Česká republika vysílá do boje o Oscara film Bratři

12 Září 2023

Český film (v zahraničí)

Česká republika vysílá do boje o Oscara film Bratři

Český film (v zahraničí)

Česká republika vysílá do boje o Oscara film Bratři

o

Členové Filmové a televizní akademie (ČTFA) rozhodli, že o sošku amerického Oscara v kategorii Nejlepší mezinárodní film bude za Českou republiku usilovat film Bratři režiséra Tomáše Mašína, který vstoupí do českých kin 26. řijna. Film vypráví jeden z nejdramatičtějších příběhů studené války, příběh bratrů Mašínových, kteří se rozhodli se zbraní v ruce opustit komunistické Československo. Státní fond kinematografie ho podpořil celkově částkou 15 800 000 Kč. 

Film Bratři nastupuje do boje o Oscara

V říjnu 1953 se pětice přátel tvořící malou odbojovou skupinu rozhodne opustit komunistické Československo a přejít do západního Berlína. Začátkem měsíce sice všichni společně překračují střežené hranice, ale na území východního Německa jsou brzy odhaleni a nevědomky tak spouštějí největší ozbrojené manévry od konce druhé světové války. Kvůli pěti náctiletým kamarádům je mobilizováno dvacet tisíc příslušníků německé policie a Sovětské armády. Dva členové skupiny jsou nakonec po rozsáhlém honu dopadeni a po vydání do Československa popraveni. Zbývající tři – bratři Mašíni a jejich zraněný přítel Milan Paumer – nakonec do západního Berlína dorážejí po týdnech bez přístřeší, jídla a odpočinku. Sami se sice zachrání, ale režim se v následujících letech pomstí na jejich bezbranných rodinách.

Tomáš Mašín je český filmový režisér, scenárista a výtvarník, absolvent Akademie Výtvarných umění v Praze. Jeho prvním celovečerním filmem jsou 3 sezóny v pekle, který byl oceněn třemi Českými lvy. Dále následoval snímek Wilsonov či šest epizod TV seriálu Profesor T. Spolu s Terezou Kopáčovou režíroval televizní seriál Ochránce, který byl oceněn Českým lvem. Patří také k uznávaným režisérům v oblasti reklamní tvorby a je mimo jiné spoluautorem scénáře k filmu Šeptej. Na začátku září vstoupil do kin jeho film Němá tajemství.

Film Bratři je koprodukcí České republiky, Slovenska a Německa. Českým producentem filmu je Petr Bílek a jeho společnost FilmBrigade. Film vyrobil v koprodukci s Českou televizí, slovenskou společností PubRes a německou firmou Rohfilm Productions. O prodej do zahraničí a festivalové projekce filmu se stará společnost The Yellow Affair. Výrobu filmu významně podpořil Státní fond kinematografie a to celkově částkou 15 800 000 Kč a film získal také podporu Slovenského audiovizuálního fondu, evropského fondu Eurimages a Plzeňského kraje. 

Hlasování o kandidáta na Oscara probíhalo od 1. do 10. září a akademici vybírali z 12 českých hraných a dokumentárních filmů, přihlášených jejich producenty. Oscarový shortlist 15 zahraničních filmů bude zveřejněn 21. prosince letošního roku. 23. ledna 2024 budou pak oznámeny nominace. Termín slavnostního předávání 96. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd je stanoven na 10. března 2024.

V loňském roce jako kandidáta na Oscara za Českou republiku vybrali akademici film režiséra a scenáristy Petra Václava Il Boemo. Zlatou sošku americké Akademie filmového umění a věd zatím získaly pouze dva československé a jeden český film: Obchod na korze (1965) Jána Kadára a Elmara Klose, o dva roky později Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a Kolja (1996) Jana Svěráka. Šestice dalších filmů se pak probojovala do nominačního výběru: Lásky jedné plavovlásky (1966) a Hoří má panenko Miloše Formana (1968), Vesničko má středisková Jiřího Menzela (1986), Obecná škola Jana Svěráka (1991), Musíme si pomáhat Jana Hřebejka (2000) a naposledy Želary Ondřeje Trojana (2003).

Krátký film Přes střepy je nominován o Studentského Oscara

Animovaný dokument studentky FAMU Natálie Durchánkové Přes střepy je nominován na Studentského Oscara spolu s dalšími šesti filmy v kategorii dokument. Slavnostní vyhlášení vítězů letošního 50. ročníku proběhne 24. října 2023 v Los Angeles.

Film vypráví skutečný příběh ženy, která při násilném sexuálně motivovaném útoku téměř přišla o život, odhaluje hrůzy této události i její následné emoční důsledky. Hlavním zaměřením filmu je však její cesta k vyrovnání se a překonání tohoto traumatu jakožto ukázka odolnosti, síly a odvahy všech přeživších podobných zkušeností.

Naposledy Studentského Oscara získala režisérka Daria Kashcheeva za animovaný film Dcera. Dále pak Jan Svěrák se svým krátkým filmem Ropáci (1988) a Marie Dvořáková za snímek Kdo je kdo v mykologii (2017). V minulosti byli na studentského Oscara nominováni ještě tito čeští tvůrci: Miloš Zábranský (1982, Horečka všedního dne), Aurel Klimt (1998, Krvavý Hugo), Václav Švankmajer (2000, Test) a Ondřej Hudeček (2016, Furiant).

Související filmy

Bratři

V říjnu 1953 se pětice přátel tvořící malou odbojovou skupinu rozhodne opustit komunistické Československo a přejít do západního Berlína. Začátkem měsíce sice všichni společně překračují střežené hranice, ale na území východního…

Rok

2023

Žánr

Fiction

Související lidé

Tomáš Mašín

Režie, Scénář, Námět

Czech Film Center
oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

 

Kontaktujte nás