Koprodukční filmy Hranice a Světloplachost si vezou ceny z Benátek

09 Září 2023

Český film (v zahraničí)

Koprodukční filmy Hranice a Světloplachost si vezou ceny z Benátek

Český film (v zahraničí)

Koprodukční filmy Hranice a Světloplachost si vezou ceny z Benátek

b

Na jednom ze tří neprestižnějších světových filmových festivalů uspěly dva filmy vyrobené v české koprodukci. Film Hranice režisérky Agnieszky Holland uvedený v hlavní soutěži Venezia 80 získal Zvláštní cenu poroty a hned několik nestatutárních cen. Snímek Světloplachost režisérů a scenáristů Ivana Ostrochovského a Pavola Pekarčíka, který byl uveden v sekci Giornate degli Autori (Zvláštní uvedení), si odváží cenu Europa Cinemas Label.

Hranice: Zvláštní cena poroty

"Jsem hrdá, že Státní fond kinematografie přispěl k vzniku takovéhoto filmu. Film Hranice je přesně tím filmem, který zpracovává aktuální společenská, politická témata a rozvíjí kritický dialog a diskusi o těchto tématech. Upozorňovat na problémy společnosti a klást nepříjemné otázky je jedním z úkolů kinematografie, komentovala ocenění filmu ředitelka Státního fondu kinematografie Helena Bezděk Fraňková.

Snímek Hranice režisérky Agnieszky Holland ocenila porota hlavní soutěže benátského festivalu Zvláštní cenou poroty. Film navíc získal hned několik nestatutárních cen. Cenu Young Cinema Award (ARCA Cinema Giovani Award), která je udělována pod heslem "Duch času: pohled do současnosti". Ocenění Cinema Sarà Award udělovanou porotou složenou z pěti mladých lidí a organizovanou Cineteca Italiana di Milano s následujícím vysvětlením: "za odvahu odsoudit pokrytectví systému přijímání uprchlíků na hranicích Evropy a nechat nás na vlastní kůži syrově a realisticky zažít hrůzu a krutost těch, kteří pracují ve jménu nacionalismu." Cenu Cinema for UNICEF, tradičně udělovanou filmu, který nejlépe zohledňuje problematiku práv dětí. Stejné ocenění získalo Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula, které soutěžilo v hlavní soutěži MFF v Benátkách v roce 2019.

Ocenění Sorriso Diverso Venezia 2023 za nejlepší zahraniční film je udělováno společensky významným dílům, která zosobňují rozmanitost a chrání zranitelnost lidských bytostí. UNIMED Award – Cenu za kulturní rozmanitost udělují tradičně studenti univerzitní sítě z evropských zemí a dalších oblastí světa a na film Hranice vyzdvihnuli "schopnost vyprávět o jednom z velkých dramat naší doby, které se odehrává jen pár kroků od nás a nutí nás vyrovnat se s vlastním svědomím".

Hranice byla, společně s italským filmem Io Capitano Mattea Garroneho, udělena cena Zelená kapka pro film, který nejlépe interpretuje hodnoty ekologie a udržitelného rozvoje, se zvláštním zřetelem na zachování planety a jejích ekosystémů pro budoucí generace, na životní styl a spolupráci mezi lidmi. Porota výběr komentovala slovy: "Oba filmy se zabývají tématem migračních procesů a nastiňují jejich lidské a politické aspekty. Dvě skutečné současné odysey, vyprávěné s dramatickou účinností a skvělým poetickým ztvárněním, které dobře reprezentují historický okamžik, v němž jsou lidské migrace humanitárním a ekologickým fenoménem, tragickým znakem hluboké krize identity a hodnot současné společnosti."

Českým producentem polsko-česko-francouzsko-belgického snímku je Šárka Cimbalová ze společnosti Marlene Film Production, snímek koprodukovala také Česká televize. Státní fond kinematografie ho podpořil ve výzvě na minoritní koprodukce částkou 4 mil. Kč.

Světloplachost: Europa Cinemas Label

Slovensko-česko-ukrajinský film Světloplachost se nachází na pomezí hraného filmu a dokumentu a sleduje osudy dvou dětí, které se s rodinami ukrývají před válkou v charkovském metru. Cenu Europa Cinemas Label uděluje síť evropských kin Europa Cinemas. Díky ocenění získá film propagační podporu Europa Cinemas a širší distribuci díky finanční pobídce pro kina ve státech Evropské unie. Příběh ze současné Ukrajiny produkovali na české straně Tomáš Michálek a Kristýna Michálek Květová ze společnosti Cinémotif Films. Koproducentem je také Jakub Mahler z České televize. Film podpořil Státní fond kinematografie ve výzvě pro výrobu dokumentárního filmu a ze systému filmových pobídek, neboť se část natáčela i v České republice.
 

Související filmy

Hranice

Psycholožka Julia se po přestěhování do Suwalského kraje stává nedobrovolnou svědkyní a účastnicí dramatických událostí na polsko-běloruské hranici. Rozhodne se vzdát se svého pohodlného života a přidá se ke skupině aktivistů,…

Rok

2023

Žánr

Fiction

Světloplachost

Jedno chladné únorové ráno přichází dvanáctiletý Niki a jeho rodina na stanici metra v Charkově, aby se pod zemí ukryli před děsivou válkou, která zuří jen kousek odsud. Pro Nikiho rodinu se denní světlo záhy stává synonymem…

Rok

2023

Žánr

Documentary, Fiction

Czech Film Center
oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

 

Kontaktujte nás