Ji.hlava 2022: Kaprkód si podmanil Českou radost

31 Říjen 2022

Český film (v zahraničí)

Ji.hlava 2022: Kaprkód si podmanil Českou radost

Český film (v zahraničí)

Ji.hlava 2022: Kaprkód si podmanil Českou radost

j

Na 26. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava získalo ocenění 7 českých snímků. Dokumentární opera Kaprkód režisérky Lucie Králové má hlavní cenu v národní soutěži Česká radost, zvláštní uznání pak porota udělila filmu Návštěvníci Veroniky Liškové. Diváckou cenu obdržel snímek Jany Počtové Šťastně až na věky.

Kaprkód režisérky Lucie Králové uspěl v České radosti v konkurenci 21 dokumentární filmů. Porota ocenila snímek za to, že "dokonalou symfonií všech složek filmové řeči vypráví příběh zapomenuté a ambivalentní postavy české historie." Na zfilmování osudu českého skladatele, hudebního experimentátora a také prominentního komunisty Jana Kapra pracovali tvůrci s pomocí operního ansámblu pod vedením Jiřího Adámka. Karpkód, který měl světovou premiéru na prestižním festivalu dokumentární tvorby Visions du Réel ve švýcarském Nyonu, vznikl v produkci Martina Řezníčka (DOCUfilm Praha) a Andrey Shaffer (Mindset Pictures) a s podporou Státního fondu kinematografie na výrobu (1 000 000 Kč).

Zvláštní uznání v národní soutěži obdržel dokumentární film Veroniky Liškové Návštěvníci, který porota ocenila za sebejistotu v uměleckém projevu a výběr hrdinky žijící v náročném přírodním a společenském prostředí. Film sleduje českou antropoložku, která se s manželem a třemi syny přestěhuje na Špicberky v Norsku, aby pozorovala, jak se mění život v polárních oblastech a v nejsevernějším městě světa. Návštěvníci měli světovou premiéru v rámci týdne kritiky na prestižním festivalu v Locarnu. Producentka Kristýna Michálek Květová (Cinémotif Films) pracovala na vývoji i výrobě snímku s podporou SFKMG (dohromady 1 800 000 Kč).

Střihač Šimon Špidla byl oceněn za svou práci na experimentálním snímku á-B-C-D-é-F-H-CH-í-JONESTOWN, režiséra Jana Bušty a producenta Radima Procházky (podpora SFKMG na výrobu), který ve fiktivním přímém přenosu zprostředkovává elektrizující zkušenost s demagogií a manipulací. Cenu za nejlepší kameru získal Jakub Vrbík za nasnímání portrétu české překladatelky Anny Kareninové Je nalezena tím, koho hledá. Za filmem stojí režisér a producent Petr Michal.

Cena studentské poroty v České radosti a zároveň Cena publika jihlavského festivalu celkově patří režisérce Janě Počtové a producentům Martinu Hůlovci a Jakubu Pinkavovi (Punk Film). Tvůrčí tandem uspěl se snímkem Šťastně až na věky mapujícím různé netradiční podoby lásky a partnerského soužití. Studentská porota ocenila dokument za to, že je plný intimních, ale přesto otevřených výpovědí.

V soutěži experimentů se stal nejlepším filmem Glasswork režiséra Zdeněka Picpauera, zvláštní uznání má vedle slovenského snímku Kambium 1492 také Krajina popela režisérky Elišky Plechatové.

Czech Film Center
oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

 

Kontaktujte nás