15 Leden 2023

Krátké filmy

Krátké filmy

m

Členové České filmové a televizní akademie vybrali 5 nejlepších krátkých studentských filmů, které vznikly v roce 2022. Letos mezi nominovanými dominují hrané snímky, jsou mezi nimi Atestace, Ostrov svobody, Rituály a Vinland. Doplňuje je experimentální film Asterión. Do nominací se letos naopak nedostal žádný animovaný film nebo dokument. 

Cena Magnesia za nejlepší studentský film je nestatutární cena, kterou uděluje Česká filmová a televizní akademie ve spolupráci se Sátním fondem kinematografie a Karlovskými minerálními vodami. Pomáhá zviditelnit mladé talenty české kinematografie a vítěze ocení částkou 100 000 Kč, kterou tvůrce může využít na svou další tvorbu. 

V posledních letech do nominací výrazně promlouvaly animované filmy, letos výběru dominuje fikční tvorba. 4 nominované filmy jsou z FAMU v Praze a jeden snímek, Ostrov svobody, z UTB ve Zlíně. Vítěz bude vyhlášen v sobotu 4. března 2023 během ceremoniálu Českého lva v Rudolfinu v přímém přenosu České televize. 

Nominované filmy:

 

Asterión
Režie: Francesco Montagner

Pod žhnoucím sluncem neúnavně čeká osamělý býk, zatímco muž skáče hluboko do nejtemnějších vod své osobnosti; v jejich společném pokusu porazit smrt.

 

Atestace
Režie: Jan Hecht

V předvečer vánočních svátků nastupuje mladý nezkušený lékař na svou první noční službu. Zkušenější kolegové odcházejí k rodinám a nic nenasvědčuje tomu, že se klidná noc stane bojem o dětský život a profesní i osobní atestací. Psychologické drama začínajícího doktora odkazuje na skutečný případ z roku 2017 a upozorňuje na alarmující situaci v českém zdravotnictví.

 

Ostrov svobody
Režie: Petr Januschka

Krátký film o lásce a svobodě. Píše se rok 1981 v komunistickém Československu a mladý muž Jindřich (30) se na palubě charterového letu na Kubu překvapivě setkává se svou láskou z dětství Evou (30). Okamžitě navážou rozhovor a s každou odpovědí, s každým zábleskem či nechtěným dotykem staré pouto znovu ožívá. Netuší, že brzy budou stát před možná nejtěžším rozhodnutím svého života.

 

Rituály
Režie: Damián Vondrášek

Michal se narodil s rozštěpem obličeje, Ondra je ze sociálně slabé rodiny. Oběma je dvanáct, nikdy moc nezapadali do kolektivu. Chtějí se už konečně vymanit z pozice outsiderů, a tak se rozhodnou podstoupit přijímací rituál do místního pouličního gangu. Společně mají jedno odpoledne na to, aby gangu dokázali, že si zaslouží jejich respekt. Lákavé dobrodružství se ale brzo změní v iniciační rituál do dospělosti.


Vinland
Režie: Martin Kuba

Daniil je učitel z Gruzie, který přijede do Čech aby zajistil svojí rodinu. Necháva se zaměstnat spolu s ostatními dělníky z Ukrajiny na stavbě v Praze, jejíž kulturu i historii obdivuje. Na místě se však jen obtížně prosazuje v podmínkách náročné práce. Seznamuje se přitom s manipulativním ruským šéfem pracovní skupiny Sergejem, a Julií, sestřičkou z Ukrajiny, která se o dělníky stará. Postupně se mezi nimi rozehrává osudový trojúhelník, z nějž nakonec nikdo nemůže vyjít vítězně a beze ztrát. Daniil se přitom stále víc vzdaluje od své ženy a malého dítetě, pro které to vše dělá. Jako by byl odnášený od břehů svého dosavadního života do vysněné nové reality na Západě, z níž je jeho návrat domů každým dnem víc nejistý.

Czech Film Center
oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

 

Kontaktujte nás