Il Boemo je vítězem cen Český lev za rok 2022

06 Březen 2023

Český film (v zahraničí) Film Industry

Il Boemo je vítězem cen Český lev za rok 2022

Český film (v zahraničí) Film Industry

Il Boemo je vítězem cen Český lev za rok 2022

i

Výpravný životopisný film Il Boemo ovládl jubilejní 30. ročník cen České filmové a televizní akademie (ČFTA) Český lev. Film Petra Václava zvítězil v šesti kategoriích, včetně těch hlavních za nejlepší film a režii. Na druhém místě skončil Arvéd, který si odnesl tři sošky. Dalšími hranými filmy s šancí na vítězství v několika kategoriích byly BANGER., Světlonoc, Grand Prix, Jan Žižka nebo Oběť.
Večer v pražském Rudolfinu nebyl jen oslavou 30. narozenin Českého lva, ale českého filmu vůbec.

Il Boemo, historický velkofilm inspirovaný osudem opomíjeného českého hudebního skladatele Josefa Myslivečka, proměnil šest z jedenácti nominací.  Ceny si odnesl Jan Macola (Mimesis Film) za nejlepší film, Petr Václav za nejlepší režii a také Francesco Liotard a Daniel Němec za nejlepší zvuk. Il Boemo zvítězil také v kategoriích nejlepší masky, kostýmy a scénografie.

Tvůrci mysteriózního dramatu z dob nacizmu Arvéd (režie Vojtěch Mašek), vítěze Cen české filmové kritiky, které bylo nominováno dokonce ve 12 kategoriích, si nakonec odnesli tři sošky: Vojtěch Mašek a Jan Poláček za scénář, Michal Kern za hlavní roli Arvéda a film také získal cenu za nejlepší hudbu.

Nejlepším dokumentárním filmem roku 2022 se stal observační dokument o talentových zkouškách na uměleckou vysokou školu v režii Adély Komrzý a Tomáše Bojara Zkouška umění, který vznikl v produkci Jakuba Wagnera (GPO Platform).

Film BANGER. režiséra Adama Sedláka, který byl nominován v osmi kategoriích, si odnesl cenu pro Marsella Bendiga (nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli) a cenu pro Šimona Hájka a Jakuba Jelínka (nejlepší střih). Jan Baset Střítežský byl za svou práci na filmu Poslední závod oceněn za nejlepší kameru a cenu za nejlepší herečku ve vedlejší roli získala Martha Issová za film Buko.

V kategorii animovaných filmů se stal vítězem Českého lva film Zuza v zahradách režisérky Lucie Sunkové z produkce MAUR film Martina Vandase a Alena Vandasové. Mezi krátkými filmy byl nejúspěšnější hraný film Rituály v režii Damiána Vondráška a produkci Martiny Netíkové a Vinland Martina Kuby se stal vítězem Ceny Magnesia za nejlepší studentský film.

Ceny za televizní část loňské produkce si odnesly dva projekty České televize: minisérie Podezření v režii Michala Blaška a seriál Devadesátky Petera Bebjaka.

Českého lva za mimořádný přínos české kinematografii obdržela filmová dramaturgyně Marcela Pittermannová, která se podílela na mnoha filmech a pohádkách pro děti, a distributor Jan Jíra, který stál u zrodu tuzemských filmových klubů.

Českého lva za mimořádný počin v oblasti audiovize získali Milada a Eduard Kučerovi, Alice a Petr Šikošovi a Petra a Pavel Slámovi za filmové digitální restaurování.Večer v pražském Rudolfinu byl hodně vzpomínkový, kromě Jiřího Havelky se v moderování vystřídalo i několik moderátorů z minulých ročníků.

Seznam vítězů:

NEJLEPŠÍ CELOVEČERNÍ HRANÝ FILM
Il Boemo – producent Jan Macola

NEJLEPŠÍ DOKUMENTÁRNÍ FILM
Zkouška umění – režie Adéla Komrzý, Tomáš Bojar, producent Jakub Wagner

NEJLEPŠÍ REŽIE
Il Boemo – Petr Václav

NEJLEPŠÍ HEREČKA V HLAVNÍ ROLI
Podezření – Klára Melíšková

NEJLEPŠÍ HEREC V HLAVNÍ ROLI
Arvéd – Michal Kern

NEJLEPŠÍ HEREČKA VE VEDLEJŠÍ ROLI
Buko – Martha Issová

NEJLEPŠÍ HEREC VE VEDLEJŠÍ ROLI
BANGER. – Marsell Bendig

NEJLEPŠÍ SCÉNÁŘ
Arvéd – Vojtěch Mašek, Jan Poláček

NEJLEPŠÍ KAMERA
Poslední závod – Jan Baset Střítežský

NEJLEPŠÍ STŘIH
BANGER. – Šimon Hájek, Jakub Jelínek

NEJLEPŠÍ ZVUK
Il Boemo – Francesco Liotard, Daniel Němec

NEJLEPŠÍ HUDBA
Arvéd – Ondřej Mikula, Jonatan Pjoni Pastirčák

NEJLEPŠÍ SCÉNOGRAFIE
Il Boemo – Irena Hradecká, Luca Servino

NEJLEPŠÍ KOSTÝMY
Il Boemo – Andrea Cavalletto

NEJLEPŠÍ MASKY
Il Boemo – Andrea McDonald

NEJLEPŠÍ TELEVIZNÍ FILM NEBO MINISÉRIE
Podezření – producenti Jakub Viktorín, Tomáš Hrubý, Pavla Janoušková Kubečková, Michal Reitler, hlavní tvůrce Michal Blaško

NEJLEPŠÍ TELEVIZNÍ SERIÁL
Devadesátky – hlavní producent Michal Reitler, hlavní tvůrce Peter Bebjak

NEJLEPŠÍ ANIMOVANÝ FILM
Zuza v zahradách – režie Lucie Sunková, producenti Martin Vandas, Alena Vandasová

NEJLEPŠÍ KRÁTKÝ FILM
Rituály – režie Damián Vondrášek, producentka Martina Netíková

CENA MAGNESIA ZA NEJLEPŠÍ STUDENTSKÝ FILM – nestatutární cena
Vinland – režie Martin Kuba

MIMOŘÁDNÝ PŘÍNOS ČESKÉ KINEMATOGRAFII
Jan Jíra
Marcela Pittermannová

NEJLEPŠÍ FILMOVÝ PLAKÁT – nestatutární cena
Arvéd – Soňa Juríková, Vojtěch Mašek

CENA FILMOVÝCH FANOUŠKŮ – nestatutární cena
Devadesátky – Peter Bebjak

Související filmy

Zkouška umění

Na pražské Akademii výtvarných umění probíhají jako každý rok přijímací talentové zkoušky. Film ve třech rozdílných ateliérech sleduje zákulisí náročného úkolu, který stojí před zdejšími pedagogy: jak vybrat ze zástupu uchazečů…

Rok

2022

Žánr

Documentary

Arvéd

Film Arvéd vypráví o tom, kam až jsme schopni zajít, abychom dosáhli svého cíle. Jiří Arvéd Smíchovský byl ochoten jít až k hranicím samotného pekla. Za války jako nacistický konfident zachránil před koncentračním táborem Štěpána…

Rok

2022

Žánr

Fiction

Il Boemo

V druhé polovině 18. století, kdy v Čechách panovala císařovna Marie Terezie a končila sedmiletá válka, odchází mladý Josef Mysliveček, syn pražského mlynáře, do Itálie. Chce si splnit sen a prosadit se v tomto centru evropského…

Režie

Petr Václav

Rok

2022

Žánr

Fiction

Czech Film Center
oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

 

Kontaktujte nás