Electra a Osmý den jsou v oficiálním programu festivalu v Cannes

26 Duben 2023

Český film (v zahraničí) Krátké filmy

Electra a Osmý den jsou v oficiálním programu festivalu v Cannes

Český film (v zahraničí) Krátké filmy

Electra a Osmý den jsou v oficiálním programu festivalu v Cannes

c

Nový film režisérky Darii Kashcheevy Electra a drama Osmý den režiséra Petra Pylypčuka zařadil mezinárodní filmový festival v Cannes do letošního oficiálního programu, a to do sekce La Cinef učené talentovaným režisérkám a režisérům z filmových škol na celém světě. Účast dvou snímků studentů z FAMU je výjimečná, nestává se, aby do nejprestižnější studentské soutěže vybrala porota filmy ze stejné filmové školy. Oba vznikly za podpory Státního fondu kinematografie.

Dlouho očekávaný druhý film oceňované režisérky Darii Kashcheevy Electra kombinuje animované techniky natáčení s hranými scénami, na filmovém plátně se objeví Zuzana Částková, Marie Verner, Zuzana Stivínová nebo Robert Jašków. Inspiraci čerpala režisérka ve známé postavě z řecké mytologie a příběh převedla do současnosti. Díky úspěchům předchozího filmu Dcera, který získal studentského Oscara, nominaci na Oscara, dvě ceny z Annecy a desítky dalších ocenění, se natáčení proměnilo na česko-slovensko-francouzskou koprodukci, přičemž výsledný snímek má pro animaci neobvyklou délku 26 minut.

Producenty filmu jsou opět Zuzana Křivková a Martin Vandas z MAUR film a koproducenty jsou FAMU, slovenský Artichoke a francouzský Papy3D Productions. O mezinárodní distribuci a prodej se stará společnost Miyu Distribution. Státní fond kinematografie podpořil projekt ve vývoji i výrobě celkovou částkou téměř 3,9 mil. Kč. Festivalová premiéra Electry se odehraje v květnu ve francouzském Cannes, ale film si již nyní připsal další velký úspěch, když se dostal do hlavní soutěže krátkých filmů nejvýznamnějšího festivalu animovaných filmů v Annecy.

Krátké drama Osmý den režiséra Petra Pylypčuka řeší téma dospívání v prostředí rigidní náboženské sekty. Z části autobiografický snímek sleduje příběh dospívající dívky Anny, která se spolu se svým vrstevníkem Josefem rozhodne utéct z náboženské komunity. Obě hlavní postavy ztvárnili neherci. Režisér popisuje témata pokřivených lidských vztahů, domácího násilí, objevování vlastní sexuality nebo střetu individuality a fanatismu kterému jsou děti v prostředí náboženské sekty vystaveny. Producenty filmu jsou Kryštof Burda a Tomáš Pertold z Perfilm a koproducentem je FAMU. Státní fond kinematografie podpořil snímek částkou 440 tis. Kč.

V roce 2021 byly do sekce Cinéfondation (předchůdce Le Cinef) za FAMU vybrány Rudé boty Anny Podskalské a v roce 2019 Sto dvacet osm tisíc Ondřeje Erbana. V předchozích letech pak Retriever Tomáše Kleina a Tomáše Merty (2015), Pandy Matúše Vizára (2013), Tambylles Michala Hogenauera (2012) a Cagey Tigers zesnulého režiséra Aramisovy (2011). V roce 2009 sekci Cinéfondation vyhrál hraný film Bába Zuzany Kirchnerové.

Související filmy

Osmý den

Členové náboženské sekty se shromažďují u jezera v lese. Připravují se na křest, který se má konat další den v jezeře, dospívající Anna ale má své vlastní plány. Má plné zuby života ve striktní komunitě a touží po tom poprvé…

Rok

2023

Žánr

Fiction

Electra

Electra si znovu vybavuje své desáté narozeniny a mísí se jí vzpomínky se sny. Izolovaná ve svém světě fantazie plném prsatých panenek, plastových částí mužských těl a zubařských nástrojů si buduje vlastní vztah ke svému tělu a…

Rok

2023

Žánr

Animation

Související lidé

Kryštof Burda

Kontaktní osoba
Czech Republic

Daria Kashcheeva

Režie, Scénář, Námět, Kamera, Zvuk, Kostýmy, Výtvarník, Animace
Czech Republic

Zuzana Křivková

Producent
Czech Republic

Czech Film Center
oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

 

Kontaktujte nás