Berlin International Film Festival

Berlin International Film Festival (2022)

10. února 2022 - 20. února 2022

Berlin, Německo
www.berlinale.de

Berlin International Film Festival (2022)

10. února 2022 - 20. února 2022

Berlin, Německo
www.berlinale.de

b

Dvě mezinárodní soutěže (Competition, Encounters): celovečerní filmy nad 60 minut uváděné ve světové či mezinárodní premiéře, dvě soutěže filmů pro děti (Generation Kplus) a pro mládež (Generation 14plus) v délce nad 60 minut / do 20 minut uváděné v evropské premiéře, soutěž krátkých filmů do 30 minut (Berlinale Shorts) uváděných v mezinárodní premiéře
Přihlášení filmu: celovečerní filmy (nad 60 minut) a série 175 EUR, krátké filmy (individuální požadavky na délku u jednotlivých sekcí) 75 EUR

Uzávěrky přihlašování do pro krátké filmy a série se mohou lišit, doporučujeme je ověřit na www.berlinale.de.

Uzávěrky

MFF Berlinale je jedním ze tří největších filmových festivalů na světě. Byl založen roku 1951 a každoročně nabídne publiku kolem 400 filmů, a to hraných, dokumentárních, animovaných i experimentálních všech délek z přibližně 70 zemí.
Každoročně jen navštíví kolem 330.000 diváků a díky souběžně probíhajícímu filmovému trhu European Film Market také přibližné 18 000 filmových profesionálů ze 130 zemí, z nichž přibližně 6 000 se účastní také koprodukčního trhu Berlinale Co-production Market. A také asi 3 700 novinářů z více než 80 zemí.
Program se skládá z oficiálního programu, zahrnujícího Mezinárodní soutěž (Competition), soutěž Encounters, soutěž Generation Kplus a Generation 14plus, prestižní sekce Berlinale Special a Berlinale Special Gala, Berlinale Series, nesoutěžní sekce Panorama, Forum a Forum Expanded (pořádané organizací Arsenal – Institute for Film and Video Art), ale i specializované sekce Perspektive Deutsches Kino, Berlinale Classics, Retrospective a Homage.
Filmy je možné přihlásit najednou do více sekcí, kromě sekcí Berlinale Special, Berlinale Special Gala, Retrospective a Hommage a Forum Expanded, které jsou pouze na pozvání, a filmy do nich nelze přihlásit.
Všechny sekci uvádějí hrané, dokumentární, animované i experimentální filmy vyrobené v uplynulých 12 měsících, pokud není uvedeno jinak (Berlinale Classics, Retrospective a Hommage).

Mezinárodní soutěž (Competition) uvádí přibližně 20 celovečerních filmů s dálkou nad 60 minut uváděných ve světové či mezinárodní premiéře. Filmy soutěží o několik cen (Zlatý medvěd, Stříbrný medvěd, GWFF Best First Feature Award, Berlinale Documentary Award, Teddy Awards).
Soutěžní sekce Encounters, nově zavedená od roku 2020, nabízí esteticky a formálně odvážná díla nezávislých a inovativních filmařů (přibližně 15 filmů). Cílem je nabídnout nové perspektivy narativních a dokumentárních forem. Tříčlenná porota uděluje cenu za nejlepší film, nejlepší režii a zvláštní cenu poroty.

Soutěžní sekce krátkých filmů (Berlinale Shorts) uvádí krátké filmy do 30 minut v mezinárodní či světové premiéře. Porota uděluje 3 ceny – Zlatý medvěd za nejlepší krátký film, Stříbrný medvěd – cena poroty, Cena Audi (20 000 EUR) a jmenuje také kandidáta na Evropskou filmovou cenu v kategorii krátký film.

Sekce Berlinale Special a Berlinale Special Gala je pouze na pozvání a uvádí pečlivě vybrané filmy výrazných režisérských osobností ve slavnostních premiérách.

Sekce Panorama naproti tomu věnuje pozornost výstředním a odvážným filmovým počinům (nad 60 minut) uváděným v evropské premiéře.

Sekce Forum a Forum Expanded jsou nezávislé programy reflektující médium filmu, sociální a umělecký diskurz a estetické hledání. Forum se soustředí na aktuální mezinárodní produkci a filmy (nad 60 minut) uváděné v evropské premiéře, zatímco Forum Expanded představuje krátké i celovečerní filmy, expozice a různé eventové formáty v širším uměleckém rámci.

Sekce filmů pro děti a mládež má dva samostatné soutěžní programy – Generation Kplus uvádí filmy pro děti a Generation 14plus filmy pro mládež, a to celovečerní (nad 60 minut) a krátké (do 20 minut) všech typů. Filmy v obou soutěžích posuzuje několik porot tvořených profesionály, dětmi i mládeží, které udělují celou řadu cen.

Nesoutěžní sekce Berlinale Series nabízí divákům exkluzivní první ochutnávky nejnovějších televizních formátů uváděných na velkém plátně, podmínkou je světová nebo mezinárodní premiéra.

Program zahrnuje také 3 tematické sekce –Perspektive Deutsches Kino určená aktuální německé produkci, retrospektivní Retrospective a program věnovaný zvláštní a v daném roce na festivalu oceněné osobnosti filmového plátna Hommage.

Poroty a ceny:
Mezinárodní porota uděluje ceny v hlavní soutěži:
Zlatý medvěd pro nejlepší film (Golden Bear for Best Film )
Stříbrný medvěd - velká cena poroty (Silver Bear Grand Jury Prize)
Stříbrný medvěd za režii (Silver Bear for Best Director)
Stříbrný medvěd pro nejlepší herečku (Silver Bear for Best Actress)
Stříbrný medvěd pro nejlepšího herce (Silver Bear for Best Actor)
Stříbrný medvěd za nejlepší scénář (Silver Bear for Best Screenplay)
Stříbrný medvěd pro mimořádný umělecký přístup v kategorii kamera, střih, hudba, kostýmy nebo výprava (Silver Bear for Outstanding Artistic Contribution )
Stříbrný medvěd k 70. výročí festivalu (The Silver Bear - 70th Berlinale)

Porota sekce Encounters
Nejlepší film (Best Film)
Nejlepší režie (Best Director)
Cena poroty (Special Jury Award)

Mezinárodní porota krátkých filmů
Zlatý medvěd za nejlepší krátký film (Golden Bear for Best Short Film)
Stříbrný medvěd – cena poroty (Silver Bear Jury Prize – Short Film)
Cena Audi (Audi Short Film Award) dotovaná částkou 20 000 EUR

Další ceny
Cena GWFF - Gesellschaft zur Wahrnehmung von Film- und Fernsehrechten pro nejlepší první film (GWFF Best First Feature Award) dotovaná částkou 50 000 EUR a udělovaná debutům uváděným v sekcích Encounters, Panorama, Forum, Generation a Perspektive Deutsches Kino
Cena Berlinale pro dokumentární film (Berlinale Documentary Award) udělovaná Rundfunk Berlin-Brandenburg a dotovaná částkou 40 000 EUR

Čestný Zlatý medvěd (Honorary Golden Bear) pro osobnost oceněnou za mimořádný přínos v oblasti kinematografie, které je také věnována sekce Hommage

Dětská porota Generation Kplus
Křišťálový medvěd pro nejlepší film (Crystal Bear for Best Film)
Zvláštní uznání (Special Mention)

Mezinárodní porota Generation Kplus
Velká cena mezinárodní poroty Generation Kplus (Grand Jury Prix of the Generation Kplus International Jury) dotovaná částkou 7 500 EUR
Zvláštní uznání (Special Mention)
Zvláštní uznání (Special Mention)

Porota mládeže Generation 14plus
Křišťálový medvěd pro nejlepší film (Crystal Bear for Best Film)
Zvláštní uznání (Special Mention)

Mezinárodní porota Generation 14plus
Velká cena mezinárodní poroty Generation 14plus (Grand Jury Prix of the Generation 14plus International Jury) dotovaná částkou 7 500 EUR
Zvláštní uznání (Special Mention)

Ceny nezávislých porot
Ceny ekumenické poroty
Ceny poroty FIPRESCI
Cena Guild Film (Guild Film Prize)
Cena CICAE Art Cinema (CICAE Art Cinema Award)
Label Europa Cinemas
Ceny Teddy (Teddy Awards)
Cena Caligary (Caligary Film Prize)
Mírová cena (Peace Film Prize)
Cena Amnesty Internationa (Amnesty International Film Award)
Cena Heinera Carow (Heiner Carow Prize) pro německý film v sekci Panorama dotovaná částkou 5 000 EUR
Cena Compass-Perspektive-Award pro sekci Perspektive Deutsches Kino
Cena AG Kino Gilde 14plus
Divácká cena Panorama (Panorama Audience Award)
Cena Berliner Morgenpost Readers´ Jury Award
Cena Tagesspeigel Readers´ Jury Award
Cena Teddy Readers´ Award by Queer.de

Promítací formáty: DCP a ProRes (35mm nebo jiné formáty pouze na vyžádání, německé a anglické titulky

Czech Film Center

oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

Kontaktujte nás