, získal tři nomice na Evropské filmové ceny a to v kategoriích Evropský film, Evropský režisér a Evropský scenárista. Ceny budou rozdány během ceremoniálu organizovaného Evropskou filmovou akademií 9. prosince v Berlíně. 

Evropská filmová akademie odhalila letošní nominace a nechybí mezi nimi film Hranice režisérky Agniezsky Holland, vyrobený v české koprodukci. Snímek byl nominován hned ve třech kategoriích včetně té hlavní - Evropský film. Agnieszka Holland, která je aktivní členkou EFA a v tuto chvíli také její prezidentkou, pak získala také nominaci v kategorii Evropský režisér/ka a spolu s Maciejem Pisukem and Gabrielou Łazarkiewicz-Sieczko byla nominována raké v kategorii Evropský scenárista/ka.

Film Hranice, který se zabývá v současné době velmi aktuálním tématem imigrace do Evropské unie přes tzv. východní (polskou) hranici, byl vyroben v koprodukci Polska, České republiky, Franice a Belgie. Českými koproducenty jsou Marlene Film Production a Česká televize, za podpory Státního fondu kinematografie. Ten podpořil výrobu filmu částkou 4 mil. Kč v rámci výzvy na podporu minoritních koprodukcí. O prodej filmu do zahraničí a festivalové projekce se stará společnost Films Boutique. Film získal na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách Zvláštní cenu poroty, což přispělo k tomu, že film se objevuje na mnoha dalších prestižních festivalech po celém světě.

Hranice vypráví příběh psycholožky Julie, která se po přestěhování do Suwalského kraje stává nedobrovolnou svědkyní a účastnicí dramatických událostí na polsko-běloruské hranici. Rozhodne se vzdát se svého pohodlného života a přidá se ke skupině aktivistů, kteří poskytují pomoc uprchlíkům. Současně s tím jsou syrská rodina prchající před občanskou válkou a její doprovod, učitelka z Afghánistánu, podvedeni Bělorusy a násilně převezeni do uprchlického tábora nedaleko hranic s Polskem. Ve snaze uniknout se vydávají na zoufalou cestu neznámým a nepřátelským územím. V Polsku se jejich osud protne s osudem Juliiným a mladého pohraničníka Jana. Události, které je potkají, navždy změní život nejen jim, ale I dalším migrantům a aktivistům zapojeným do jejich příběhu.

Filmy Agnieszky Holland bodovaly na Evropských filmových cenách už v minulosti. V roce 2019 získala nominaci v kategorii Evropský režisér/ka za český film Šarlatán a v roce 2012 byl nominován její film V temnotě na Cenu diváků. Letos o nominacích rozhodlo více než 4 600 členů Evropské filmové akademie, kteří měli možnost sledovat filmy zahrnuté celoročním výběru online. Kompletní seznam nominací nalezete zde. Noví majitelé Evropských filmových cen budou známí 9. prosince, kdy proběhne v Berlíně slavností předávání.

Související filmy

Hranice

Psycholožka Julia se po přestěhování do Suwalského kraje stává nedobrovolnou svědkyní a účastnicí dramatických událostí na polsko-běloruské hranici. Rozhodne se vzdát se svého pohodlného života a přidá se ke skupině aktivistů,…

Rok

2023

Žánr

Fiction

Související lidé

Agnieszka Holland

Režie, Producent, Scénář

Czech Film Center
oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

 

Kontaktujte nás