Čtyři české filmy se představí ve Varšavě, Už tě nemám rád v hlavní soutěži

04 Říjen 2023

Český film (v zahraničí)

Čtyři české filmy se představí ve Varšavě, Už tě nemám rád v hlavní soutěži

Český film (v zahraničí)

Čtyři české filmy se představí ve Varšavě, Už tě nemám rád v hlavní soutěži

v

Režisér a scenárista Zdeněk Jiráský se po 11 letech vrací na festival ve Varšavě s novým filmem Už tě nemám rád, který bude mít v polské metropoli světovou premiéru v hlavní soutěži. V soutěži dokumentárních filmů se představí snímek Světloplachost oceněný v Benátkách. Do sekce věnované rodinám s dětmi se dostaly dva animované filmy, celovečerní Tonda, Slávka a kouzelné světlo a krátký film Deniska umřela. Letošní 39. ročník mezinárodního filmového festivalu ve Varšavě, který se řadí mezi nejprestižnější festivaly kategorie A, proběhne od 6. do 15. října.

Už tě nemám rád, čtvrtý celovečerní film režiséra a scenáristy Zdeňka Jiráského, vypráví příběh třináctiletého Marka, který natáčí videa se sociální tematikou, čímž se stává outsiderem mezi svými spolužáky. Doma je jeho poklidný vztah s matkou narušen matčinou novou známostí. Ve velmi citlivé fázi jeho života mu do cesty vstoupí dívka Tereza. Navzdory společenským rozdílům mezi nimi vznikne vzájemná náklonnost, která se ale brzy vymkne kontrole a vyvrcholí útěkem z domova. Česko-slovensko-rumunský snímek za českou stranu produkoval Jordi Niubó z i/o post a Státní fond kinematografie ho podpořil ve vývoji i výrobě celkovou částkou 5,720 mil. Kč. V roce 2012 byl na varšavském festivalu uveden Jiráského celovečerní debut Poupata, který poté zabodoval na Českých lvech, získal čtyři včetně těch za nejlepší film i režii.

V soutěži dokumentárních filmů se představí slovensko-česko-ukrajinský film Světloplachost režisérů a scenáristů Ivana Ostrochovského a Pavola Pekarčíka. Snímek natočený během prvních měsíců války na Ukrajině balancuje na pomezí hraného filmu a dokumentu a sleduje osudy dvou dětí, které se s rodinami ukrývají před válkou v charkovském metru. Na benátském festivalu byl promítán v nezávislé sekci Giornate degli Autori (Zvláštní uvedení) a odvezl si cenu Europa Cinemas Label. Snímek produkovali na české straně Tomáš Michálek a Kristýna Michálek Květová ze společnosti Cinémotif Films. Koproducentem je Jakub Mahler z České televize. Film, který vstoupí do českých kin 23. listopadu, podpořil Státní fond kinematografie ve výzvě pro minoritní koprodukce i ze schématu filmových pobídek.

Dva animované filmy budou uvedeny v sekci Family Cinema Weekend. Celovečerní snímek Tonda, Slávka a kouzelné světlo měl letos premiéru ve francouzském Annecy a vypráví příběh jedenáctiletého Tondy, který má výjimečnou vlastnost, od narození svítí. Jeho rodiče se ho kvůli jeho jinakosti snaží ochránit před okolním světem tím, že ho drží doma. Vše se změní před vánočními svátky, když se do sousedního bytu nastěhuje Slávka, tajemné děvče, které Tondovi obrátí svět naruby. Film o tom, jaké je to být jiný, příběh o přátelství a fantazii natočil režisér Filip Pošivač a produkovala ho Pavla Janoušková Kubečková ze společnosti nutprodukce. Státní fond kinematografie podpořil snímek ve výzvách na vývoj i výrobu animovaného filmu, a také filmovou pobídkou. Film vstoupí do českých kin již 2. listopadu. Druhým českým zástupcem v této sekci je krátký film Deniska umřela režiséra Phillipa Kastnera z FAMU, který měl premiéru na Berlinale v sekci Generation Kplus, kde získal Zvláštní uznání dětské poroty.

Czech Film Center
oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

 

Kontaktujte nás