Krátký film

Krátký film

Krátký film

k

Czech Film Center se již řadu let systematicky a intenzivně věnuje propagaci české krátkometrážní tvorby, a to zejména na významných zahraničních i tuzemských filmových festivalech a trzích. Cílem je upozornit především zahraniční filmové profesionály na zajímavé filmařské osobnosti a pomoci českým krátkým filmům nalézt cestu na mezinárodní filmový trh. Krátkým filmům se CFC začalo intenzivně věnovat v roce 2010, kdy byla poprvé vydána výběrová kolekce krátkých filmů Czech Short Films a CFC poprvé vystavovalo na MFF krátkých filmů v Clermont-Ferrand.

Kolekce Czech Short Films

CFC každý každoročně mapuje kompletní českou krátkometrážní produkci. Na základě výzvy výrobcům shromáždí filmová krátkometrážní díla vyrobená v daném kalendářním roce, majoritně česká a s délkou do 40 minut a za pomoci výběrové komise složené z respektovaných osobností filmového průmyslu vybere10-15 krátkých filmů různých žánrů a délek do kolekce Czech Short Films.
Kolekce je umístěna v online katalogu krátkých filmů na webu www.filmcenter.cz a šířena filmovým profesionálům po celém světě. Poprvé je tradičně představena v České republice během Festivalu krátkých filmů Praha v lednu daného roku a na mezinárodním poli na festivalu a trhu v Clermont-Ferrand. 

 

Cena Magnesia

CFC již několik let spolupracuje s Českou filmovou a televizní akademií a Karlovarskými minerálními vodami a.s. a doporučuje krátké filmy do širší nominace na Cenu Magnesia za nejlepší studentský film.
Ze všech studentských filmů shromážděných CFC v rámci sběru krátkých filmů pro kolekci Czech Short Films zvolí výběrová komise (stejná jako v případě kolekce) dvacet z nich, které postoupí do užší nominace na Cenu Magnesia. Z těch následně členové České filmové a televizní akademie vyberou pět finalistů na ocenění.
Film, který získá výroční Cenu Magnesia za nejlepší studentský film, je oceněn finanční odměnou 100 000 Kč udělovanou Karlovarskými minerálními vodami, a.s., a slavnostně vyhlášen na hlavním večeru Českého lva.

 

Festivaly

Krátké filmy jsou prostorem, kde si začínající tvůrci mohou za relativně malé finanční náklady vyzkoušet různé postupy a metody a kde mají možnost hledat svůj osobitý styl. A také se mohou naučit pracovat na filmech jako na projektech, které mají svá tvůrčí a produkční pravidla.  Účast na festivalu pak jejich dílo konfrontuje s díly ostatních tvůrců a nabízí jim zpětnou vazbu od mezinárodního publika.
Představení kolekce Czech Short Films na MFF v Clermont-Ferrand a následně na MFF v Berlíně každoročně odstartuje spolupráci s celou řadou festivalů zaměřených na krátké filmy. Díky tomu se mladí tvůrci dostanou na prestižní filmové akce v zahraničí a mají šanci se podívat, jak funguje filmový trh a reálné filmové prostředí.
CFC krátké filmy, stejně jako v oblasti celovečerní tvorby, aktivně nabízí festivalovým selektorům a zprostředkovává kontakt mezi režisérem a festivalem.  Databáze festivalů krátkých filmů, se kterými CFC spolupracuje a kterým každoročně nabízí české krátké filmy, čítá přibližně 80 festivalů. 

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Národní 28, 110 00 Praha 1
Česká republika

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás