Krátký film

Krátký film

Krátký film

k

V Czech Film Center se již řadu let systematicky a intenzivně věnujeme propagaci české krátkometrážní tvorby, a to zejména na významných zahraničních i tuzemských filmových festivalech a trzích. Naším cílem je upozornit především zahraniční filmové profesionály na zajímavé filmařské osobnosti a pomoci českým krátkým filmům nalézt cestu na mezinárodní filmový trh. Krátkým filmům jsme se začali intenzivně věnovat v roce 2010, kdy vyšla naše první výběrová kolekce krátkých filmů Czech Short Films a zároveň jsme poprvé vystavovali na Short Film Market při festivalu v Clermont-Ferrand.

Krátké filmy jsou prostorem, kde si začínající tvůrci mohou za relativně malé finanční náklady vyzkoušet různé postupy a metody a kde mají možnost hledat svůj osobitý styl. A také se mohou naučit pracovat na filmech jako na projektech, které mají svá tvůrčí a produkční pravidla.

Festivaly

Účast na festivalu pak dílo mladých umělců konfrontuje s díly ostatních tvůrců a nabízí jim zpětnou vazbu od mezinárodního publika.

Představením kolekce Czech Short Films na MFF v Clermont-Ferrand a následně na MFF v Berlíně každoročně odstartujeme spolupráci s celou řadou festivalů zaměřených na krátké filmy. Díky tomu se mladí tvůrci dostanou na prestižní filmové akce v zahraničí a mají šanci se podívat, jak funguje filmový trh a reálné filmové prostředí. Jejich filmy aktivně nabízíme festivalovým selektorům a zprostředkovává kontakt mezi režisérem a festivalem.

Jakožto členská organizace European Film Promotion (EFP) také nominujeme kandidáta do programu FUTURE FRAMES - Generation NEXT of European Cinema, který se koná každý rok ve spolupráci s MFF Karlovy Vary. Program pro deset vybraných mladých tvůrců z celé Evropy pak zahrnuje projekce jejich filmů a také doprovodný odborný program.

Kolekce Czech Short Films

Každoročně také mapujeme kompletní českou krátkometrážní produkci. Na základě výzvy autorům shromážďujeme filmová krátkometrážní díla (majoritně česká a s délkou do 40 minut) vyrobená v daném kalendářním roce a za pomoci výběrové komise složené z respektovaných osobností filmového průmyslu následně vybíráme 10-15 krátkých filmů různých žánrů a délek do kolekce Czech Short Films. Tu nabízíme online ZDE.

Cena Magnesia

S pověřením Státního fondu kinematografie také od roku 2010 spolupracujeme s Českou filmovou a televizní akademií a společností Mattoni 1873 a.s. na udílení Ceny Magnesia za nejlepší studentský film. Czech Film Center sestavuje odbornou porotu, která vybere 20 krátkých filmů do užší výběru, z nichž poté ČFTA vybere pět nominovaných snímků a následně také vítěze. Snímek, který získá výroční Cenu Magnesia za nejlepší studentský film, je oceněn finanční odměnou 100 000 Kč udělovanou Mattoni 1873 a.s. a slavnostně vyhlášen během předávání cen Český lev.

Czech Film Center
oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

 

Kontaktujte nás