Večer s českým dokumentem

Večer s českým dokumentem

Večer s českým dokumentem

s

Prezentace českých připravovaných dokumentárních filmů, na které CFC spolupracovalo v letech 2016 - 2017. Akce se konala v pražském kině Světozor s cílem seznámit média a veřejnost se současnou českou dokumentární tvorbou. Během večera mělo publikum možnost vidět krátké ukázky 7-10 připravovaných českých celovečerních dokumentů a poslechnout si přímo od jejich tvůrců a producentů více o tvůrčích záměrech a tematickém zaměření jejich filmů. Součástí večera byla také předpremiéra celovečerního českého dokumentu. Akci pořádal Institut dokumentárního filmu ve spolupráci s Czech Film Center.

Podrobnosti k ročníku 2017 ZDE.

Vybrané projekty 2017

VĚDOMÍ SOUVISLOSTI
CZ / 2018 / 70´ - ve vývoji
REŽIE Jakub Felcman, Tomáš Michálek
PRODUCENT Tomáš Michálek - MasterFilm
KOPRODUCENT Alena Müllerová - Česká televize
PODPORA Státní fond kinematografie, Kreativní Evropa - MEDIA

Film Vědomí souvislosti vypráví prostřednictvím archivních materiálů příběh malé středoevropské země - Československa - silně zasahované událostmi a ideály poválečné evropské společnosti. Příběh její poválečné kinematografie, již zestátnili na základě idealistických předválečných projektů, již zneužívala totalitní moc, ale která nechala vzniknout klimatu, které bylo určující pro vývoj kinematografie v celém regionu. Především však vypráví příběh výjimečného kameramana Jaroslava Kučery, strůjce jednoho z nejvýraznějších vizuálních stylů evropské kinematografie, autora filmů Sedmikrásky, Ovoce stromů rajských jíme, Démanty noci nebo Všichni dobří rodáci.

VIENNA CALLING
CZ / 2017 / 67´ - v postprodukci
REŽIE Petr Šprincl
PRODUCENT Marek Novák - Xova Film
PODPORA Státní fond kinematografie, Město Hodonín

Dokumentární road-movie o vykradači hrobů, který se v maringotce vydává do Vídně navrátit ukradené zuby Strausse a Brahmse. Zuby, které sám kdysi ukradl.

Ondrej Jajcaj je od dětství posedlý smrtí. Z vykradače hrobů se v průběhu života stal samozvaným vědcem-filosofem, zaměřeným na dentální protetiku zemřelých. Jajcajovým cílem je zbavit společnost strachu ze smrti. Aby toho dokázal, vydává se na cestu s morbidním pojízdným muzeem - maringotkou smrti, zdobenou Jajcajovou sbírkou zubní protetiky.
S hrstkou nohsledů se Jajcaj a jeho putovní přehlídka bizarnosti vydávají napříč česko-slovenským venkovem a konfrontují společnost s fenoménem smrti. Cílem cesty je Vídeň, kde Jajcaj hodlá odevzdat zubní ostatky Strausse a Brahmse. Ostatky, které z jejich hrobů sám v minulosti vzal. Mažoretky žonglují se stehenními kostmi a Jajcajova maringotka se vydává na další vesnickou pouť. Kruh se neuzavírá, ale plynule pokračuje v nekonečné smyčce.

PASAŽÉŘI
CZ / 2018 / 80´ - v postprodukci
REŽIE Jana Boršková
PRODUCENT Jarmila Poláková & Taťána Marková - Film & Sociologie
KOPRODUCENT Martina Šantavá - Česká televize
PODPORA Státní fond kinematografie

Jak dlouho ještě budou sedět na zadním sedadle svého vlastního života? Hrdinové filmu se sešli v divadelním souboru - Pasažéři - a společně připravili hru o tom, jak si představují svůj život po odchodu z dětského domova, ve kterém vyrostli. Skutečnost je však mnohem dramatičtější než divadlo. Pepa jako jediný pracuje, ale nezvládá rozchody s přítelkyní a pravidelně končí na psychiatrii. Pali, který z děcáku utekl třikrát za tátou, není v devatenácti schopen se postarat o dvě vlastní děti. Bajdy žije u mámy, nemůže najít práci a smutek zahání kouřením trávy. Film Jany Borškové pojednává o důležitosti lásky, která umí stanovit hranice a dodává pocit bezpečí. Režisérka své hrdiny sledovala po dobu čtyř let.

AŽ PŘIJDE VÁLKA
CZ, HR / 2018 / 82´ - v postprodukci
REŽIE Jan Gebert
PRODUCENT Radovan Síbrt - PINK
KOPRODUCENT  Tereza Polachová - HBO Europe, Dana Budisavljevic - Hulahop Film & Art Production (HR)
PODPORA Státní fond kinematografie, HAVC (HR), EDP Development Award

Stovky teenagerů se přidávají ke slovenské domobraně Slovenskí branci, aby vytvořili příkladnou společnost a připravili se na konečný střet civilizací.
Petr řídí bílé terénní auto, randí s hezkou holkou a chodí na vysokou. Jeho skutečný život je ale jinde - v horských lesích, v čele domobrany Slovenskí branci, čítající čtyři sta mladých lidí, převážně teenagerů s oddíly po celém Slovensku. Před několika lety se Petr odjel učit domobranu k ruským kozákům a prošel stejných kurzem jako ukrajinští separatisté. Dnes je sám velitelem. Věří, že Evropa směřuje k nevyhnutelnému střetu civilizací. Je odhodlaný bránit slovanský svět se zbraní v ruce. A jednoho dne jako velký politik.

THE SOUND IS INNOCENT
CZ, FR, SK / 2018 / 70´, 50´ - ve výrobě
REŽIE Johana Švarcová
PRODUCENT Kristýna Květová - Cinémotif Films
KOPRODUCE Jean-Laurent Csinidis - Films de Force Majeure (FR), Ivan Ostrochovský - Punkchart Films (SK), UPP, Soundsquare
PODPORA Státní fond kinematografie

Hudba je hra, hřiště - a hra je smyslem naší existence.
Pionýři rané elektronické hudby se otiskli do magnetické pásky stejně jako Neil Armstrong do povrchu měsíce. Ve stejný čas na různých místech v poválečné Evropě začala vznikat elektronická hudba na odlišných ideologických a technologických základech. Víra v nové nástroje a technooptimismus byl ale společný umělcům i inženýrům po obou stranách železné opony. Rozhlasová studia v Československu, GRM ve Francii a Phillips NatLab v Holandsku - - tyto tři země, jejich hudební studia a skladatelé nám odhalí rozdílná prostředí vzniku této hudby se všemi svými tajemstvími. Nic z toho by se ale nestalo nebýt tape recorderu. Přístroje, který byl primárně vyvinut pro armádu a odposlouchávání. Dá se říci, že válka tak nepřímo ovlivnila začátek hudební revoluce, která proměnila hudbu jednou provždy?

BUDOVATELÉ ŘÍŠE
CZ / 2018 / 70´ - v postprodukci
REŽIE Andran Abramjan
PRODUCENT Ondřej Šejnoha - Studio FAMU
VÝKONNÝ PRODUCENT Hana Šilarová - Frame Films

Říká se, že žijeme v post-faktické době, kdy zásadním hybatelem událostí nejsou fakta, ale emoce, v poslední době často vázané na události typu islámského terorismu či masové imigrace. Někteří v tom spatřují příznaky úpadku naší civilizace, a tak se rozhodli ho zastavit tím, že se pokusí vstoupit do politiky. Skrze svérázného kameramana pravicově populistického hnutí sledujeme dokufikční divadlo o tom, jak naše světy, které si pracně budujeme, zápasí s tím, aby se nezhroutily pod vlastní vahou.

DOBRÝ ŽIVOT BRATRA BENDY
CZ / 2018 / 75 ´ - ve výrobě
REŽIE Pavel Jurda
PRODUCENT Jiří Konečný – endorfilm
KOPRODUCENT Roman Franc
PODPORA Státní fond kinematografie

Historie našeho státu od dob první republiky až po současnost očima obyčejného člověka, sokola Mirka Bendy. 

Vybrané projekty 2016

Termín konání: pondělí 26. září, 18:30
Kde: Kino Světozor, Velký sál

Archa světel a stínů

CZ / 2017 / 90 min - výroba
REŽIE Jan Svatoš
PRODUCENT Ivana Buttry - Art Francesco s.r.o., Jan Svatoš KOPRODUCENT Česká televize PODPORA Státní fond kinematografie

 

 

V pátek se seznámili, v neděli měli svatbu. Před hněvem rodičů museli utéci z domova, a tak se na líbánky vydali raději k lidožroutům. Ti je připravili o iluze, o kameru a málem i o život. Tam, kde by se jiní vzdali, začali mladí filmaři Martin a Osa Johnsonovi budovat svoji kariéru. Jejich příběh fascinoval obyčejné lidi i osobnosti jako E. Hemingwaye, Ch.Chaplina nebo britskou královskou rodinu. Příběh manželů Johnsonových je příběhem o zrození filmové divočiny a o mizení jejího předobrazu. Je autentickým otiskem doby, kdy samotné filmování v Africe bylo nebezpečnější než šelmy nebo malárie a kdy fotografovat znamenalo riskovat, v lepším případě neúspěch, v horším život...

Děti online

CZ / 2017 / 52 min - výroba
REŽIE Kateřina Hager
PRODUCENT Kateřina Hager - Bohemian Productions KOPRODUCENT: Alena Müllerová - Česká televize

 

 

Tři příběhy tří dětí z generace „digitálních domorodců“, pro které je internet nekonečným zdrojem zábavy a komunikace, ale i nových rizik. Většina dnešních dětí dokáže ovládat počítač či mobilní telefon dříve, než se naučí zavazovat si tkaničky nebo jezdit na kole. Po celém světě vyrůstají nové generace dětí, které tráví více času ve virtuálním světě než hraním si na hřišti. Dle výzkumu "EU Kids Online" jsou české dětí na špičce v užívání internetu v celé Evropě. Tento film přináší portréty tří mladých protagonistů; talentovaného dvanáctiletého youtubera, jenž se potýká s nečekanou slávou, ale i projevy nenávisti na internetu, třináctiletého kluka, který je velkým fanouškem počítačových her, a mladé dívky, která se stala obětí sexuálního agresora na sociální síti. Cílem filmu je ukázat kouzlo internetu z perspektivy dnešních dětí a současně upozornit na některá rizika, se kterými se mohou děti v kyberprostoru setkat.

Český žurnál: Krtek a Lao-c'

CZ / 2016 / 70 min - postprodukce
REŽIE Filip Remunda
PRODUCENT Petr Kubica – Česká televize

 

 

 

“ Česká televize, kecáš! “, volal na mě pán v kovbojském klobouku a čínskou vlajkou v ruce, když jsme ho natáčeli, jak sbírá na remízku u Evropské odpadky a nosí je k lesu. Bál se, že Česká televize svou reportáž z návštěvy čínského prezidenta zmanipuluje a on bude vypadat tak, že hází své odpadky jen tak do přírody. Vysvětlil mi, že odpadky jsou naše a že on je vzorně uklízí, aby nebyly na očích hned u silnice. Když jsem se zeptal, jestli kecá i čínská televize, nasedl do přistaveného minibusu a odjel. Tak začalo natáčení dokumentu, které nás nakonec zavedlo až do čínských továren a smogem zalitých měst, kde jsme pátrali po tom, co nás s Číňany spojuje i rozděluje,” vypráví režisér filmu Filip Remunda o natáčení.

Strnadovi

CZ / 2017 / 100 min - postprodukce
REŽIE Helena Třeštíková
PRODUCENT Kateřina Černá, Pavel Strnad – Negativ, KOPRODUCENT Česká televize PODPORA Státní fond kinematografie

Ivana a Václav se brali na Staroměstské radnici v roce 1981 a dokument sleduje jejich osudy od svatby do dnešních dní. Na počátku sledujeme dva studenty architektury se skromnými plány do budoucna v socialistickém Československu. Po převratu v roce 1989 začali podnikat s prodejem židlí, společně vychovali pět dětí a zažili ve vztahu chvíle dobré i zlé. Nyní se jako čerství šedesátníci ohlížejí za svými životy.

 

Nic jako dřív

CZ / 2017 / 100 min - postprodukce
REŽIE Lukáš Kokeš
PRODUCENT Tomáš Hrubý, Pavla Janoušková Kubečková – nutprodukce KOPRODUCENT Tereza Polachová – HBO Europe PODPORA Státní fond kinematografie

 

 

Nic jako dřív se formou stylizovaného dokumentu snaží proniknout do světa současných teenagerů žijících v česko-německém pohraničí, v prostoru geografické a sociální periferie uprostřed Evropy. Observační metodou s důrazem na kinematografickou kvalitu obrazu a filmové vyprávění sleduje film přerod trojice hlavních postav v dospělé jedince. Do jaké míry jsou vybraní protagonisté zajatci svého okolí, rodinných předobrazů a školy a do jaké míry jsou schopni stát se autonomními tvůrci svých osudů? Nic jako dřív tvoří příběhy třech výrazných figur spojených jednou střední školou, kterou všichni společně navštěvují, a zachycuje po dobu dvou let události, které hlavní postavy výrazně proměňují a ne/připravují je na budoucí život.

S mámou na svobodě

CZ / 2017 / 80 min - výroba
REŽIE Veronika Jonášová
PRODUCENT Pavla Janoušková Kubečková – nutprodukce KOPRODUCENT Alena Müllerová - Česká televize PODPORA Státní fond kinematografie

 

 

Příběhy třech žen, které náš film sleduje, začínají ve Věznici ve Světlé nad Sázavou. Vedení této ženské věznice se rozhodlo pro zvláštní sociální experiment - vybudovat zde specializované oddělení, do kterého budou moci nastoupit výkon trestu matky i se svými dětmi. Toto oddělení funguje od roku 2002 a je v českém vězeňství unikátní. Matky si tu mohou odpykávat tresty společně se svými potomky - místo cel žijí v barevných pokojících a jejich hlavní denní náplní je pečovat o děti. Náš film začíná situacemi z běžného života věznice, při kterých sledujeme, jak se s tímto prostředím vyrovnávají naše tři protagonistky. Sledujeme je už od roku 2010 a zachycujeme jak jejich pobyt ve vězení, tak přípravy na odchod, propuštění i to, jak se vypořádávají se životem na svobodě.

The Tap Tap - Postiženi muzikou

CZ / 2017 / 80 min / 52 min - vývoj
REŽIE Radovan Síbrt
PRODUCENT Radovan Síbrt, Viktória Hozzová - Produced by Pink KOPRODUCENT Tereza Polachová – HBO Europe PODPORA Státní fond kinematografie

 

 

The Tap Tap je unikátním projektem. Skupina tělesně postižených studentů Jedličkova ústavu se stala tak známou, že vyprodává velké koncerty, cestuje po světě a každý rok pořádá přímý televizní přenos ze Státní Opery. A chtějí víc. TTT ukazují možnost, jak se postavit všem obtížím, bojovat s osudem a především jak si ze života dělat legraci. Jsou plni humoru, neustále na sebe útočí a to bez jakýchkoliv tabu. Co se ale za touto bezstarostností ukrývá a co je žene k tomu, aby šli touto cestou? Je to jejich vnitřní motivace nebo tlak ze strany kapelníka Šimona Ornesta? Film vypráví intimní příběh členů kapely a nabízí pohled do zákulisí budování mediálního obrazu TTT a odkrývá pozitivní (i negativní) snahy komerčních subjektů na tomto projektu participovat, či se jen zviditelnit.

Voříšek Zmizík

CZ / 2017 / 42 min
REŽIE Kateřina Krusová
PRODUCENT Zuzana Piussi, Vít Janeček - D1film

 

 

Předčasně zemřelý filmař, absolvent FAMU a životní radikál Vladimír Voříšek (1969 – 2013) po sobě zanechal několik krabic s videokazetami, pár filmových cívek a svazky poznámek, aforismů a básní. Pět měsíců po jeho nečekané smrti zavolala jeho někdejší spolužačce z FAMU, režisérce Kateřině Krusové advokátka a oznámila jí, že Vladimír před svojí smrtí sepsal závěť, v níž se stala jednou ze tří dědiček.  Kateřina jeho poslední vůli přijala a rozhodla se natočit film, který naplní jeho záměr vytvořit třetí film, završující trilogii, spolu s jeho dvěma filmy Zámek Zmizík a Panda s rudýma ušima. Zamýšlený středometrážní film bude současně reflektovat Voříškovu bytost a vedle navázání na jeho materiály z Tibetu a z Čech bude svého druhu jeho portrétem.

Czech Film Center
oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

 

Kontaktujte nás