České filmy získaly v Benátkách dvě nestatutární ceny

10 Září 2022

Český film (v zahraničí)

České filmy získaly v Benátkách dvě nestatutární ceny

Český film (v zahraničí)

České filmy získaly v Benátkách dvě nestatutární ceny

b

Česká kinematografie neodjíždí z Benátek s prázdnou. Český celovečerní film Běžná selhání i minoritně koprodukční snímek Obzor obdržely každý jedno nestatutární ocenění, která festival ku příležitosti svého zakončení uděluje.

Maďarsko-rumunská režisérka Cristina Grosan, která spolupracuje s českým producentem Markem Novákem, získala v Benátkách ocenění "Autrici Under 40" - tedy "autorka pod 40 let". Cenu za režii českého dramatu Běžná selhání jí udělila umělecká komise organizace "Venezia a Napoli. Il cinema esteso".

Běžná selhání jsou prvním majoritně českým filmem zvoleným do sekce Giornate degli autori po 14 letech, kdy byl v benátské paralelní soutěži uvedený snímek Venkovský učitel Bohdana Slámy.

Film Cristiny Grosan je psychologickým dramatem vyprávějícím příběh tří žen, které zažívají různé životní trable během jednoho jediného dne - navíc ve chvíli, kdy se v jejich městě objevují těžko vysvětlitelné přírodní úkazy, které nasvědčují tomu, že se blíží konec světa.

Producentm Běžných selhání je Marek Novák ze společnosti Xova Film, který na smímku spolupracoval spolu s maďarskými, italskými a slovenskými kolegy a v koprodukci s Českou televizí. Státní fond kinemtagorafie podpořil tvůrčí tým Běžných selhání při psaní scénáře, ve vývoji i ve výrobě dohromady částkou 10 950 000 Kč. Film se rovněž zúčastnil našeho industry programu Czech Film Springboard - odrazového můstku pro české filmy.

U filmových novinářů bodovalo rumunsko-francouzsko-řecko-bulharsko-české koprodukční drama Obzor, které bojovalo v sekci Orizzonti a z festivalu si nakonec odváží ocenění Premio Bisato d'Oro, které jako vedlejší cenu udělují novináři napříč všemi benátskými soutěžemi.

Příběh o dvojici uprchlíků, kteří se v 90. letech pokusili dostat zaoceánskou obchodní lodí do Ameriky, natočil jako svůj debut rumunský režisér Mihai Mincan. Českým koproducentem Obzoru je Mikuláš Novotný ze společnosti Background Films, který na filmu pracoval také s podporou Státního fondu kinematografie ve výši 2 800 000 Kč.

Czech Film Center
oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

 

Kontaktujte nás