Milý tati a 107 matek mají nominaci na Evropskou filmovou cenu

08 Listopad 2022

Český film (v zahraničí)

Milý tati a 107 matek mají nominaci na Evropskou filmovou cenu

Český film (v zahraničí)

Milý tati a 107 matek mají nominaci na Evropskou filmovou cenu

e

Slovensko-česko-ukrajinské drama 107 matek doplnilo výčet českých filmů a koprodukcí nominovaných na Evropskou filmovou cenu 2022. Snímek režiséra Petera Kerekese je mezi finalisty v kategorii pro objev roku. O prvenství v sekci krátkometrážní tvorby bude usilovat také český animovaný dokument Milý tati režisérky Diany Cam Van Nguyen, jehož nominaci oznámila Evropská filmová akademie už v říjnu. Oba nominované podpořil Státní fond kinematografie.

107 matek | European Discovery - Prix FIPRESCI: nominace

Evropská filmová akademie v úterý zveřejnila kompletní seznam nominovaných snímků a tvůrců, kteří se budou ucházet o Evropskou filmovou cenu za rok 2022. V kategorii pro objev roku (European Discovery - Prix FIPRESCI) bude mít česká kinematografie zastoupení díky dramatu 107 matek. Slovensko-česko-ukrajinský celovečerní hraný debut režiséra Petera Kerekese obdržel prestižní cenu za scénář v soutěži Orizzonti na festivalu v Benátkách (2021), ovládl festivaly v Chotěbuzi a Les Arcs a stal se také nejlepším evropským filmem podle arabských filmových kritiků za rok 2021. Snímek, jehož producentem je Ivan Ostrchovský (Punkchart films), vznikl v koprodukci s českými společnostmi endorfilm Jiřího Konečného a Hypermarket Film. Státní fond kinematografie podpořil film dohromady částkou 3 400 000 Kč.

107 matek vypráví příběh Ukrajinky Lesji, která spáchala zločin z vášně a odpykává si sedmiletý trest odnětí svobody v jedné z oděských ženských věznic. Právě porodila svoje první dítě a stává se součástí světa složeného výhradně ze žen – spoluvězenkyň každého věku, manželek a vdov, dcer, sester, těhotných žen, matek s dětmi, dozorkyň. Nebýt barevných uniforem, byly by téměř k nerozeznání...

Na cenu European Discovery byly v minulosti nominovaný dvě české minoritní koprodukce. Německo-český film Ivana Fíly Lea v roce 1996 a rumunsko-německo-česko-bulharsko-francouzské oceňované drama Nedotýkej se mě režisérky Adiny Pintilie.

Milý tati | European Short Film: nominace

Česká kinematografie má rovněž zastoupení v kategorii pro krátkometrážní filmy (European Short Film), kde se mezi 5 nominovaných probojoval úspěšný český animovaný dokument Milý tati. Studentský film Diany Cam Van Nguyen, který měl premiéru na festivalu Locarnu a získal ceny na velkých přehlídkách v Torontu, Londýně nebo Lipsku, produkovala Karolína Davidová (13ka). Podporu ve výrobě měl projekt také od Státního fondu kinematografie (1 000 000 Kč).

Milý tati je filmový dopis složený z obrazů minulosti, kterým se dcera snaží obnovit vztah se svým otcem. Nejbližším člověkem, který zpřetrhal rodinná pouta kvůli strachu z budoucnosti a kulturním tradicím. Animované koláže představují režisérčinu osobní zpověď, vlákno jejích vzpomínek na tátu, který odešel za jinou rodinou. Film je zároveň vyjádřením naděje, že nikdy není pozdě obnovit vztah s blízkými a snažit se pochopit jejich životní rozhodnutí.

Milý tati je druhým českým kraťasem nominovaným na Evorpskou filmovou cenu. V roce 2019 byla mezi finalisty Rekonstrukce režisérů Jiřího Havlíčka a Ondřeje Nováka.

O vítězi tzv. evropských Oscarů bude rozhodnuto 10. prosince na slavnostním ceremoniálu, který letos hostí islandský Rejkjavík.

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás