České filmy na zahraničních festivalech: Podzim 2023

19 Říjen 2023

Český film (v zahraničí)

České filmy na zahraničních festivalech: Podzim 2023

Český film (v zahraničí)

České filmy na zahraničních festivalech: Podzim 2023

f

Festivalový podzim se týká řady českých filmů, které byly vybrány na různé mezinárodní přehlídky. A jedná se jak o již oceňované filmy, které se rozjíždí na turné po celém světě, tak i o nové filmy, které budou mít světovou, evropskou nebo asijskou premiéru.

Film Hranice režisérky Agnieszky Holland, oceněný na filmovém festivalu v Benátkách, míří na další filmové festivaly po celém světě. Premiéru ve Spojených státech měl na New York Film Festivalu. Nesoutěžní filmový festival v New Yorku představuje na začátku podzimu vždy to nejlepší ze světové kinematografie uplynulého roku a je velmi důležitý pro další distribuci v severoamerických kinech. Byl založen v roce 1963 pod záštitou Film Society Lincoln Center a je jedním z nejstarších a nejprestižnějších filmových festivalů ve Spojených státech. Hranice se během října v Severní Americe představí také na festivalu v Chicagu a na AFI Fest v Los Angeles. Film se již objevil také na festivalu v Hamptons nebo v kanadském Vancouveru. Asijskou premiéru měl film o uprchlické krizi na polsko-běloruských hranicích v jihokorejském Busanu v sekci nazvané Icon. Z evropských festivalů byl film na konci září uveden ve švýcarském Curychu a míří také do španělského Valladolidu.

Celovečerní animovaný film Tonda, Slávka a kouzelné světlo režiséra Filipa Pošivače bude mít asijskou premiéru v Tokyu, jehož mezinárodní filmový festival patří spolu s Busanem a Hong Kongem ke třem nejprestižnějším v této části světa. Film byl také vybrán do hlavní soutěže amsterdamského Cinekid, největšího festivalu určeného dětským filmům na světě. V sekci určené krátkým filmům se na Cinekidu představí snímek Jmenuji se Edgar a mám krávu režiséra Filipa Diviaka, a také Deniska umřela režiséra Philippa Kastnera. Film Tonda, Slávka a kouzelné světlo se účastnil také významného žánrového festivalu ve španělském Sitges, spolu s filmem Bod obnovy režiséra Roberta Hloze. Severoamerickou premiéru si nový český sci-fi thriller odbyl na jiném významném žánrovém festivalu Fantastic Fest v texaském Austinu, který probíhal na konci září. Bod obnovy se představil spolu s Hranicí Agnieszky Holland a dalším oceňovaným snímkem Il Boemo režiséra Petra Václava na již zmíněném festivalu ve Vancouveru. A Bod obnovy byl spolu s filmem Přišla v noci režisérů Tomáše Pavlíčka a Jana Vejnara zařazen také na festival ve francouzském Arrasu. Ten letos připravil také velkou retrospektivu českých filmů z přelomu 60. a 70. let, počínaje oscarovými Ostře sledovanými vlaky režiséra Jiřího Menzela. Dalšími filmy v sekci Drôles de tchèques budou Sedmikrásky režisérky Věry Chytilové, dále pak Kdo chce zabít Jessie? a Pane, vy jste vdova režiséra Václava Vorlíčka, Adéla ještě nevečeřela a Happy End režiséra Oldřicha Lipského.

Na čínském mezinárodním festivalu v Pingyao byl do hlavní soutěže vybrán nový film režiséra Michala Hogenauera Noční klid. Pro snímek to byla zároveň světová premiéra za účasti režiséra. Na festivalu uváděl s velkým úspěchem již svůj předchozí film Tiché doteky. A konečně na festivalu v indickém Goa se představí film Syndrom nekonečného léta, který čeká světová premiéra o pár dní dříve v Tallinnu, iránského režiséra Kaveh Daneshmanda, který dlouhodobě žije a pracuje v České republice, Úsvit Matěje Chlupáčka a také minoritní koprodukce Nekonečná hranice Abbase Aminiho, která měla premiéru na začátku letošního roku v Rotterdamu.  

Festival CinEast v Lucemburku je pořádán od roku 2008 a je zaměřen na filmy ze střední a východní Evropy. Letos hlásí výraznou českou účast, včetně dokumentu Zkouška umění od režisérské dvojice Adéla Komrzý a Tomáš Bojar, animovaného filmu Electra Darii Kashcheevy, celovečerního snímku Úsvit Matěje Chlupáčka. Na festivalu bude uveden i film Světloplachost režisérské dvojice Ivan Ostrochovský a Pavol Pekarčík nebo drama Oběť Michala Blaška. Dalšími českými snímky jsou covidový dokument Velké nic od Víta Klusáka a Mariky Pecháčkové, dokument Východní fronta od Vitalije Manského a Jevhena Titarenka z probíhající války na Ukrajině, Poznámky z Eremocénu režisérky Viery Čákanyové, O malých věcech režiséra Denise Šafaříka nebo krátký film Ostrov svobody režiséra Petra Januschky.

Na právě zakončeném festivalu DOK Leipzig se v sekci Panorama přestavil film Světloplachost. Snímek na pomezí hraného filmu a dokumentu mapující život dětí a rodin ukrývajících se před válkou v charkovském metru si již odnesl ocenění z festivalů v Benátkách a Varšavě. V sekci určené dětem se pak objevily krátké filmy Ježek Daniely Hýbnerové a Deniska umřela Philippa Kastnera. Na největší světovém festivalu věnovaném dokumentárním snímkům IDFA v Amsterdamu budou k vidění dva snímky s českou účastí. Celovečerní dokument Atirkul v zemi opravdových mužů kyrgyzské režisérky Janyl Jusupjan a krátký dokument Můj otec iránské režisérky Pegah Ahangarani.

Na dalším německém festivalu v Cottbusu bude mít česká kinematografie významné zastoupení. V různých sekcích festivalu, zaměřeného na středo a východoevropské kinematografie, se objeví již zmíněné filmy Bod obnovy, Světloplachost a Tonda, Slávka a kouzelné světlo. Z dalších českých filmů nebo minoritních koprodukcí to budou Brutální vedro Alberta Hospodářského, Imago režisérky Olgy Chajdas, Vzor režiséra Nejce Gazvody, komedie Ostrov režiséra Rudolfa Havlíka, krátký film Počitky režiséra Lukáše Macha, Kyslíková stanice, kterou režíroval Ivan Tymčenko, Útěk režisérky Agnieszky Smoczyńské a Tichá země režisérky Agy Woszczyńské.

Na samém konci roku se na festivalu ve francouzském lyžařském středisku v Les Arcs představí Hranice Agnieszky Holland v sekci Hauteurs a v sekci Oscar on skis pak film Světloplachost Ivana Ostrochovského a Pavola Pekarčíka, který je slovenským kandidátem na Oscara. V rámci profesionálního programu bude uveden krátký film režisérky Anny Wowry Jsme v tom spolu, která byla vybrána k účasti v programu Talent Village. 

Czech Film Center
oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

 

Kontaktujte nás