Nominaci na Cenu Magnesia získaly filmy Deniska umřela či Doprovázení

15 Leden 2024

Krátké filmy

Nominaci na Cenu Magnesia získaly filmy Deniska umřela či Doprovázení

Krátké filmy

Nominaci na Cenu Magnesia získaly filmy Deniska umřela či Doprovázení

m

Členové České filmové a televizní akademie vybrali 5 nejlepších krátkých studentských filmů, které vznikly v roce 2023. Letos mezi nominovanými převažují hrané snímky, jsou mezi nimi Doprovázení, Jsme v tom spolu a Osmý den. Doplňují je animované filmy Deniska umřela Electra. Všechny nominované filmy pocházejí od studentů a studentek Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění v Praze (FAMU).

Česká filmová a televizní akademie oznámila nominace na nestatutární Cenu Magnesia za nejlepší studentský film, kterou uděluje ve spolupráci s Karlovarskými minerálními vodami a Státním fondem kinematografie. Vítěze oznámí ČFTA na slavnostním vyhlášení cen Český lev 9. března 2024 v pražském Rudolfinu.

Nominované filmy:

Deniska umřela

režie Philippe Kastner (FAMU)

Přestože se snažíme na ni mentálně připravit, smrt domácího mazlíčka nás mnohdy zaskočí. Tohle je příběh o chlapci a jeho fence Denisce, jejíž náhlá smrt přinese chlapci mnoho trápení. Pohroužen v hlubinách smutku nakonec chlapec přijde na to, že její smrt nemusí nutně znamenat, že je Deniska zcela pryč.

Doprovázení

režie Vojtěch Konečný (FAMU)

Praktická lékařka Kamila doprovází svého 90 letého otce a Alzheimerovou chorobou postihnutou maminku v jejich finálních stádiích života. Zatímco bojuje s otcovým rozdílným pohledem na život a na smrt, Kamila se také snaží připravit na nejhorší. Na okamžik, který je nevyhnutelný, který ale rovněž může přinést určité vysvobození a přijetí.

Electra

režie Daria Kashcheeva (FAMU)

Electra si znovu vybavuje své desáté narozeniny a mísí se jí vzpomínky se sny. Izolovaná ve svém světě fantazie plném prsatých panenek, plastových částí mužských těl a zubařských nástrojů si buduje vlastní vztah ke svému tělu a sexualitě. Electra se noří hlouběji do svých vzpomínek na dětství, prochází nejbolestivějšími vzpomínkami, aby dala průchod svým potlačovaným pocitům.

Jsme v tom spolu

režie Anna Izabela Wowra (FAMU)

Viki, Sára a Kiki se kamarádí odmalička, drží při sobě a jsou si pro sebe oporou v nepříznivém prostředí. Spojuje je naivita vlastní jejich věku a sen o tom, že konečně vypadnou z rodného města. Pouze jedna z nich takovou šanci dostane, když ji vyberou do dalšího kola modelingového castingu. Dokáží se s tím vyrovnat? Snímek rekonstruuje posledních 24 hodin jejich společného života.

Osmý den

režie Petr Pylypčuk (FAMU)

Členové náboženské sekty se shromažďují u jezera v lese. Připravují se na křest, který se má konat další den v jezeře, dospívající Anna ale má své vlastní plány. Má plné zuby života ve striktní komunitě a touží po tom poprvé zažít svobodu.

 

Czech Film Center
oddělení Státního fondu kinematografie pro propagaci české kinematografie v zahraničí

Email: info@filmcenter.cz

 

Kontaktujte nás